Jak być kreatywnym w pracy?

Jeśli pragniecie być bardziej kreatywni, musicie wierzyć, że Wasze pomysły są wartościowe; nie przestawajcie ich wprowadzać w życie. Kreatywne myślenie to umiejętność, która najpierw przydaje się nam w życiu codziennym i z pewnością potem możemy ją wykorzystać w pracy. Przydaje się zarówno na samodzielnym stanowisku, jak i w pracy w grupie.

1

Jest to umiejętność, która pozwala nam przełamywać dotychczasowe sposoby myślenia. Sposoby, które pozbawiały nas możliwości rozwiązywania problemów czy też tworzenia nowych, ciekawych pomysłów, a tego właśnie wymagają od nas pracodawcy. Ludzie kreatywni umieją być elastyczni i zmieniając perspektywę, z której obserwujemy nasze otoczenie, świat, bawiąc się wiedzą, mogą zamienić rzeczy przeciętne w coś nadzwyczajnego. Patrząc na to, na co patrzą wszyscy - dostrzec to, czego nikt nie zauważył.


2

Podstawową i chyba najbardziej znaną techniką twórczego myślenia jest brainstorming, czyli burza mózgów. Jest to swobodne „produkowanie” rozwiązań. Każdy z uczestników ma szansę zaistnienia w procesie tworzenia i nie być ocenianym, bo w tej technice właśnie unikamy odrzucania pomysłów, które wydają się nam być na początku nawet niedorzeczne.
Często kiedy próbujemy coś stworzyć, boimy się porażki, błędów. Błędy są czymś niepożądanym w wielu sytuacjach, ale kiedy wchodzimy w pierwszą fazę procesu twórczego - jest wręcz odwrotnie. Pomyłki wchodzą nam w drogę, kiedy my wychodzimy poza utarte stereotypowe drogi naszego życia, postępowania. Kiedy pozbędziemy się obaw przed porażką, to wtedy wszystko sprzyja kreatywnemu myśleniu.
Jak powiedział reżyser Woody Allen: „Jeśli od czasu do czasu człowiekowi nie powinie się noga, to znak, że nie szuka nowatorskich rozwiązań”.


3

Roger von Oech w swojej książce „Kreatywność - możesz być bardziej twórczy” daje nam trzy rewelacyjne rady dotyczące kreatywnego myślenia:
1. Jeśli popełnicie błąd, potraktujcie go jako inspirację do pomysłu, na który w innych okolicznościach nigdy byście nie wpadli.
2. Odróżniajcie pomyłki od błędów zaniechania - skutki tych drugich mogą okazać się bardziej kosztowne. Jeśli nie popełniacie żadnych błędów, zadajcie sobie pytanie: „Ile okazji przeszło mi koło nosa, gdyż jestem za mało przebojowy?”.
3. Zanim zaczniecie wcielać w życie jakiś pomysł lub projekt, zapytajcie: „Co złego może się wydarzyć, jeśli odniosę sukces? Jakie mogą być nieoczekiwane pozytywne skutki porażki?”


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kreatywne myślenie to umiejętność, która najpierw przydaje się nam w życiu codziennym i z pewnością potem możemy ją wykorzystać w pracy. Przydaje się zarówno na samodzielnym stanowisku, jak i w pracy w grupie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.09.2010

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:11:54

Zgadzam się z kipi999. Kreatywnym trzeba się urodzić. Tego się nie da nauczyć. Choć prawda jest taka, że każdy ma w sobie trochę kreatywności wrodzonej i można ją rozwijać lub zaniedbywać. Od nas zależy jak bardzo ją rozwiniemy.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 20:01:06

Łatwiej o kreatywność jak się pracuje na własny rachunek :) Ja mam wrażenie że każdy jest kreatywny - tylko wiele osób nie realizuje swoich pomysłów.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 09:01:55

Moim zdaniem nie można wyuczyć się kreatywności. Kreatywność trzeba w sobie mieć :)

Tak przy okazji, to czy pierwszy obrazek nie ma jakichś praw autorskich?

Ostatnio zmieniony: 2011-03-15 18:58:28

Kreatywność to myślenie nieschematyczne. Nie ma żadnych zakazów, aby myśleć abstrakcyjnie, nawet to drugie bardziej wskazane. Kreatywność pozwala na tworzenie pomysłów i rozwiązań, które zrodziły się z inspiracji i wyobraźni.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-13 21:46:35