Jak opanować stres przed rozmową rekrutacyjną?

Stres w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej jest naturalną reakcja organizmu na znalezienie się w nowej nieznanej sytuacji, w nieznanym otoczeniu, czy też w sytuacji kiedy jesteśmy oceniani. Jak radzić sobie z tym uczuciem, aby nie sparaliżowało nas w najważniejszym momencie?

1

Podstawową kwestią jest przygotowanie merytoryczne do rozmowy. Warto przeanalizować swoje CV i skupić się na informacjach, które są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy, na swoich osiągnięciach i sukcesach. W momencie kiedy skupiamy się na pozytywach można zastosować technikę afirmacji pozytywnych, czyli wypowiadaniem na głos krótkich stwierdzeń budujących naszą samoocenę np. „Jestem świetnym matematykiem”, „Doskonalę radzę sobie z dziećmi” itp.


2

Ubiegając się o pracę przydatna jest próba postawienia się w roli pracodawcy. Aby to zrobić wystarczy wyszukać dostępne informacje na temat danego pracodawcy i zastanowić się jakiej osoby może on poszukiwać do pracy. Zastanów się, czego ty sam oczekiwałbyś od kandydata i w jakim zakresie spełnić możesz określone wymagania.


3

Dobrym ćwiczeniem, pozwalającym zapanować nad stresem jest wyobrażenie sobie czekającej rozmowy i „wizualizacja” swojego zachowania w wyobraźni. Jeżeli taka metoda do Ciebie nie przemawia, umów się z zaufana osobą, przyjacielem, kimś z rodziny czy też doradcą zawodowym, z kimś kto pomoże Ci odegrać scenkę i przećwiczyć pytania, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Takie ćwiczenie jest bardzo przydatne ze względu na informację zwrotną, którą możesz otrzymać od swojego partnera na temat nie tylko treści odpowiedzi ale również niewerbalnych gestów, które wykonujesz.


4

Warto zapoznać się z technikami relaksacyjnymi. Jest wiele ćwiczeń, które można wykonywać nawet oczekując na pracodawcę na chwilę przed rozpoczęciem rozmowy. Ćwiczenia te opierają się na kontroli oddechu i uspokojeniu myśli. Np. tzw „minutowe wakacje” Wybierz sobie przedmiot, na który często spoglądasz w ciągu dnia i masz akurat przy sobie, np. długopis. Następnie spójrz na tę rzecz i weź głęboki oddech, a po chwili zacznij wypuszczać powietrze ustami. Cały czas myśl o tym, że jesteś spokojny, zrelaksowany, rozluźniony. Zrób kilka takich wdechów i wydechów. Bardzo prostą techniką jest również napina i rozluźnianie mięśni różnych części ciała po kolei, zaczynając od prawej reki, lewej ręki, pleców, prawej nogi itd. Na tej zasadzie działają zabawki tzw. „antystresowy” w postaci małych maskotek czy też miękkich piłeczek.


5

Co najważniejsze, trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie rozmowy prowadzą do otrzymania zatrudnienia. Nasz kwalifikacje nie zawsze są dopasowane do stanowiska o które się ubiegamy. Pracodawcy potrafią postawić bardzo konkretne wymagania i szukać osoby jak najbardziej zbliżonej do ideału. Dlatego też warto każde kolejne spotkanie z pracodawcą traktować jako zdobywanie doświadczenia i oswajanie się z sytuacją.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 18:09:53

Dobre rady :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:48:17

Praktyczne porady, jak nie dać się stresowi.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-25 19:57:43

Będę pamiętać o radach. Super porada!

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 18:14:19