Jak poradzić sobie z pracodawcą, który nie chce wydać nam świadectwa pracy?
Nasz pracodawca ma ustawowo 7 dni od momentu ustania stosunku pracy na wydanie nam świadectwa pracy – dokumentu potwierdzającego nasze zatrudnienie. Często jednak zdarza się, że czekamy na nie miesiąc i dłużej, a jak już je otrzymujemy, to jest niepoprawnie wypełnione. Jak sobie z tym poradzić?
Przede wszystkim, musimy odczekać te ustawowe 7 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy świadectwa pracy, należy wysłać listem poleconym pismo z prośbą o jego wydanie (oczywiście zarówno potwierdzenie nadania, jak i ksero prośby należy zachować, jako dowód, że wystąpiliśmy z takim pismem do pracodawcy).
Nie warto dzwonić i prosić o dokument, gdyż najczęściej będziemy tylko raczeni śmiesznymi wykrętami, a nikt nie będzie w stanie nam udowodnić, że nie była to rozmowa o pogodzie.
Warto też skierować się do Państwowej Inspekcji Pracy, która powinna podjąć odpowiednie działania w celu rozwiązania tego problemu.
Jeżeli zaś otrzymaliśmy niepoprawnie wypełnione świadectwo pracy, to również listem poleconym należy wysłać prośbę o ich poprawienie, wraz z zaznaczonymi błędami, jakie pracodawca popełnił. Warto w tym przypadku zachować również błędnie wypełniony dokument.
Jeżeli żadne z tych działań nie przynosi pożądanych efektów, należy założyć pracodawcy sprawę cywilną. Nie musimy w tym przypadku martwić się o koszty sądowe, gdyż jako poszkodowany pracownik na pewno zostaniemy z nich zwolnieni.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Jeżeli ponieśliśmy jakiekolwiek koszty własne z tytułu braku wydania nam świadectwa pracy (np. musieliśmy zapłacić za nasz pobyt w szpitalu) i jesteśmy w stanie to udowodnić, wówczas również warto wstąpić na drogę sądową i ubiegać się o ich zwrot przez nieuczciwego pracodawcę, łącznie z odszkodowaniem i odsetkami.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-17 20:32:58
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:19:28
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:56:52
Dodaj komentarz