Jak szukać pracy w szkole?

Każdy z nas wie chyba, jak trudno jest obecnie znaleźć pracę, a zwłaszcza taka pracę, która zgodna jest z naszym wykształceniem. Jest to wyjątkowy problem dla absolwentów kierunków humanistycznych, przede wszystkim tych ze specjalnością pedagogiczną. Co mają robić kandydaci na nauczycieli, żeby znaleźć upragnioną posadę w szkole?

  • odpowiednie CV i list motywacyjny
  • dużo cierpliwości
1

Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. CV i list motywacyjny mają przekonać do nas potencjalnego pracodawcę, więc należy przede wszystkim podkreślić te nasze osiągnięcia, które świadczą o tym, że nadajemy się na nauczyciela. Piszemy zatem o naszym wykształceniu, odbytych praktykach (szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego), ewentualnych kursach pedagogicznych. Jeżeli w czasie studiów pracowaliśmy w hipermarkecie, czy tez roznosiliśmy ulotki, pomińmy pomińmy ten wycinek naszej kariery. Polska szkoła jest ciągle środowiskiem dość hermetycznym, nie wszyscy dyrektorzy szkół patrzą przychylnym okiem na tego rodzaju doświadczenie zawodowe u kandydata na nauczyciela.
Co do listu motywacyjnego, to warto podkreślić zdolność do kompromisu, chęć pracy w grupie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.


2

Następnie trzeba podjąć inicjatywę – szkoły rzadko dają ogłoszenia o wakatach. Musimy więc po prostu wydrukować CV i list motywacyjny w przynajmniej 30 egzemplarzach i zanosić je osobiście do wybranych szkół. Jest to pracochłonne i zajmuje sporo czasu, ale innego wyjścia niestety nie ma – dyrektorzy szkół otwarcie przyznają, że w przypadku osobiście złożonego podania o pracę i tego wysłanego droga mailową, większe szanse ma oczywiście kandydat, który pofatygował się osobiście. Wspomniane 30 egzemplarzy dokumentów aplikacyjnych to niestety absolutne minimum, historycy i poloniści powinni wysilać się na przynajmniej dwa razy tyle, jeśli zależy im na znalezieniu posady.


3

Dokumenty aplikacyjne najlepiej zanieść do szkoły w okolicach marca (wtedy mniej więcej tworzona jest siatka godzin na następny rok szkolny), lecz najważniejsze jest, żeby wyrobić się z tym do wakacji.


4

Nie należy się zniechęcać zapewnieniami kolejnych pań sekretarek, że wakatu na pewno nie będzie. Zdarzają się w końcu różne sytuacje. Dlatego tak czy owak należy zostawić swoje CV.


5

Poza szkołami warto również zostawić CV w urzędach miejskich i urzędach gminy w działach edukacji. Przynosi to czasami nieoczekiwane efekty, ponieważ szkoły, do których nie zgłosili się osobiście kandydaci z CV, informują o tym najpierw dział edukacji jednostki samorządowej.


6

Przeglądaj ogłoszenia na stronie kuratorium.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie nalezy zrażać się, gdy długo nikt sie z nami nie kontaktuje. Często bywa tak, że dyrektorzy szkół dzwonią do ewentualnych kandydatów dopiero tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.07.2010

Komentarze

Super porada, sam staram się o etat na stanowisku nauczyciela i zrobiłem podobnie jak napisał daylight.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 08:15:14