Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna, nazywana również interview, jest najważniejszym i ostatnim etapem ubiegania się o pracę. Jeśli przesłane przez nas dokumenty aplikacyjne – CV i list motywacyjny – zostaną ocenione pozytywnie, zostaniemy zaproszeni na spotkanie. Być może będzie to pierwsze i ostatnie spotkanie z tym pracodawcą, a być może będzie ich kilka i będą różniły się formą. Jeżeli zależy nam, aby wypaść jak najlepiej i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie należy solidnie przygotować się do tego spotkania.

1

Standardowe dokumenty aplikacyjne – CV i list motywacyjny – powinny być doprowadzone do perfekcji jeszcze przed wysłaniem ich do pracodawcy. Warto przed rozmową spojrzeć na nie jeszcze raz i przeanalizować wszystkie informacje, która mogą zainteresować pracodawcę. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto mieć ze sobą kopię CV i listu. W zależności od tego o jakie stanowisko się ubiegamy dobrze jest mieć pod ręką np. listy referencyjne i opinie z poprzednich miejsc pracy, świadectwa pracy, świadectwa z odbytych kursów i szkoleń oraz wszystko to, co dokumentuje nasze dokonania (portfolio, projekty, broszury, artykuły etc.) na wypadek gdyby poproszono nas o potwierdzenie swoich kwalifikacji. Jeżeli pracodawca wyraźnie nie zażyczy sobie otrzymania dodatkowych dokumentów nie należy mu ich wręczać.


2

Należy zastanowić się jakie oczekiwania może mieć pracodawca od kandydata – dziedzina oraz zakres posiadanej wiedzy, doświadczenie zawodowe, cechy interpersonalne. Bardzo przydatną umiejętnością, która można wyćwiczyć jest analiza swoich mocnych i słabych stron Na czystej kartce papieru można wypisać jak wpasowujemy się w ten profil i jakie mamy szanse na zatrudnienie. Pomoże to nie tylko podczas analizy ogłoszeń o pracę, ale także podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na której rekruter może zainteresować się szczegółowymi informacjami na temat naszego wykształcenia i doświadczenia.


3

Osoby odpowiedzialne za rekrutację w firmach najczęściej kontaktują się z kandydatami telefonicznie. Gdy otrzymujemy telefon z propozycją spotkania warto jest mieć pod ręką kartkę i długopis, aby zanotować nazwę firmy, godzinę spotkania, adres i nazwisko osoby, z która rozmawialiśmy. Posiadając już podstawowe informacje należy sprawdzić gdzie znajduję się siedziba firmy oraz ile czasu zajmie nam dojazd do tego miejsca, aby zdążyć na wyznaczoną godzinę. Planując czas trzeba pamiętać o tym, aby pojawić się na miejscu ok. 10 min wcześniej, aby mieć chwilę na złapanie oddechu i zapoznanie się z otoczeniem. Im więcej informacji uda się nam uzyskać na temat firmy, tym lepiej. Z łatwością znajdziemy stronę internetową pracodawcy, aby móc przeanalizować profil firmy. Dobrze jest zebrać następujące informacje: od kiedy firma istnieje, czym się zajmuje, jaką pozycję ma na rynku, jakich ma konkurentów, jakie szanse rozwoju, ile zatrudnia osób, czy jest duża rotacja wśród jej pracowników.


4

Szczególnie istotnym elementem podczas rozmowy jest jej początkowe kilka sekund, kiedy to osoba rekrutująca tworzy obraz kandydata na podstawie pierwszego wrażenia. Jest to proces głęboko zakorzeniony w ludziach, dlatego też warto się postarać i popracować nad swoim wyglądem i zachowaniem. Ubiór powinien być czysty i schludny, w stonowanych kolorach, najczęściej preferowany jest styl tzw. „corporate casual”. W tym przypadku zasada „im mniej tym lepiej” sprawdza się również co do biżuterii oraz makijażu. Należy pamiętać również o kulturalnym przywitaniu, przedstawieniu się i pozytywnym nastawieniu.


5

Oczywiście istnieje wiele publikacji i poradników prezentujących etapy rozmowy kwalifikacyjnej oraz najczęściej zadawane pytania. Nie ma nic złego w korzystaniu z nich podczas przygotowania. Mogą one być cennym źródłem informacji w momencie kiedy zdecydujemy się na „wizualizowanie” rozmowy lub przećwiczenie spotkania z pracodawcą z kimś znajomym. (Porada: Jak opanować stres przed rozmową kwalifikacyjna? – krok 3). Pamiętajmy jednak o tym, że każdy pracodawca wybiera osobę, którą chce dopasować do indywidualnego profilu członka swojego zespołu i oprócz standardowych pytań na pewno pojawią się również te podchwytliwe i czasami zaskakujące. Podstawowa zasada odpowiadania na pytania to opowiadanie o tym co umieściliśmy w CV, ponieważ tam zawieramy informacje, którymi chcemy się podzielić z pracodawcą.


6

Przygotuj sobie pytanie do pracodawcy. Często pod koniec rozmowy rekruterzy dają chwilę kandydatowi na zadania pytania lub uzupełnienie informacji, które kandydat uważa za ważne w kontekście ubiegania się o to wybrane stanowisko. Dodatkowe pytanie od kandydata świadczy o jego zainteresowaniu zasadami pracy w firmie i dobrym przygotowaniu do ubiegania się o pracę.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.09.2010

Komentarze