Jak szukać pracy w szkole?
Każdy z nas wie chyba, jak trudno jest obecnie znaleźć pracę, a zwłaszcza taka pracę, która zgodna jest z naszym wykształceniem. Jest to wyjątkowy problem dla absolwentów kierunków humanistycznych, przede wszystkim tych ze specjalnością pedagogiczną. Co mają robić kandydaci na nauczycieli, żeby znaleźć upragnioną posadę w szkole?
- • odpowiednie CV i list motywacyjny
- • dużo cierpliwości
Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne. CV i list motywacyjny mają przekonać do nas potencjalnego pracodawcę, więc należy przede wszystkim podkreślić te nasze osiągnięcia, które świadczą o tym, że nadajemy się na nauczyciela. Piszemy zatem o naszym wykształceniu, odbytych praktykach (szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego), ewentualnych kursach pedagogicznych. Jeżeli w czasie studiów pracowaliśmy w hipermarkecie, czy tez roznosiliśmy ulotki, pomińmy pomińmy ten wycinek naszej kariery. Polska szkoła jest ciągle środowiskiem dość hermetycznym, nie wszyscy dyrektorzy szkół patrzą przychylnym okiem na tego rodzaju doświadczenie zawodowe u kandydata na nauczyciela.
Co do listu motywacyjnego, to warto podkreślić zdolność do kompromisu, chęć pracy w grupie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.
Następnie trzeba podjąć inicjatywę – szkoły rzadko dają ogłoszenia o wakatach. Musimy więc po prostu wydrukować CV i list motywacyjny w przynajmniej 30 egzemplarzach i zanosić je osobiście do wybranych szkół. Jest to pracochłonne i zajmuje sporo czasu, ale innego wyjścia niestety nie ma – dyrektorzy szkół otwarcie przyznają, że w przypadku osobiście złożonego podania o pracę i tego wysłanego droga mailową, większe szanse ma oczywiście kandydat, który pofatygował się osobiście. Wspomniane 30 egzemplarzy dokumentów aplikacyjnych to niestety absolutne minimum, historycy i poloniści powinni wysilać się na przynajmniej dwa razy tyle, jeśli zależy im na znalezieniu posady.
Dokumenty aplikacyjne najlepiej zanieść do szkoły w okolicach marca (wtedy mniej więcej tworzona jest siatka godzin na następny rok szkolny), lecz najważniejsze jest, żeby wyrobić się z tym do wakacji.
Nie należy się zniechęcać zapewnieniami kolejnych pań sekretarek, że wakatu na pewno nie będzie. Zdarzają się w końcu różne sytuacje. Dlatego tak czy owak należy zostawić swoje CV.
Poza szkołami warto również zostawić CV w urzędach miejskich i urzędach gminy w działach edukacji. Przynosi to czasami nieoczekiwane efekty, ponieważ szkoły, do których nie zgłosili się osobiście kandydaci z CV, informują o tym najpierw dział edukacji jednostki samorządowej.
Przeglądaj ogłoszenia na stronie kuratorium.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie nalezy zrażać się, gdy długo nikt sie z nami nie kontaktuje. Często bywa tak, że dyrektorzy szkół dzwonią do ewentualnych kandydatów dopiero tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 08:15:14
Dodaj komentarz