Jak napisać skuteczne CV?

Każdy z nas, prędzej czy później musi znaleźć pracę, aby móc żyć na przyzwoitym poziomie i móc poważnie myśleć o swojej przyszłości i swoim miejscu w społeczeństwie. Co więcej, w dobie obecnego kryzysu i coraz to większych wymagań rynku pracy, potrzebne jest nie tylko solidne wykształcenie czy kursy zawodowe, ale i również dokumenty aplikacyjne, przemyślane i dobrze napisane - tak, aby już w pierwszym etapie rekrutacji "wyjść z szeregu" i dostać wymarzoną pracę.

  • kartka i długopis, szablony dokumentów aplikacyjnych, ewentualnie program wspomagający pisanie (np. portal szybkieCV.pl), poradniki, wszystkie dotychczasowe umowy, zdjęcie
1

Podziel CV na części

Podziel CV na części

Aby CV było skuteczne, należy ograniczyć się jedynie do podania najważniejszych faktów o informacji z naszego życia. W sumie powinno się w nim znaleźć 7 kategorii: dane osobowe, wykształcenie, historia zatrudnienia/doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności, zainteresowania i klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. W historii zatrudnienia należy krótko opisać w podpunktach (max. 3 lub 4) - podać stanowisko, wymienić zakres obowiązków; podobnie trzeba napisać przy wykształceniu: rodzaj i profil uczelni lub szkoły średniej/zawodowej. Natomiast w rubryce "umiejętności" należy wymienić kompetencje zarówno twarde (np. prawo jazdy, obsługa komputera, języki obce), jak i miękkie (umiejętność pracy w grupie, rzetelna współpraca, nastawienie na rozwiązywanie problemów). Podobnie należy postąpić z działem "zainteresowania" - jeśli lubisz muzykę - napisz jaką, jeżeli czytać książki - też napisz z jakiej dziedziny. Należy przy tym pamiętać, że objętość całego dokumentu nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4 - zatem należy się dobrze zastanowić, co wpisać.


2

Zadbaj o poprawność językową

Dobre CV powinno zostać napisane prostym i zrozumiałym jeżykiem, pozbawionym błędów ortograficznych, literówek. Należy pamięć, że CV to dokument, pismo urzędowe, dlatego też trzeba zadbać o słownictwo dostosowane do tego typu tekstu. Ważne jest również odpowiednie nazwanie pliku - najlepiej użyć wzoru np. CV.imię.nazwisko.pdf lub imię.nazwisko.stanowisko.pdf. I oczywiście należy go zapisać w formacie PDF - dzięki temu rekrutujący zobaczy dokument w wersji finalnej, bez żadnych poprawek i dopisków po drodze.


3

Odpowiednie zdjęcie

Wielu ekspertów uważa, że CV ze zdjęciem ma znacznie większe szanse na jego pozytywne rozpatrzenie niż dokument bez zdjęcia. Swego czasu czytałam opinie specjalistów z działu HR mówiące o tym, że z reguły takie osoby są wzrokowcami, w związku z czym, na rozmowie wstępnej, szybciej rozpoznają daną osobę ze zdjęcia lub z jakiegoś ciekawego dla nich wpisu ze CV niż osobę tego pozbawioną. Należy jednak pamiętać, że zdjęcie musi być profesjonalne i oficjalne np. legitymacyjne lub paszportowe; nie zamieszczaj zdjęć prywatnych lub z wakacji.


4

CV jako wizytówka

Gdy już stworzymy nowe profesjonalne CV, warto też zwrócić uwagę na jego wygląd i odpowiedni układ treści. W tym celu można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sieci (większość z nich jest darmowa) lub też stworzyć własny wzór za pomocą odpowiednich stron internetowych. Szczerze polecam stronę szybkieCV.pl na której znajduje się formularz do stworzenia CV z komentarzami co i gdzie napisać (jeśli ma się problemy z klasyfikacją np. umiejętności), potem trzeba wybrać odpowiedni szablon (który można wcześniej podejrzeć przed zatwierdzeniem) i gotowe!


5

Obecność CV w sieci

Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w swoim CV swojej obecności w internecie lub portalach społecznościowych - np. na GoldenLine, blogi, strony internetowe, w których publikujemy teksty albo prowadzimy jakąś działalność, np. własny sklep internetowy lub w serwisach wspomagających szukanie pracy, czyli Pracuj.pl, praca.gratka.pl, infopraca.pl, itp. Im więcej utworzymy kont, tym lepiej - ten sposób można znaleźć również dodatkową pracę lub pojedyncze zlecenia.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.03.2015

Komentarze