Jak być bardziej kreatywnym i pomysłowym?

Mówi się, że kreatywnym trzeba się urodzić. Dzisiaj chciałbym pokazać ci, że kreatywność równie dobrze może być cechą wyuczoną. Podobnie jak z bieganiem, koszykówką czy inną dyscypliną – trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

  • Notatnik i długopis
1

Weź do ręki jakiś przedmiot. Zwykły, codziennego użytku. Niech to będzie spinacz, doniczka, pusta butelka itd. Wymyśl dla niego jak najwięcej niecodziennych zastosowań. Wyzwól swój umysł, puść wodzę fantazji, daj upust swoim myślom. Niech to będą zastosowania absurdalne!


2

Jeśli stoisz przed pokonaniem jakiegoś problemu weź do ręki kartkę papieru. Wyłącz autocenzurę, wypisz na kartce wszystkie rozwiązania które przychodzą ci do głowy. Nie pomijaj niczego, jeżeli wpada ci coś do głowy to zapisz tą rzecz. Czasem bywa tak, że rozwiązaniem jest coś najmniej oczekiwanego, a zarazem najbardziej absurdalnego.


3

Prowadź notatnik. Miej go zawsze przy sobie. Niech będzie mały i poręczny, aby łatwo mieścił się w twojej kieszeni. Notuj w nim wszystko co chcesz – pomysły, spostrzeżenia, cytaty, rysunki. Niech to będzie po prostu TWÓJ notatnik, twój azyl w którym możesz zapisać wszystko. Wielu wielkich ludzi tego świata prowadziło notatniki i kto wiem, być może gdyby nie zwykłe zeszyty z pomysłami nie czytałbyś właśnie tej porady.


4

Pozbądź się rutyny. Przyjrzyj się swojemu planowi dnia i wypisz na kartce wszystkie rutynowe czynności które wykonujesz. Następnie po prostu je zmień. Idź inną ulicą do szkoły, być może znajdziesz drogę wśród zieleni parku do którego dawno nie zaglądałeś? Idź do nowej restauracji, zamów potrawę której nigdy nie jadłeś, lub po prostu bałeś się zjeść. Często uciekaj od swoich rutyn i pamiętaj mieć wtedy przy sobie notatnik!

Tutaj jednak pojawia się pewien paradoks. Choć pozbycie się rutyny działa dobrze na naszą kreatywność to zmniejsza jednocześnie naszą produktywność. Musisz głęboko zastanowić się na czym bardziej ci zależy i znaleźć wspólny środek. Dasz sobie radę, w końcu jesteś kreatywny : )


5

Weź prysznic. Zrób sobie przerwę podczas pracy na krótki, zimny prysznic. Zwiększy to twoją kreatywność nawet o 30%.


6

Pisz. Postanów sobie, że każdego dnia coś napiszesz. Nie musisz wyznaczać sobie minimum wyrazów do napisania, po prostu coś napisz. Wyrób sobie nawyk. A po co? Poprzez werbalizację swoich myśli ćwiczymy połączenia neuronowe w naszym mózgu, poza tym jeżeli publikujemy swoje wypociny dajemy coś od siebie światu, dzielimy się tym co wiemy, a tym samym stawiamy sobie wieczny pomnik.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Polecam książkę Paula Ardena Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie. Ukazuje ona jak w niecodzienny, innowacyjny, a często także absurdalny sposób rozwiązano w historii ludzkości wiele, czasem błahych problemów.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2010

Komentarze

bardzo ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:13:12

Spróbuję wprowadzić to w życie... może coś da?

Ostatnio zmieniony: 2011-08-03 10:20:12

Ciekawe ćwiczenia :) trzeba by zastosować. Dobre jest też rozmyślanie przed snem.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 16:58:33

Bardzo ciekawe porady i wyjaśnienie, co to kreatywność. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-04 23:54:31

Bardzo ciekawe porady i wyjaśnienie, co to kreatywność. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-04 23:54:29

ciekawy tekst ... zwłaszcza krok 6

Ostatnio zmieniony: 2010-08-01 15:10:19

Spróbuję się zastosować do Twoich rad. Może się uda....

Ostatnio zmieniony: 2010-07-27 13:02:11