Jak po mistrzowsku zarządzać czasem (cz.2) ?

Witaj w drugiej części porady jak dobrze zarządzać sobą w czasie. Gotowy do bycia bardziej produktywnym? To jedziemy! Pierwszą część porady znajdziesz tutaj: http://www.zaradni.pl/porada/1703,jak_po_mistrzowsku_zarzadzac_czasem_cz_1

  • Dobre chęci
1

Naucz się mówić "nie". Nie dawaj sobie wcisnąć kolejnego zadania skoro czujesz, że możesz mu nie podołać. Spróbuj wydelegować je komuś innemu, a sam skup się na swoich sprawach.


2

Ustal priorytety. Stosuj zasadę 80/20. Zadaj sobie pytanie - które 20% zadań musi być wykonane aby osiągnąć 80% wyników? Ustal to i podkreśl wybrane sprawy na liście. Skup się najpierw na nich, a dopiero później przejdź do tych mniej ważnych. Uwierz mi, polepszy to twoje efekty!


3

Używaj kalendarza. Listę zadań na kolejny dzień możesz zrobić w nim. Obojętnie czy jest to kalendarz książkowy, czy internetowy. Osobiście używam Google Calendar, który synchronizuje się z aplikacją w moim telefonie. Mimo wszystko, jednak nie mogę odzwyczaić się od zwykłej, małej kartki papieru z listą zadań ;)


4

Skup się. Jeżeli jesteś mężczyzną to tym bardziej przeczytaj dokładnie ten akapit. Naukowo udowodniono, że kobiety mają lepszą podzielność uwagi i lepiej im idzie wykonywanie kilku zadań na raz. Jednak odchodząc już od płci, jak już wspominałem wcześniej – skup się na jednej rzeczy w danym momencie. Zamknij wszystkie aplikacje których obecnie nie używasz, zakładki w przeglądarce które odwracają twoją uwagę. Wiem, powtarzam się, ale jest to bardzo ważny punkt, przywiąż do niego większa uwagę, a zauważysz natychmiastową poprawę.


5

Łącz zadania w grupy. Dla przykładu ja używam następujących grup: 1. Do napisania (czyli wszystko co muszę napisać, od wypracowań do porad) 2. Prace domowe (sprzątanie, zmywanie itd.) 3. Szkoła 4. Telefony, maile, wiadomości 5. Inne. Dlaczego warto to robić? Jeżeli wykonujesz telefon w tym momencie, to dlaczego nie wykonać teraz wszystkich zaplanowanych skoro masz chwilę czasu? Jeżeli piszesz i wpadłeś w rytm to z rozpędu zawsze napiszesz coś więcej. Korzyści z łączenia zadań można mnożyć i mnożyć, nie dowiesz się póki nie spróbujesz.


6

Nagradzaj się. Jeżeli w dany dzień uda ci się wykonać wszystko z listy, a nawet dodać jakąś nadwyżkę kup sobie coś drobnego. Może być to batonik czy czekolada, ale pamiętaj powiedzieć swojemu mózgowi, że to jest nagroda za doskonałą pracę którą wykonał


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.07.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:12:27

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2011-01-20 09:33:10