Jak przyjąć postawę otwartą?

Postawa jest fundamentem porozumienia i odpowiada za przeszło 60% przekazu. Dlatego też każdy mówca powinien znać pewne techniki i wiedzieć jak je stosować. Mam nadzieję, że ta garstka porad ułatwi Ci ekspresję swoich emocji w taki sposób, by Twój współrozmówca Cię lepiej zrozumiał :-)

  • Warto opanować podstawową literaturę nt. języka ciała.
1

Otwarte dłonie.

Dbaj o to, by Twój rozmówca widział Twoje dłonie. Nie masz mu machać nimi przed nosem - po prostu nie rób tak jak większość polityków. Siedzą oni przy stole i trzymają go jakby się bali, że odleci. Nasi politycy to uwielbiają.

Osoby, które skrywają swoje dłonie (np. chowając je w kieszeni lub nie pokazując ich wewnętrznej strony) wysyłają podświadomy sygnał pt. "Jestem nieuczciwy i mam nieczyste zamiary".


2

Lekki rozkrok.

Pokazuj wewnętrzną stronę obuwia. Mechanizm działania jest niemal identyczny jak w przypadku dłoni. Osoby, które stoją "zbyt ciasno" są postrzegane jako nieszczere lub niepewne siebie.


3

Uśmiech.

W naszej podświadomości znajduje się kod, który mówi "uśmiechająca się osoba jest miła i ma dobre zamiary". Nie zawsze tak jest, ale warto z tego korzystać. Dużo przyjemniej negocjuje się z uśmiechniętą stroną niż z kimś kto wygląda jakby siedział na pogrzebie.


4

Serce, Krtań, Szyja, Brzuch.

Kolejne magiczne miejsca, których szczególnie zakrywać nie należy. Jeżeli ktoś podczas rozmowy trzyma się za szyję (zakrywa krtań) jest traktowany jako osoba nieszczera. Ludzie to chodzące wykrywacze kłamstw, które z łatwością wyłapują tego typu sygnały.


5

Unikaj zbyt częstego kontaktu dłoni z oczami, karkiem, krawatem, szyją i innymi częściami twarzy. Dotyczy się to szczególnie tzw. drapania się po nosie. Takie zachowanie nie tylko źle wygląda ale wręcz śmierdzi kłamstwem - nawet wtedy gdy jesteś szczery.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Przeciwieństwem postawy otwartej jest tak zwana postawa zamknięta - czyli każda postawa, która nie spełnia powyższych warunków.

  • Wyżej przedstawiona postawa to tak zwana postawa otwarta


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.11.2010

Komentarze