Jak przyjąć postawę otwartą?
Postawa jest fundamentem porozumienia i odpowiada za przeszło 60% przekazu. Dlatego też każdy mówca powinien znać pewne techniki i wiedzieć jak je stosować. Mam nadzieję, że ta garstka porad ułatwi Ci ekspresję swoich emocji w taki sposób, by Twój współrozmówca Cię lepiej zrozumiał :-)
- • Warto opanować podstawową literaturę nt. języka ciała.
Otwarte dłonie.
Dbaj o to, by Twój rozmówca widział Twoje dłonie. Nie masz mu machać nimi przed nosem - po prostu nie rób tak jak większość polityków. Siedzą oni przy stole i trzymają go jakby się bali, że odleci. Nasi politycy to uwielbiają.
Osoby, które skrywają swoje dłonie (np. chowając je w kieszeni lub nie pokazując ich wewnętrznej strony) wysyłają podświadomy sygnał pt. "Jestem nieuczciwy i mam nieczyste zamiary".
Lekki rozkrok.
Pokazuj wewnętrzną stronę obuwia. Mechanizm działania jest niemal identyczny jak w przypadku dłoni. Osoby, które stoją "zbyt ciasno" są postrzegane jako nieszczere lub niepewne siebie.
Uśmiech.
W naszej podświadomości znajduje się kod, który mówi "uśmiechająca się osoba jest miła i ma dobre zamiary". Nie zawsze tak jest, ale warto z tego korzystać. Dużo przyjemniej negocjuje się z uśmiechniętą stroną niż z kimś kto wygląda jakby siedział na pogrzebie.
Serce, Krtań, Szyja, Brzuch.
Kolejne magiczne miejsca, których szczególnie zakrywać nie należy. Jeżeli ktoś podczas rozmowy trzyma się za szyję (zakrywa krtań) jest traktowany jako osoba nieszczera. Ludzie to chodzące wykrywacze kłamstw, które z łatwością wyłapują tego typu sygnały.
Unikaj zbyt częstego kontaktu dłoni z oczami, karkiem, krawatem, szyją i innymi częściami twarzy. Dotyczy się to szczególnie tzw. drapania się po nosie. Takie zachowanie nie tylko źle wygląda ale wręcz śmierdzi kłamstwem - nawet wtedy gdy jesteś szczery.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Przeciwieństwem postawy otwartej jest tak zwana postawa zamknięta - czyli każda postawa, która nie spełnia powyższych warunków.
- •Wyżej przedstawiona postawa to tak zwana postawa otwarta
Dodaj komentarz