Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter sprawdza, czy kandydat rzeczywiście nadaje się na pracownika, czy odpowiada kulturze organizacyjnej firmy i czy ma rzeczywiście takie umiejętności zawodowe, jakie zawarł w swoim CV. To okazja na lepsze poznanie pracownika. Ten z kolei ma jedyną szansę na to, aby pozytywnie wypaść i zrobić dobre wrażenie na pracodawcy.

1

Znajomość firmy

Znajomość firmy

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną do firmy musimy wiedzieć o niej jak najwięcej jest to możliwe. Warto w tym celu prześledzić stronę internetową przedsiębiorstwa, a zwłaszcza zakładkę „o nas”. Musimy wiedzieć, czym firma się zajmuje, jakie są główne punkty jej strategii i misji. Jakie cele realizuje w działalności, gdzie ma swoje oddziały itp. Bardzo często na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie „Czym zajmuje się firma?”. Brak odpowiedzi na nie lub niewłaściwa odpowiedź, dyskredytują potencjalnego pracownika.


2

Znajomość stanowiska pracy

Przyszły pracownik przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną musi wiedzieć, na jakie stanowisko aplikuje i jakie są podstawowe wymagania pracodawcy w tej kwestii. Nieznajomość takich elementarnych informacji jest niedopuszczalna.


3

Twój wygląd ma znaczenie

Twój wygląd ma znaczenie

Na rozmowę kwalifikacyjną należy przyjść elegancko ubranym. Stój powinien być stonowany i profesjonalny, a na naszej twarzy podczas pierwszego spotkania z rekruterem powinien pojawić się uśmiech. Przed rozmową odwiedź fryzjera lub dobre się uczesz. Mężczyźni powinni też się ogolić przed wizytą.


4

Trudne pytanie

Trudne pytanie

Najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie: Ile Pan/Pani chciałby zarabiać? Należy się na nie przygotować i podać swoje oczekiwania. Nie powinny być one ani zbyt wygórowane, ani zbyt niskie. Kolejnym, standardowym, ale trudnym pytaniem na rozmowie o pracę jest pytanie o to, dlaczego kandydat odpowiedział akurat na tą ofertę pracy. Można odpowiedzieć, że taka praca zapewnia mu rozwój i realizowanie ambicji zawodowych.


5

Dobre zachowanie to podstawa

Dobre zachowanie to podstawa

Wchodząc na rozmowę kwalifikacyjną należy się przywitać i przedstawić. Bezwzględnie trzeba przyjść na spotkanie punktualnie. W takich okolicznościach trudno jest zachować spokój, ale będzie on jak najbardziej pożądany. Kandydat do pracy na rozmowie kwalifikacyjnej powinien powstrzymać się od nadmiernej gestykulacji, siedzieć prosto, z rękami na kolanach, utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą i mówić naturalnie. Nigdy nie należy odzywać się nieproszonym, ani zadawać pytania bez wcześniejszego pozwolenia rekrutującego. Na pytania należy przy tym odpowiadać konkretnie, bez koloryzowania rzeczywistości. W niewłaściwym tonie jest złe wypowiadanie się o poprzednich pracodawcach.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.10.2013

Komentarze