Jak odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę, by nie zostać odrzuconym na samym początku?

Proces rekrutacji to bardzo długi etap dotyczący znalezienia pracy. Wstępna selekcja kandydatów odbywa się już w pierwszej fazie, gdzie następuje weryfikacja ofert nadesłanych przez kandydatów. To bardzo ważny punkt, w którym profesjonaliści dokonują segregacji dokumentów, które spełniają kryteria narzucone przez firmę ubiegającą się o potencjalnego pracownika.

1

Jak wygląda u nas poszukiwanie ogłoszeń o pracę? Bardzo prosto. Szukamy w powszechnie znanych gazetach, posługujemy się niezastąpionym internetem. Wszystko to ma nas przybliżyć do znalezienia wymarzonego wakatu.


2

Trudno jest od razu trafić na to, co nas interesuje i będzie spełniać nasze oczekiwania przede wszystkim finansowe. Jednak cierpliwość i duże zaangażowanie może nam zaowocować. Warto poświęcić na to czas i bardzo dobrze przygotować dokumenty aplikacyjne.


3

W początkowej fazie rekrutowania osoba zajmująca się wybieraniem ofert nie czyta każdego jednego CV od deski do deski. To pierwsza rzecz, co trzeba wiedzieć - to czas, który zostaje przeznaczony na czytanie. Niestety jest bardzo krótki. Zwykle to 30 sekund na wychwycenie odpowiednich kwalifikacji kandydata.


4

Co zrobić, by czytający zainteresował się naszą aplikacją?
Nie trzeba wypisywać opowiadań i długich monologów. Czytający nasze dokumenty nie ma na to czasu. Tylko raptem parędziesiąt sekund na jeden dokument, a przychodzi ich tysiące. Możesz jedynie wyróżnić się poprzez odpowiednią szatę graficzną dokumentu.


5

Odpowiadając na ogłoszenie przeczytaj bardzo uważnie, co pracodawca miał na myśli, zgłaszając takie zapotrzebowanie na pracownika. Przeczytaj tyle razy, ile uznasz za słuszne i będziesz pewny, że wiesz, jak odpowiedzieć na to ogłoszenie.


6

Oferta skierowana do ubiegającego się o pracę jest tak skonstruowana, że pracodawca nie ma żadnych problemów ze znalezieniem właściwego pracownika. Po prostu wie, kogo szuka i do jakiej pracy.


7

Firma zawsze opisuje wymagania, które musi spełniać kandydat. Musisz wiedzieć, że skoro zostały przedstawione kryteria doboru to na pewno będą sprawdzane, czy je posiadasz.


8

Nie pisz w swojej aplikacji, że bardzo chcesz być ich pracownikiem, bo to wielka szansa. Napisz lepiej, dlaczego właśnie Ciebie mają wybrać na to stanowisko. Pokaż, że znasz swoją wartość i potrafisz bardzo dobrze zaprezentować się.


9

W aplikacji nie pisz długimi zdaniami. Krótko powinno to być i na temat. Wypisz sobie na kartce swoje mocne strony, obok słabe. Spróbuj swoje wady zamienić na korzyść. Napisz o swoim doświadczeniu. Wszystko popieraj argumentami i dowodami na to, że jesteś wiarygodny.


10

Puste słowa szybko są weryfikowane przez pracodawcę i nie masz wtedy możliwości obrony. Nigdy na rozmowie i w dokumentach nie próbuj kłamać. To od razu dyskwalifikuje i może skutkować nawet złą opinią.


11

W swoich sformułowaniach używaj mocnych czasowników: „potrafię, umiem, znam, posługuję się”. Wydźwięk tych słów jest bardzo sugestywny i ukazuje Ciebie jako kompetentnego człowieka.


12

Składając aplikację musisz dopilnować, by wszystkie dokumenty, które pracodawca sobie zażyczył, były dołączone. Warto też zadbać, by były w doskonałym stanie i w ładnej aktówce.
Schludne dokumenty świadczą o utrzymaniu porządku oraz dają dowód na to, że jesteś profesjonalistą w każdym temacie. Po prostu jesteś tym, którego szukają. Powodzenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.09.2010

Komentarze

Dzięki za pozytywne odebranie porady. Wszyscy uczymy się na błędach. Ja napisałam poradę na podstawie obserwacji w czasie, kiedy szukałam jej. Stąd moje wnioski i rady dla początkujących w tym temacie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-05 12:59:23

Bardzo dobra porada. Niestety już kilka razy popełniłem błędy na etapie rekrutacji poprzez niewłaściwie napisane CV czy list motywacyjny. Na szczęście jestem na początku kariery zawodowej, a tamte błędy już mi nie towarzyszą. Stąd moja opinia, że porada jest bardzo dobra :) Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-02 02:10:41

Dobrze skonstruowane cv jest podstawą.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 23:19:32

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 18:12:02

Są na prawdę wartościowe. Chce mi się pracować w wakacje, ponieważ jeszcze się uczę, więc to mój jedyny sposób na zarobek (poza internetowy ;)). Wole to niż pracować w weekendy.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 18:34:52

Cieszę się, że podobają się Tobie moje porady. Chce Ci się pracować na wakacjach? Ale tak na serio, to przydatne są informacje, sama do nich się stosowałam. Tak, więc są sprawdzone:).

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 18:27:50

Kolejna przydatna i dobrze napisana porada. Z pewnością przyda mi się przy poszukiwaniu pracy na wakacje :)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 17:42:40