Jak przygotować swój "kapitał na przyszłość" po skończeniu studiów i szukaniu pracy?

Studenci budują swój „kapitał na przyszłość” już tak naprawdę w momencie podjęcia decyzji o kierunku studiów. Każdego z nich - jako Biuro Karier - staramy się uświadamiać już na początku edukacji w wyższej szkole, że mogą i powinni pomyśleć o aktywności na rynku pracy.

  • Kreatywne myślenie o własnej ścieżce zawodowej
1

Aby wejść na rynek pracy, należy się do tego przygotować, a potem z dużą dawką pewności siebie na niego wkroczyć. Na pewno dużo dadzą przeróżne prace dorywcze, gdzie zazwyczaj pracodawcy dostosowują się do toku studiów zatrudnianego żaka. Takie punkty w CV wskazują na podejmowanie jakiejkolwiek aktywności, co równa się chęci do pracy i w pewnym stopniu przedsiębiorczości. Pracodawcy doceniają również przebyte praktyki czy staże, które dają nam już konkretne doświadczenie w konkretnym kierunku.
Warto też zainwestować w umiejętności typu: obsługa pakietu Office czy znajomość języków obcych, które są niezbędne przy każdego rodzaju stanowiskach.


2

Ważne są też umiejętności interpersonalne, które również mogą ułatwić wejście na rynek pracy. Zarówno biura karier, jak i inne instytucje rynku pracy pomagają poszerzyć takie umiejętności na warsztatach, między innymi z autoprezentacji na rozmowie z pracodawcą, asertywności, czy kreatywnego myślenia. Takie szkolenia pomagają też nabyć umiejętności pracy w grupie i uczenia się od siebie nawzajem.


3

O to wszystko należy zadbać już na I roku studiów, ponieważ od tego momentu budujemy własną ścieżkę kariery.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Swój kapitał na przyszłość zaczynamy budować w momencie podjęcia decyzji o kierunku oraz nauki na pierwszych latach studiów


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.09.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 18:10:38