Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą?

...a ściślej: jak przygotować się do wyjazdu do pracy w Niemczech w charakterze opiekuna osób starszych?

  • Upominek na początek,
  • ubrania gwarantujące swobodę ruchów,
  • jeden komplet "odświętny",
  • kosmetyki codziennego użytku,
  • polskie przepisy kulinarne,
  • uśmiech
1

PREZENT NA POCZĄTEK:
Opiekunki, które wyjeżdżają po raz pierwszy, często biorą ze sobą prezent, który ma przełamać "pierwsze lody". Polki chętnie obdarowują np. góralskimi kapciami z owczej wełny, czekoladkami Wedla, ptasim mleczkiem, czy polską kiełbasą.


2

CO ZABRAĆ DO SZAFY:
Najlepiej zabrać ubrania, w których będziemy czuć się swobodnie i jeden zestaw „odświętny“, który może przydać się np. przy niedzielnej wizycie w kościele czy wyjściu do restauracji. Nigdy nie wiadomo, jaki wygląd ceni osoba, którą przyjdzie nam się opiekować.


3

CO DO TOREBKI:
Kosmetyki w Niemczech są droższe niż w Polsce, dlatego lepiej zabrać to, czego potrzebujemy. Z drugiej strony zdarza się, że niektóre ekskluzywne kosmetyki można kupić w Niemczech taniej, np. w jakiejś promocji. Mogą wtedy być z kolei atrakcyjnym prezentem dla rodziny w Polsce.


4

PRZEZ KUCHNIĘ DO SERCA:
Dla Niemców, którzy często jedzą posiłki z półproduktów lub instant, polskie tradycyjne potrawy i umiejętności kulinarne są bardzo w cenie. Opiekunki pokazują, że można samemu ugotować zupę, przyrządzić pyszne danie, czy upiec np. sernik. Dla tego warto zabrać ze sobą ulubione przepisy i przyprawy


5

OPŁATY ZA PODRÓŻ
Jeśli opiekunka zdecyduje się (np. ze względu na czas dotarcia na miejsce) lecieć samolotem lub skorzystać z szybszej prywatnej linii minibusowej, musi zazwyczaj dopłacić różnicę między ceną biletu za autobus a realną ceną jej podróży (chyba że rodzina zdecyduje się pokryć cały koszt). W przypadku dojazdu autobusem rodziny zwracają pełne koszty przejazdu.


6

TELEFON NA MIEJSCU:
Niemieckie rodziny zapewniają też możliwość korzystania z telefonu, jeśli jednak ktoś chce mieć częstszy kontakt z rodziną oraz nie nadużywać dobrej woli swojego pracodawcy, może dokupić sobie na miejscu niemiecką kartę do komórki, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż dzwonienie z polskiego numeru.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.12.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:23:15