Jak napisać efektowne CV?

CV jest najbardziej elastycznym i wygodnym sposobem na składanie wniosków o pracę. Zasadniczo przedstawia Twoje dane osobowe w jak najlepszym świetle. Można powiedzieć, że CV jest dokumentem handlowym, w którym masz do zareklamowania samego siebie. Musisz się „sprzedać”; swoje umiejętności, zdolności, kwalifikacje oraz możliwe doświadczenie. Może być składane jako podanie o pracę w wielu dziedzinach zawodowych, jednakże wiele dużych kompanii zamiast przyjmować CV, korzysta z własnych formularzy zgłoszeniowych.

1

Dlaczego wiele firm decyduje się dziś na korzystanie z formularzy? Aby wydobyć istotne dla nich informacje i cechy osobiste, które wymaga dana praca. Ponadto czas potrzebny na wypełnienie tych form jest postrzegany jako odzwierciedlenie swojego zaangażowania na rzecz pracy.
Pamiętaj, że nie ma jednego najlepszego sposobu, aby skonstruować efektowne CV. Jest to Twój dokument i może zostać napisany w sposób zależny od Ciebie. Może być zarówno na papierze jak i on-line, a nawet na T-shirtie, choć jest to dość sztuczne podejście do sprawy, które polecam przy ubieganiu się o bardziej „kreatywne” stanowiska.


2

CV TO PRZEBICIE SIĘ DO ETAPU SPOTKAŃ Z KANDYDATEM

CV musi zdać egzamin szybko. Pracodawcy mogą mieć w tym czasie setki innych aplikacji do przejrzenia, poświęcając przy Tym jedynie kilka sekund każdej z nich. Aby poświęcono Twojej znacznie dłuższy czas, musisz w sposób szybki zaprezentwoać, że posiadasz kompetencje potrzebne na to stanowisko oraz, że warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Im dokładniej i staranniej je przygotujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś je później przeczyta.


3

ZGROMADŹ WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE

Zapisz trzy osobne pozycje: Wykształcenie, Doświadczenie, Umiejętności. Pod każdą pozycją zanotuj następujące informacje:

EDUKACJA – zazwyczaj oznacza policealną edukację i może zawierać specjalne seminaria, szkoły letnie, czy też szkoły wieczorowe. Jeśli zaś dopiero zaczynasz liceum, wspomnij o swoich poprzednich szkołach. Zamieść wykaz stopni, nazwę i adres placówki oraz datę jej ukończenia. Krótkie podsumowanie na koniec bądź ważne kursy, które w tym czasie zrobiłeś mogą być również przydatne i pomocne.
DOŚWIADCZENIE – obejmuje w pełnym wymiarze płatne godziny pracy, akademickie projekty badawcze, staże w niepełnym wymiarze czasu pracy lub wolontariatu. Nie zapomij o dokładnej dacie ukończenia danej pracy, stanowisko, jakie obejmowaleś, nazwisko i adres pracodawcy oraz obowiązki, jakie wykonywałeś. Aby opisać swoje doświadczenie, należy najpierw postawić sobie kilka ważnych pytań:
1. Czy zawsze konsekwentnie trzymam się danych mi terminów?
2. Czy lubię pracę zespołową?
3. Czy jestem osobą komunikatywną?
Nawet jeśli jesteś nowy na tym polu zawodowym, nie znaczy to, że zaczynasz od zera.
UMIEJĘTNOŚCI – języki obce jakimi władasz oraz stopień ich znajomości, oprogramowania komputerowe, może udzielałeś kiedyś korepetycji? Wszystkie umiejętności, które mogą być istotne na stanowisku o jakie się ubiegasz są warte wspomnienia.
Po napisaniu wszystkich powyższych informacji, sprawdź jeszcze raz ich dokładność, mając na uwadze imiona, nazwiska, poprawne daty, spójność tekstu i oczywiście prawidłową ortografię i interpunkcję.


4

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA ORYGINALNOŚC NASZEGO CV?

Nie ma jednego „właściwego” sposobu na napisanie efektowenego CV ale warto trzymać się poniższych wskazówek:
1. Odnosi się do specyficznego obszaru zawodowego, tzn. Ubiegasz się o konkterne stanowisko pracy i wykazujesz swoje umiejętności, które masz do zaoferowania właśnie na to stanowisko.
2. Jest napisane dokładnie i przejżyście, logicznie uporządkowane, łatwe do odczytania.
3. Jest pełne informacji ale równiez zwięzłe.
4. Jest dokładne w treści, pisowni i gramatyce. Upewnij się, że pisownia i gramatyka jest doskonała!


5

JAK DŁUGIE POWINNO BYĆ CV?

Nie ma bezwględnej zasady ale nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4. Jeśli jesteś w stranie streścić historię kariery na jednej stronie, nie ma problemu. Ma to nawet swoje zalety podczas tworzenia wniosków spekulacyjnych, gdzie musisz być zwięzły. Jednak, nie należy omijać istotnych elementów, lub tłumić tekst zbyt blisko siebie, tak aby zmieścił się na jednej stronie. Naukowe i techniczne CV mogą, a wręcz powinny być znacznie dłuższe: do 4 lub 5 stron.


6

ZASADA „3 BYĆ”
1. Bądź zwięzły – CV jest „przekąską” i nie powinna wpływać źle na „niestrawność” czytelnika. Nie myśl, że musisz wspomniec o każdym napisanym przez siebie egzaminie, czy o każdym działaniu jakie kiedykolwiek podjąłeś. Umieść tylko te najbardziej istotne i imponujące.
2. Bądź optymistą i myśl pozytywnie – Podkreśl swoje atuty i mocne strony. Na przykład, kiedy wypisujesz oceny maturalne, zacznij najpierw od tych najwyższych.
3. Bądź szczery – Choć CV nie pozwala na pominięcie informacji (takich jak egzaminy poprawkowe), o których wołałbyś raczej nie wspominać swojego przyszłego pracodawcy, nigdy nie powinieneś przedstawić niedokładne, niekompetente bądź wprowadzające w błąd informacje. CV nie jest co prawda dokumentem prawnym i nie możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za nieścisłości, ale jeśli rekrutor wykryje kłamstwo, zostaniesz odrzucony w trybie natychmiastowym.


