Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Udało się! Po wysłaniu dziesiątek CV zostałaś wreszcie zaproszona na upragnioną rozmowę kwalifikacyjną. Jednak aby przebiegła ona prawidłowo i zaowocowała zdobyciem wymarzonej posady należy trzymać się kilku ważnych zasad.

1

Bądź na czas.
Dokładnie przeanalizuj trasę dojazdu z uwzględnieniem wszelkich ewentualnych niemiłych niespodzianek, typu korki czy objazdy. Gdy pozwolisz sobie choćby na kilkuminutowe spóźnienie, nie wpłynie to korzystnie na Twoją ocenę. Pamiętaj również, by nie przybyć o wiele za wcześnie.


2

Jak Cię widzą, tak Cię piszą.
Zadbaj więc o nienaganny i schludny wygląd. Dzień wcześniej przygotuj eleganckie ubranie w stonowanych kolorach - garnitur, kostium, biała bluzka, ciemna spódnica (ale nie za krótka!) zawsze świetnie się spisują w takich okolicznościach. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na czyste i zadbane paznokcie (u kobiet pomalowane na delikatny kolor), uczesane włosy i wypastowane buty. Nie należy także przesadzać z mocnym makijażem i intensywnym zapachem perfum czy wody kolońskiej.


3

Efekt pierwszego wrażenia.
Według opinii wielu psychologów, na wyrobienie sobie opinii o Tobie potencjalnemu rozmówcy wystarczy jedynie15 sekund! Postaraj się więc by wykorzystać je jak najlepiej: wejdź z uśmiechem na twarzy, przywitaj się, podaj rękę zdecydowanie i energicznie (lecz pamiętaj, że to pracodawca pierwszy wyciąga rękę) i tryskaj pozytywnym nastawieniem.


4

Emocje pod kontrolą.
Pamiętaj by w pełni kontrolować swoje zachowanie i nie pozwalać na ataki paniki czy blokującego wstydu. Mów pewnie, głośno i wyraźnie, uważnie słuchaj, patrz rozmówcy w oczy, siedź w pozycji wyprostowanej, staraj się zachowywać naturalnie lecz nie nazbyt wyluzowanie. I nie zapomnij o uśmiechu – on naprawdę może wiele zdziałać.


5

Pytania i odpowiedzi.
Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pracodawców pytania, np.;
- Co uważasz za swój największy sukces?
- Jak radzisz sobie z problemami w pracy?
- Jakie są Twoje zalety i wady?
- Dlaczego to właśnie Ciebie warto zatrudnić?
Należy również zaopatrzyć się w porcje informacji na temat firmy, w której starasz się o posadę. Na pytania odpowiadaj szczerze i zgodnie z faktami zawartymi w CV. I nie bój się pytać – pytając rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości i wykażesz większe zainteresowanie proponowaną Ci posadą.


6

O czym jeszcze należy pamiętać:
- wyłącz telefon komórkowy
- nigdy nie mów źle o poprzednim pracodawcy i byłych współpracownikach
- ogranicz gestykulacje
- nie bój się zadać pytania o wynagrodzenie; pamiętaj jednak, by zrobić to dopiero na sam koniec spotkania.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.03.2010

Komentarze

Wszystkie punkty bardzo ważne. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2010-12-04 23:48:57

Ja na swojej pierwszej rozmowie rozwaliłem się na fotelu, nogi szeroko, zająłem jak najwięcej miejsca.
Szefowa mówiła a ja tylko kiwałem głową.
Zadawała mi pytania o to jak widzę przyszłość, to odpowiedziałem, że chcę pracować jak najmniej i zarabiać jak najwięcej (dochód pasywny).
Trochę jeszcze rozmawialiśmy i zaproponowała mi udział w jej osobistym zespole (awans?).
Po rozmowie dowiedziałem się (od innych), że była mną zachwycona.
Że jaki to ja mądry (jakieś inne ogreślenie) na tak młody wiek.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 17:10:06