Jak referencje od pracodawcy mogą pomóc przy staraniu się o pracę?

Nie zdajemy sobie sprawy, jaką rolę odgrywają wystawione dla nas referencje. Pisząc tą poradę, zauważyłam, że na Serwisie jest wiele propozycji. Jak pisać list motywacyjny? Jak stworzyć idealne CV oraz dużo innych bardzo przydatnych informacji na temat, dotyczący poszukiwania pracy, a także prawidłowego przygotowania się na rozmowę kwalifikacyjną. Wszystkie te elementy, składające się na sukces w postaci wakatu są bardzo istotne i należy do nich przygotowywać się skrupulatnie.

1
źródło:http://www.sxc.hu/photo/1151807 źródło:http://www.sxc.hu/photo/1151807

Chciałam tu wskazać i poruszyć ważną rzecz, jaką są referencje otrzymane od byłego pracodawcy. Ten punkt dotyczy raczej osób, które zmieniają pracę na inną, lepszą albo szukają kolejnej. Nie wykluczam, oczywiście też młode osoby, które mają za sobą doświadczenia zawodowe.


2
źródło: http://www.sxc.hu/photo/1078874 źródło: http://www.sxc.hu/photo/1078874

Referencje stanowią dla nas dokument, który wystawiany jest na nasze życzenie przez pracodawcę. Często zapominamy w ferworze spraw, które wydają się bardziej priorytetowe, gdy zmieniamy pracę. Jest to podstawowy błąd, ponieważ takie referencje mogą stanowić potężny atut w walce o to, by nas wybrano na rozmowie kwalifikacyjnej.


3

W dokumentach aplikacyjnych mamy możliwość pochwalić się naszymi dokonaniami i tak też robimy. W liście motywacyjnym piszemy, dlaczego jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, czyli w paru zdaniach przekonujemy do podjęcia przez przyszłego pracodawcę o tym, że, jeżeli nas wybierze to, będzie trafiony wybór.


4

Referencje są trochę innym dokumentem, który pozwala na wyrażenie opinii o pracowniku w imieniu, zazwyczaj byłego pracodawcy. Oczywiście trzeba pamiętać, że musimy rozejść się w zgodzie, bo inaczej nie ma sensu prosić o taki dokument. Pracodawca opisuje dość dokładnie, czym ostatnio zajmowaliśmy się na danym stanowisku, jakie posiadamy mocne strony i w czym jesteśmy najlepsi. To brzmi bardzo profesjonalnie i robi wrażenie, z kolei na przyszłym pracodawcy. Dokument ten zwykle jest napisany na papierze firmowym z logo firmy i pieczątkami oraz podpisami poprzedniego pracodawcy. Jednym słowem, referencje są na wagę złota i warto o nie zadbać i przede wszystkim postarać się.


5

Gdy posiadamy takie referencje, to pisząc swoje cv, warto o tym wspomnieć, chociażby na samym końcu, że jesteśmy w posiadaniu takiego dokumentu. Zazwyczaj stosuje się standardową formułę typu „Referencje dostępne na życzenie”.


6

W taki sposób informujemy swojego, potencjalnego pracodawcę, że chętnie pokażemy nasze referencje, gdy zostaniemy o to poproszeni. Nigdy nie piszmy takiego zdania, gdy nie mamy takiej opinii do dyspozycji, bo możemy ośmieszyć się i być posądzeni o kłamstwo.


7

Nawet osoby bardzo młode, takie, które dopiero zdobywają doświadczenie zawodowe już powinny zainteresować się tym tematem. Wszędzie tam, gdzie pracujecie, starajcie się wykonywać każdą pracę wzorowo. Na pewno zostanie to docenione, a wtedy warto, podkreślam poprosić o referencje na temat naszej, wykonywanej pracy. To zaprocentuje na przyszłość.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.02.2011

Komentarze

Warto wypróbować w praktyce, odważyć się i poprosić o referencje swojego pracodawcę.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-19 19:11:57

świetny tekst

Ostatnio zmieniony: 2013-01-18 20:24:35

Referencje stanowią albo powinny stanowić nieodłaczny element całej dokumentacji. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 18:00:42

To bardzo istotna rada.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:50:11

Referencje są ważnym dodatkiem do tradycyjnych dokumentów. Stanowią one uzupełnienie informacji na temat naszych umiejętności. Podczas szukania pracy taki dokument staje się ważnym elementem w procesie rekrutacji. Nie każdy może się nimi pochwalić, więc jesteśmy o krok od sukcesu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-18 22:07:33

Bardzo fajny tekst, bardzo pomocny.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-18 20:53:04

Tak ociągają się, ale warto przypilnować, by je otrzymać. To nasz interes, żeby wymusić na byłym pracodawcy napisanie pozytywnych referencji. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 12:31:37

często pracodawcy ociągają się z wystawieniem referencji

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 11:46:52

Każdy papierek jest ważny, bo jest dowodem na to, że zdobywasz doświadczenie, a poparte jeszcze pozytywną opinią kolejnych przełożonych, na pewno w przyszłości zaprocentuje.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 21:40:14

Dobrze jest w trakcie studiów zaliczyć jak największą ilość praktyk, które umożliwią nam lepszy start. Przedsiębiorcy cenią sobie takie rzeczy.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 21:15:19