Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli zostaniemy już zaproszeni w trakcie procesu rekrutacji na rozmowę kwalifikacyjną odnieśliśmy połowę sukcesu. Teraz przed nami ostateczne spotkanie, które zaważy o tym czy zostaniemy się na wymarzone stanowisko czy też nie. Możemy przygotować się do takiej rozmowy zapamiętując czego unikać w jej trakcie i o czym nie zapomnieć.

1

Dzień przed rozmową staraj się przewidzieć listę pytań jaka zostanie Ci zadana i spróbuj przygotować sobie na nie odpowiedzi. Zazwyczaj możemy spodziewać się pytań o powód rezygnacji z pracy w poprzednim miejscu zatrudnienia albo uzasadnienie dlaczego uważamy że jesteśmy dobrymi kandydatami na stanowisko, o które się ubiegamy.


2

Ubierz się elegancko i schludnie. Nie przesadź z ozdobami i zbyt odważnym, frywolnym strojem. Zadbaj o wygląd dłoni i paznokci, nie przesadź z perfumami ani z makijażem.


3

W żadnym wypadku nie możesz się spóźnić, to może na wstępie przekreślić Twoje szanse na zdobycie pracy. Zaplanuj swoją drogę do miejsca spotkania tak byś miał jeszcze w zapasie 15 minut.


4

W trakcie rozmowy zachowuj się naturalnie, nie możesz okazać zbytnio swojego zdenerwowania, a już na pewno niepewności swoich własnych umiejętności.


5

Wykazuj zainteresowanie profilem firmy, jaki będzie Ci przedstawiony przed rozpoczęciem z Tobą rozmowy kwalifikacyjnej, możesz zadawać pytania dotyczące działalności prowadzonej przez firmę.


6

Swoją osobą opisuj w pozytywy sposób, nawet jeśli na jaw wyjdą pewne Twoje wady lub braki w umiejętnościach staraj się przedstawić się w ociepleniu szeregu Twoich zalet.


7

Uważnie słuchaj rozmówcy i poświęcaj mu całą swoją uwagę przy udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania. Nie możesz unikać wzroku osoby przeprowadzającej z Tobą rozmowę kwalifikacyjną.


8

Pamiętaj co napisałeś w swoim CV i liście motywacyjnym. Przed rozmową z Tobą oba te dokumenty zostały dokładnie przeanalizowane i pojawienie się różnic pomiędzy tym co napisałeś w tych dokumentach, a tym co będziesz mówił na rozmowie będzie świadczyło o Twoim jawnym koloryzowaniu rzeczywistości.


9

Nie krytykuj byłych pracodawców. Zawsze w sposób dyplomatyczny odpowiadaj na pytania dotyczące powodów chęci zmiany pracy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2009

Komentarze

Najważniejsze to być sobą.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-04 17:04:04

Wszystko bardzo ważne. Dobrze zastanowić się przed wejściem na taką rozmowę, co mamy do zaoferowania. Musimy się bardzo dobrze zaprezentować. Pozdrawiam i zapraszam do mnie:).

Ostatnio zmieniony: 2010-12-13 21:06:43