7

CZCIONKI

TIMES NEW ROMAN jest standardową czcionką i dość bezpieczną, a kancelarnie prawdne ją uwielbiają! Jednak bardziej interesująca jest GEORGIA i to na nią zwróciłabym większą uwagę. ARIAL należy również do standardowych. Jest czysta i bardziej nowoczesna niż TIMES czy GEORGIA, a także większa, nawet w tym samym rozmiarze. Jednakże zarówno ARIAL jak i TIMES są tak powszechne, że wręcz nudne dla oka. Radziłabym użycie czcionki o nazwie VERDANA, która jest bardziej elegancka i szersza, bądź też GENEWA. Zaś pod żadnych pozorem nie korzystaj z COMIC SANS!
Jesli chodzi o rozmiar, odpowiednim będzie 12 lub 10. Moja ulubiona czcionka to VERDANA LUCIDA SANS o rozmiarze 10. 14 jest zbyt duży, zajmuje zbyt wiele miejsca i wygląda nieestetycznie. Z kolei 8, 9 sa zbyt małe aby być łatwo odczytane przez wszystkich, a zwłaszcza TIMES NEW ROMAN, która nie powinna być stosowana w rozmiarach mniejszych niż 11. Choć wiele osób korzysta z rozmiaru 12, niektóre badania sugerują, że ten mniejszy rozmiar użyty do napisania CV jes postrzegany jako bardziej intelektualny.
Większość CV jest teraz odczytywana na ekranie, nie na papierze. To nie przypadek, że czcionki Serif są rzadko stosowane w sieci. Są one znaczenie mniej czytelne na ekranie (Times Roman została po raz pierwszy użyta na kolumnie Trajana, 2000 lat temu!), a niektóre czcionki, np. Verdana zostały zaprojektowane z myślą o prostym czytaniu tekstu ciągłego przez nasz umysł.


8

PISANIE O TWOICH ZAINTERESOWANIACH

Przykład 1 – czytanie, kino, filatelistyka, hafty – taki układ sugeruje, że jesteś osobą samotną, która ma trudności z kontaktami międzyludzkimi. To nie musi być koniecznie prawda, ale w taki właśnie sposób zostaniesz odebrany przez selektorów.
Przykład 2 – czytanie, kino, podróże, spotkania z przyjaciółmi – Nieco lepiej. Przynajmniej sugerujesz, że dobrze dogadujesz się z innymi.
Przykład 3:
Kino – członek Akademii filmowej
Podróże – podróżował po Eurpie pociągiem, latem tego roku, w grupie czterech osób. Zwiedzał oraz szkolił dwa języki obce – włoski i francuski.
Czytanie – Pomagał młodszym uczniom z trudnościami w czytaniu w szkole.
To może być ta sama osoba co w pierwszym przykadzie, ale wrażenie jest zupełnie odwrotne: Aktywna osoba, która pomaga innym.


9

KILKA OSTATNICH WSKAZÓWEK

1. Potraktuj selektora jako dziecko jedzące posiłek. Podziel swoje CV na kilka „lekkostrawnych kąsków” (krótkie akapity, punkty i odnośniki). Zamieść jedynie istotne informacje, tworząc tym samym logiczny układ całości, aby ułatwić mu wybór odczytu Twojej pracy. Jeśli to zrobisz, będziesz mieć znacznie większą szanse na rozmowę kwalifikacyjną.
2. Mówienie rzeczy typu „dobrze radzę sobie z ludźmi” nie ma sensu, chyba, że jest poparte przez przykład.
3. Zastosowanie skomplikowanych wyrazów lub trudnych do odczytania czionek daje złe wrażenie. Ludzie, którzy używają prostego i jasnego języku są oceniani jako bardziej inteligentniejsi.
4. Zaleca się, aby przy umieszczaniu swojego CV na stronie internetowej, nie publikować swojej daty urodzenia, miejsca urodzenia, stanu cywilnego, adresu bądź też numeru telefonu, ponieważ możesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości.
5. Pamiętaj równiez o sensownym adresie e-mail. Takie jak pocałuj_mnie@hotmilk.com czy seksi_lolitka@gnumail.com są naprawdę nieodpowiednie.


10

BĄDŹ DOBREJ MYŚLI I NIE PODDAWAJ SIĘ

Przeciętny absolwent musi wysłaś około 70 kopii swojego CV w poszukiwaniu pierwszej pracy. Z pośród tych, średnia liczba odpowiedzi wynosi 7, w czym 3 do 4 to odrzucenia. A pozostała część zaprasza absolwenta na rozmowę kwalifikacyjną. Istnieje bezpośredni związek między liczbą wysłanych CV a liczbą zdobytych rozmów kwalifikacyjnych: Im więcej ich wyśleś, tym więcej zaproszeń uzyskasz. 60% CV są wysyłane do niewłaściwej osoby, zazwyczaj dyrektora zarządzającego. CV to przebicie się do etapu spotkań z kandydatem. CV to także inwestycja w promocję własną na rynku pracy. Dzięki CV budujesz własny wizerunek u pracodawcy. Nie zwlekaj i nie odkładaj. Zacznij już dziś!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.05.2011

Komentarze

Ciekawie opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:47:39