Jak napisać dobre CV?

Kluczowym elementem w procesie szukania pracy jest moment czytania życiorysu przez potencjalnego pracodawcę. To, co zawrzemy w naszym CV, w jaki sposób zaprezentujemy swoją osobę będzie miało wpływ na to, czy zakwalifikujemy się do kolejnego etapu rekrutacji, czyli rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też warto zastosować się do kilku podstawowych porad w tworzeniu swojego CV.

  • Program z Word z pakietu Office lub Open Office
  • Dokumenty poświadczające ukończenie szkół bądź odbyte kursy
1

W CV piszemy tylko nasze rzeczywiste umiejętności i nabyte doświadczenie. Kłamstwo w życiorysie ma „krótkie nogi” i bardzo łatwo będzie je zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Trzymajmy się więc tylko faktów!


2

Dodając szkoły jakie ukończyliśmy zaczynajmy od tej skończonej najpóźniej, a więc najczęściej na samej górze listy wymieniającej ukończone szkoły umieścimy uczelnie wyższą.


3

Niezależnie od tego czy nadal studiujemy czy możemy się już cieszyć tytułem absolwenta określajmy moment ukończenia nauki w szkołach wyższych. Jeżeli jesteśmy w trakcie studiów musimy podać planowany termin ukończenia studiów.


4

Konkretnie opisujmy swoje umiejętności. Lakoniczne wymienienie nie jest wystarczające, określajmy więc poziom zaawansowania znajomości języków bądź obsługi programów komputerowych.


5

Pamiętajmy o podaniu dokładnych i aktualnych danych kontaktowych. Jeżeli zainteresujemy kogoś naszym życiorysem brak możliwości szybkiego kontaktu z nami przez podanie niewłaściwego numeru telefonu na pewno odstraszy od nas potencjalnego pracodawcę.


6

Umieszczajmy klauzulę o zgodnie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji.


7

Plikowi z naszym CV nadajmy nazwę „CV Imię i Nazwisko”. To pomoże w o wiele szybszym odnalezieniu przez pracodawcę w procesie rekrutacji naszego życiorysu. Jeśli to możliwe umieszczajmy w nazwie pliku z naszym CV również i określenie stanowiska, na jakie aplikujemy.


8

Uwagi i spostrzeżenia

- Nie popełnij literówek bądź błędów ortograficznych!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

Oczywiście, że nie należy kłamać w CV, oczywiście, że należy się pokazać z jak najlepszej strony ale nie poprzez zmienianie faktów. Wydaje mi się, że dobrze jest również poradzić się jakiegoś specjalisty, który wie na co rekruterzy zwracają uwagę. Na przykład można skorzystać z takiego menażera kariery, zaprezentowanego na karierakoncept.pl. Wtedy mamy większa pewność na pozyskanie danego stanowiska.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-04 11:34:56