Jak szukać pracy?

Każdy z nas na pewno doświadczył albo dopiero doświadczy wszystkich trudności związanych ze znalezieniem pracy. Wystarczy poczytać fora internetowe dla szukających pracy, żeby zupełnie stracić nadzieje i dalszą wolę walki. Co trzeba zrobić, żeby mimo wszystko znaleźć pracę? Oto kilka sposobów:

  • CV
  • list motywacyjny
  • duzo cierpliwości
1

Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny. Jeśli chodzi o życiorys, to najlepiej, żeby mieścił się na jednej stronie formatu A4. Poza tym powinien on zawierać tylko i wyłącznie fakty dotyczące naszego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego i innych umiejętności, to w liście motywacyjnym powinna się znaleźć interpretacja tych faktów.


2

Nie wstydź się tego, że nie masz pracy. Poinformuj znajomych i rodzinę, że poszukujesz posady. W zasadzie im więcej osób wie, że szukasz pracy, tym lepiej. Być może Twoi znajomi będą wiedzieć, która firma akurat przeprowadza rekrutację, być może będą mogli Cię zarekomendować ewentualnemu pracodawcy. Warto skorzystać z tej możliwości.


3

Zarejestruj się w Urzędzie Pracy. Wielu bezrobotnych lekceważy te możliwość, co jest błędem. Być może Urząd nie znajdzie Ci od razu interesującej pracy, ale warto skorzystać np. z oferowanych przez UP szkoleń czy staży. Zwłaszcza te ostatnie pozwalają zdobyć tak cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie zawodowe.


4

Regularnie przeglądaj ogłoszenia o pracy, załóż konto na takich serwisach jak Infopraca czy Jobpilot, przeglądaj poniedziałkowe wydanie Gazety Wyborczej. Na wybrane ogłoszenia odpowiadaj od razu.


5

Wysyłaj CV także do tych firm, które aktualnie nie poszukują pracowników. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Wiele osób znalazło pracę właśnie dlatego, że przejęły inicjatywę i złożyły ofertę bezpośrednio do interesujących ich firm.


6

Nie zniechęcaj się niepowodzeniami – czasami trzeba wysłać dziesiątki aplikacji, żeby znaleźć pracę. Uzbrój się zatem w cierpliwość.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie poddawaj sie po pierwszych niepowodzeniach. Szukaj pracy az do skutku.

  • Twoje działania zmierzające do znalezienia posady muszą być dobrze skoordynowane i systematyczne. Najlepiej z góry określ, że np. 10.00 - 12.00 każdego dnia przeglądać ogłoszenia, wysyłać CV itp.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.07.2010

Komentarze