Jak prowadzić negocjacje płacowe z pracodawcą?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musimy poruszyć także temat naszego wynagrodzenia. Tutaj liczy się wyczucie czasu. Najlepiej negocjacje płacowe odłożyć na ostatnia fazę rozmowy. Przedstawiam tu kilka cennych rad w negocjacjach finansowych z potencjalnym pracodawcą.
Pamiętaj, że z chwilą gdy zaakceptujesz warunki płacowe Twoja siła przetargowa spada do zera.
Gdy zaczniesz rozmowę o wynagrodzeniu na początku, to możesz się spodziewać propozycji najniższej pensji.
Gdy to pracodawca zbyt wcześnie poruszy kwestie finansowe odpowiedz, że płace uzależniasz od zakresu obowiązków.
Pamiętaj, że elementem przetargowym są Twoje umiejętności. Musisz je właściwie sprzedać:
- niech wiedzą, co zyskają jak zatrudnią Ciebie,
- muszą się dowiedzieć, ile stracą, jeśli Cię nie zatrudnią.
Precyzyjnie określ warunki zatrudnienia.
Pamiętaj o jasnym określeniu stanowiska pracy zanim przystąpisz do negocjacji płacowych. Weź pod uwagę wymagane wykształcenie, staż pracy, zakres obowiązków, oraz odpowiedzialność materialną. Dowiedz się jakie miejsce w strukturze organizacyjnej zajmuje dane stanowisko, ustal komu podlega i kto jest niżej w strukturze organizacyjnej. Bazując na tych informacjach będziesz w stanie ustalić przedział własnego wynagrodzenia. Weź pod uwagę wielkość firmy. Generalna zasada: w mniejszej firmie należy oczekiwać mniejszych zarobków, niż w większej.
Przygotuj się do negocjacji.
Dowiedz się, jaki jest poziom wynagrodzeń w branży o podobnym stanowisku:
- pomogą Ci w tym listy plac dostępne w internecie i gazetach,
- poszukaj informacji u znajomych i konkurencji.
Weź pod uwagę region, w którym znajduje się firma.
Bądź przygotowany/a, że będziesz musiał/a podać kwotę spodziewanego wynagrodzenia. Skuteczną metodą jest określenie kwoty w przedziale realnie dostępnym, który wynika z Twojego rozpoznania (lub określił wstępnie pracodawca). Postaraj się podać kwotę bliższą górnemu pułapowi i uważaj, żeby go nie przekroczyć.
Nie ignoruj świadczeń socjalnych, takich jak: dodatkowe ubezpieczenie, prywatna opieka medyczna, możliwość partycypacji w kosztach Twojego dalszego kształcenia, gwarancja szkoleń profesjonalnych i ogólnych, dodatkowy płatny urlop itp. Bądź przygotowany do szybkiego oszacowania wartości tych świadczeń, które są dla Ciebie cenne i pamiętaj o nich przy ocenie propozycji płacy.
Nie ignoruj długofalowych zobowiązań wobec firmy. Bywa, że warunki zatrudnienia będą zawierały klauzule, które mogą wpłynąć na Twoje finanse w przyszłości, np. zakaz posiadania udziałów w innych firmach, zwrot kosztów szkoleń w przypadku rozstania się z firmą przed upływem określonego czasu.
Ustal możliwości podwyżek i awansów.
Dopilnuj, aby ustalone podczas negocjacji kwestie zostały spisane w umowie o pracę.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:52:04
Ostatnio zmieniony: 2012-11-20 14:19:30
Dodaj komentarz