Jak planować swoją karierę zawodową cz.1?

Od najmłodszych lat nasza psychika jest kształtowana, a poddawana zostaje testowi w momencie wejścia człowieka w dorosłe życie na etapie liceum. W tym środowisku poznaje się nowych ludzi, podejmuje próbę samodzielności i odpowiedzialności, poszerza się krąg zainteresowań, przyjaciół i kontaktów.

1

Licealista na pozór jest samodzielny, jednak nie do końca, gdyż decydujące zdanie mają nadal rodzice. Wielkim sprawdzianem dla młodego człowieka jest matura. To punkt wyjścia poza dotychczasowy obszar. To zmiana poglądów, przyzwyczajeń, towarzystwa. Na tym etapie następuje weryfikacja ugruntowanej wiedzy i określenie kierunku studiów oraz wybór uczelni.


2

Szkoła jest miejscem, gdzie istnieją warunki umożliwiające osiąganie wysokiego poziomu intelektualnego przyszłych studentów. Uczelnia stara się dbać o utalentowanych uczniów i zapewnia im poprzez systematyczne organizowanie programów, które pomagają przyswajać wiedzę. Dobre przygotowanie zwiększa prawdopodobieństwo dostania się na wymarzone studia.


3

Innym pomysłem jest uczestniczenie w kole zainteresowań, by pogłębiać już podstawą wiedzę z danego zakresu. Na tym etapie szkoła promuje ucznia poprzez zapewnienie mu miejsca na wybranej uczelni w przyszłości.


4

Aktywne uczestnictwo we wszelkich olimpiadach z wiedzy, omnibusach jest formą samokształcenia się i daje ogromną szansę uczniowi.


5

Prywatne korepetycje obecnie nie kojarzą się już z tym, że uczeń jest słaby i ma problemy z przyswojeniem wiedzy. Wręcz na odwrót - to sami uczniowie zapisują się na korepetycje do profesjonalnych nauczycieli, którzy systematycznie kontrolują ich postępy w nauce.


6

Uczniowie, którzy chcą osiągnąć coś w przyszłości i myślą o tym poważnie, wykazują postawę aktywną poprzez dobrowolne uczestniczenie w różnych imprezach edukacyjnych i zdobywają w ten sposób doświadczenie.


7

W późniejszym czasie napisanie matury po takim przygotowaniu jest tylko sprawdzeniem tego, co tak naprawdę uczyło się przez okres kilkunastu lat. Wzorowe zdanie egzaminu otwiera szeroko drzwi niejednej prestiżowej uczelni.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.09.2010

Komentarze

Warto już w szkole lub na studiach próbować szukać sposobu na siebie. Swoje zainteresowania ukierunkowywać na przyszłą pracę.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 20:51:30

:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:45:51

Zmieniłabym tytuł porady na jak dostać się na studia, jak nie zmarnować czasu w liceum, alebo coś w tym stylu ;) Czekam na kolejne porady, bo to ciąg, więc może jednak tytuł bdb dobrany, pozdrawiam. Szczególnie podoba mi się punkt 5, bo pozwala mi zarobić :)

Ostatnio zmieniony: 2010-09-30 10:21:11