Jak skupić się na pracy?

Zazwyczaj w swojej pracy każdy musi wykonywać określone obowiązki. Szczególnie, gdy wiążą się one z koncentracją, skuteczne wywiązanie się z nich bywa kłopotliwe. A nieraz im szybciej się skończy, tym wcześniej można wrócić do domu i mieć więcej wolnego czasu dla siebie. Jednocześnie maleje poziom stresu. Jest jednak parę sposobów, by sobie z tym poradzić.

  • Samozaparcie
  • Organizacja czasu pracy
1
Zdjęcie z sxc.hu Zdjęcie z sxc.hu

Paradoksalnie od skupienia się w pracy odwraca uwagę to, co zazwyczaj traktujemy jako umilenie godzin pracy (szczególnie jak danej pracy zbytnio nie lubimy. W praktyce jest to włączone radio z muzyką. Może ono rozproszyć szczególnie wtedy, gdy pojawią się wiadomości dnia i skupiamy na nich uwagę. A wybicie z rytmu wiąże się z większą ilością czasu, jaką trzeba poświęcać na pracę. Podobny efekt wywołuje komputer – głównie strony internetowe (nasza-klasa, facebook, kurnik) gry (saper, pasjans) lub komunikatory (Gadu-Gadu, Tlen) oraz inne tak zwane „przeszkadzacze” (obecnie coraz częściej telefon komórkowy).


2

Innym utrudnieniem jest odrywanie się od prostoty działania. Polega to na tym, że staramy się robić kilka rzeczy naraz. Wtedy wychodzi to znacznie dłużej, bo nie zawsze podzielność uwagi jest na tyle skuteczna, by temu w miarę szybko podołać. Warto więc wykonywać w danej chwili jedną czynność i nie odrywać się od niej. W ten sposób wykona się je szybciej, bo cała energia jest poświęcona właśnie na nie.


3
Zdjęcie z sxc.hu Zdjęcie z sxc.hu

Istotna jest też odpowiednia ilość snu. Im więcej, tym lepiej dla samego siebie i łatwiej będzie się można skupić (szybciej i skuteczniej wykonywać obowiązki pracownika).


4

Na skupienie się w pracy ma też wpływ porządek bądź bałagan na stanowisku pracy. Biurko pełne nieładu sprawia, że łatwiej jest się pogubić a za czym idzie – zdekoncentrować się w czasie pracy (trzeba zastanawiać się gdzie co jest, itp.). Warto więc zadbać, by panował tam względny porządek.


5

Powyższe porady mogą przydać się nie tylko w pracy, ale także w trakcie wykonywania innych czynności wymagających skupienia. Mowa jest tu też o pisaniu porad do portalu zaradni.pl :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.03.2011

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:18:17

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:39:05