Jak napisać CV?

Każdy, kto kiedykolwiek szukał pracy, wie, jak ważny jest właściwie napisany życiorys. To przecież właśnie ten dokument jest pierwszym istotnym krokiem na drodze szukania pracy. Od CV zależy najczęściej, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, opłaca się zatem przygotować je starannie i estetycznie, tak, aby zachęciło ono potencjalnego pracodawcę do kontaktu z nami.

1

Przede wszystkim – bez ekstrawagancji. No chyba, że ubiegasz się o stanowisko wymagające szczególnej kreatywności. W każdym innym przypadku nie przesadzaj z szatą graficzną, standardowa czcionka, czarny kolor, nieliczne tylko podkreślenia czy pogrubienia w pełni wystarczą. Obowiązująca obecnie tabelaryczna forma CV jest wystarczająco przejrzysta, więc nie trzeba się szczególnie głowić nad tym, jak uwypuklić pewne informacje.


2

Po napisaniu życiorysu upewnij się, czy nie ma w nim żadnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itp. Zwłaszcza te pierwsze od razu skreślają kandydata.


3

Upewnij się, czy podałeś swoje dane kontaktowe: aktualny numer telefonu i adres e- mail. Jeśli chodzi o maila, to najlepiej, by zawierał on twoje imię i nazwisko. Śmieszne zdrobnienia i pseudonimy pozostaw raczej na inne okazje.


4

Nie kłam w CV!!! Nie wymyślaj kursów, których nie ukończyłeś, nie chwał się dobrą znajomością języka, w którym potrafisz się zaledwie przedstawić. Rzeczywistość i tak zweryfikuje podane przez ciebie informacje, a jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie twoje szanse na otrzymanie upragnionej posady maleją do zera.


5

Podziel CV na rubryki: wykształcenie, doświadczenie, dodatkowe umiejętności, znajomość języków obcych, zainteresowania. Pamiętaj, że jeśli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe, to zaczynasz od najmniej oddalonych w czasie informacji. Jeśli ktoś nie posiada jeszcze doświadczenia zawodowego, warto wymienić wszystkie praktyki i staże.


6

Nie zapomnij o zamieszczeniu słów: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 roku o ochronie danych osobowych DzU nr 133 poz. 883)” . To absolutna konieczność obecnie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.08.2010

Komentarze