Jak prosić o podwyżkę?
Polska szczęśliwie uniknęła kryzysu, mamy jeden z najszybciej rozwijających się krajów w europie, firmy rozwijają się a zamówienia dla przemysłu i konsumpcja detaliczna, rosną. Jednak aż 2/3 polaków zarabia poniżej średniej krajowej, a rosnąca inflacja nie tylko pożera oszczędności ale sprawia też, że na coraz mniej rzeczy nas stać. Jak w takiej sytuacji prosić o podwyżkę?
- • Opanowanie, wysoka kultura osobista, lista osiągnięć.
Zbadaj rynek.
Zobacz, czy twoja branża znajduje się na fali hossy. Ciężko dostać podwyżkę gdy firma traci. Porównaj swoje zarobki, do zarobków w innych firmach w tej samej lub podobnej branży. Zobacz też, jak wygląda zatrudnienie w regionie w którym pracujesz.
Dowiedz się, jaka jest polityka podnoszenia płac.
Być może płace wzrastają w pewnych okresach lub po przepracowaniu odpowiedniego czasu.
Dowiedz się, w którym kwartale firma wypracowuje największe zyski i wtedy pytaj o podwyżkę.
Zrób listę celów, jakie pomogłeś zrealizować firmie i listę swoich obowiązków. Na pewno łatwiej będzie uzyskać podwyżkę, gdy zacząłeś wykonywać dodatkowe zadania, lub usprawniłeś jakieś działania. Określ kwotę podwyżki.
Sprawdź kto decyduje o podwyżkach. Może się zdarzyć, że twój bezpośredni przełożony nie ma możliwości podniesienia płacy. W takim przypadku trzeba się udać wyżej, najlepiej z błogosławieństwem swojego przełożonego.
Umów się na spotkanie.
Nie możesz pytać o podwyżkę w stołówce, korytarzu, na hali produkcyjnej itp. Twoja wypłata to sprawa poufna i ważna. Rozmowa o podwyżce może zająć sporo czasu i musisz być potraktowany poważnie. Pytanie o podwyżkę w trakcie pracy, gdy mijasz się z szefem takie nie jest.
Przedstaw swoje osiągnięcia z listy. Zawyż lekko kwotę podwyżki, żeby móc trochę opuścić w razie negocjacji (ale nie przesadzaj). Daj czas na przemyślenie szefowi. Kontroluj emocję, jeżeli nie dostaniesz podwyżki wyraź swoją dezaprobatę ale nie denerwuj się.
Czasami szef mimo tego, że nie zgodził się na podwyżkę po np. tygodniu zmienia zdanie.
Jeżeli nie zmieni zdania umów się na spotkanie jeszcze raz i zaproponuj inną formę wynagrodzenia. Służbowy samochód, telefon, bon żywnościowy, zniżkę na produkty firmy. Zależy co będzie ci odpowiadać.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Sprawdź, czy w twojej branży nie nadchodzi kryzys - firmy zwalniają najczęściej tych którzy zarabiają najwięcej.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:13:47
Ostatnio zmieniony: 2011-04-04 17:28:01
Dodaj komentarz