Jak studiować, aby po studiach dostać dobrą pracę?

Ukończyłeś właśnie szkołę licealną. Nastała pora na wybór studiów, które pozwolą na otrzymanie intratnej pracy. Jak się okazuje nie tak łatwo jest studiować, a potem znaleźć wymarzoną pracę. Już na samym początku trzeba przemyśleć, co i jak studiować, by nie żałować straconych lat. To nowa karta Twojego życia, więc wykorzystaj ten czas produktywnie. Jak przygotować się do studiowania, oto poniższe wskazówki.

1

Studiować, ale co?

Studiować, ale co? Nie bój się studiować. To sama przyjemność.

Każdego, przyszłego studenta dopada obawa, co będzie dalej. Jak ma skorzystać z wiedzy, którą będzie zdobywał? Przede wszystkim, zanim znajdziesz się już na uczelni, spróbuj w średniej szkole zaobserwować u siebie, co Cię najbardziej interesuje. Nie wybieraj studiów niechcianych przez Ciebie, bo tak chcą Twoi rodzice. A może masz zaspakajać kogoś niespełnione ambicje? Powiedz stanowczo NIE! Studiować tylko, aby się nazywało, że studiujesz, szkoda na to czasu i życia!


2

Sprecyzuj, co chesz studiować

Sprecyzuj, co chesz studiować Przeanalizuj studia z przyszłością, zastanów się może znajdziesz to, co chcesz studiować.

Kiedy będziesz pewny, co chcesz studiować, to dużo łatwej dokonasz wyboru. Pamiętaj Ty odpowiedzialny jesteś za podjętą decyzję. Przeanalizuj proponowaną ofertę kierunku Twoich studiów. Zastanów się, które z przedmiotów mogą pomóc nabyć wiedzę, aby w przyszłości ubiegać się o wymarzoną pracę. Zawsze na studiach istnieje podział wykładów na te ulubione i te z konieczności. Patrz na przedmioty perspektywicznie, czyli oceniaj ich przydatność w kolejnych latach i na nich najbardziej się skupiaj.


3

Nie bój się myśleć o przyszłym stanowisku

Nie bój się myśleć o przyszłym stanowisku Nie przestawaj marzyć o tym, co chcesz studiować i jak widzisz swoją pracę.

Spróbuj sobie rysować w wyobraźni swoje stanowisko, zajęcie zawodowe, czy siebie, jako właściciela dobrze, prosperującej firmy. Wizualizacja pozwoli Tobie skupić się na nauce i zdobywaniu dla Ciebie ważnej wiedzy. W tym czasie nie rezygnuj z wykładów, seminariów, kolokwiów, czy nawet konsultacji z profesorami. Nie zapominaj, że sam musisz też zaangażować się w interesującą Cię naukę. Bez Twojego wkładu nic nie wyniesiesz, prócz zaliczenia kolejnego semestru. Wiedza nabyta przez Ciebie ma mieć odzwierciedlenie w praktyce. Do tego musisz też sam wzbogacać informacje o najnowszą literaturę, dopytywać innych, bogatszych w doświadczenia. Im dokładniej określisz detale, które widzisz w przyszłej pracy, tym łatwiej będziesz mógł to realizować.


4

Lepiej być bardzo dobrym z jednej rzeczy niż przeciętnym we wszystkim

Lepiej być bardzo dobrym z jednej rzeczy niż przeciętnym we wszystkim Inwestuj w swoją wiedzę na studiach.

Przeciętnymi ludźmi otaczamy się na każdego dnia. Dlatego nie będziesz żadnym geniuszem, gdy zaliczysz przedmiot na wymagane minimum. Tym bardziej pracy nie dostaniesz takiej, o którą bije się tysiące ludzi. Co zrobić, by nie być tym „przeciętnym”? Konsekwentnie poszerzaj wiedzę w tym temacie, który zainteresował Cię lub uważasz, że to będzie Twoja szansa. Połż ogromny nacisk na naukę języków obcych. Dzisiaj znajomość kilku języków to ogromny atut przy poszukiwaniu dobrych posad. Jeden język to już nie przewaga nad konkurentami, ale wymóg rynkowy pracodawcy. Nawet w nauce języków szukaj niszy rynkowej, bo niewielu uczy się, a co dopiero potrafi mówić i pisać na przykład po węgiersku lub chorwacku. A, więc Twoje szanse rosną.


5

Nie bój się studiować praktycznie

Wszystko, co możesz nauczyć się w praktyce, korzystaj z tego w czasie studiowania. Wiadomo, że wiedza teoretyczna jest niezbędna, ale postaw zdecydowanie na praktykę. Angażuj się w projekty, które stanowią przykłady rzeczywistego ich wykorzystywania w firmach. Opanuj do perfekcji wszystkie, możliwe arkana komputerowe. Od podstaw do skomplikowanych programowań. Nie odrzucaj rad kolegów i koleżanek ze starszych roczników, jak zdać całą sesję. Oni mają sprawdzone metody, poznaj je i wykorzystaj mądrze.


6

Nie tkwij bezczynnie na uczelni

Nie tkwij bezczynnie na uczelni Nie od razu będziesz milionerem, ale konsekwentnym działaniem możesz to osiągnąć.

Nie bój się podejmować drobnych zleceń w temacie, którym się interesujesz i studiujesz. Zacznij od prostych zadań, stopniowo zwiększając ich trudność. W ten sposób sam się sprawdzasz, wiesz, co jeszcze wymaga doszkolenia. Poza tym może się okazać, że któremuś z pracodawców się spodobasz lub ktoś Cię poleci. Zgłaszaj się do pracy w grupie przy projektach. Zapisz się do społeczności studenckiej. Nie tylko na imprezy. Studenci angażują się w różne, pożyteczne incjatywy. Bądź cały czas gotowy na zdobywanie i szlifowanie swojego warsztatu. Praktyki nie traktuj, jako zło konieczne. Znajdź sobie taką, która będzie zbliżona do Twojego wymarzonego stanowiska. Będąc tam pytaj zespołu, ucz się od nich i zdobywaj wiedzę, której nie nauczysz się na studiach. Już na studiach twórz sobie dokumentację z Twoimi osiągnięciami i uzyskanymi referencjami. Uwierz, że takie dokumenty, to cenny skarb. Nie każdy staje się od razu po studiach lub w czasie ich trwania bogaty na miarę Billego Gatesa. Zaplanuj swoje studiowanie i studiuj mądrze.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.01.2014

Komentarze

warto wiedzieć