Gdzie szukać dobrych ofert pracy?

W trudnych warunkach, jakie obecnie panują na rynku pracy, niezwykle ciężko znaleźć pracę, spełniającą nasze wymagania. Z drugiej strony i pracodawcy narzekają na to, że brakuje wykwalifikowanych pracowników, chcących podjąć oferowaną im pracę. Wielu bezrobotnych niewątpliwie zastanawia się nad tym, gdzie powinno się szukać pracy i co zrobić, żeby podjęte wysiłki przyniosły oczekiwane skutki?

1

Internet

Internet http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/mysz-komputerowa-ilustracji-wektorowych_596822.htm

Nieograniczoną i niezgłębioną skarbnicą wiedzy na każdy temat jest Internet. Poszukiwanie ofert pracy powinniśmy rozpocząć od serwisów ogłoszeniowych i rekrutacyjnych. Liczne portale w sieci internetowej, np. pracuj.pl, gazeta.praca.pl, infopraca.pl, publikują wyłącznie ogłoszenia dotyczące pracy, staży i praktyk.
Na ogólnotematycznych portalach ogłoszeniowych również można znaleźć interesujące oferty pracy. Nie tracąc czasu na poszukiwanie konkretnych ofert w kolejnych serwisach ogłoszeniowych, można skorzystać z wyszukiwarki ofert w agregatorach ogłoszeń o pracę, wyświetlających ogłoszenia zebrane z różnych stron rekrutacyjnych.
Warto zajrzeć na strony internetowe przedsiębiorstw, które interesują nas jako pracodawcy. Większość będzie na pewno posiadała zakładkę „kariera” lub „praca” na swojej stronie www, gdzie będziemy mogli sprawdzić, czy jest prowadzona rekrutacja nowych pracowników i na jakie stanowiska pracy można aplikować.
Kolejnym źródłem informacji o ofertach pracy są fora dyskusyjne, najlepiej lokalne lub branżowe, na których udzielają się potencjalni pracodawcy.


2

Prasa

Prasa http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/sekcja-gazeta-biznes_603285.htm

Drugim źródłem ogłoszeń o pracę będą gazety. W prasie regionalnej i lokalnej można znaleźć dział ogłoszeń o pracę. Można też nabyć gazety ogłoszeniowe, np. Pośrednik, w których to publikowane są wyłącznie ogłoszenia, w tym także te o rekrutacjach.


3

Słupy i tablice ogłoszeniowe

Słupy i tablice ogłoszeniowe http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/kolumny-reklamowe-z-now%C4%85--pust%C4%85-og%C5%82oszenie_380899.htm

W dużych marketach, w Powiatowych Urzędach Pracy, na uczelniach wyższych, w agencjach pośrednictwa pracy istnieją tablice ogłoszeniowe, na których pracodawcy mogą pozostawić swoje ogłoszenie. Gdziekolwiek widzimy w przestrzeni miejskiej ogłoszenie „Dam pracę” warto się nim zainteresować.


4

Serwisy społecznościowe

W dobie rozwoju serwisów społecznościowych również i one mogą ułatwić nam poszukiwanie pracy. Zdarza się, że w serwisach społecznościowych ogólnych pojawiają się oferty pracy, np. naszych znajomych prowadzących własne firmy. Warto też zainteresować się ofertami pracy w branżowych serwisach społecznościowych, przeznaczonych dla społeczności profesjonalistów.


5

Sieć znajomych i rodziny

Znajomości mogą nam wielce ułatwić poszukiwanie pracy i nie ma w tym nic oburzającego. Rozgłaszając wśród znajomych i członków rodziny fakt, że poszukujemy pracy, łatwiej będzie nam dotrzeć do interesujących nas ofert. Być może ktoś ze znajomych słyszał, że dana firma będzie przeprowadzała rekrutację na interesujące nas stanowisko.


6

Agencje pośrednictwa pracy

Źródłem wiedzy o nowych rekrutacjach i ofertach pracy mogą być agencje pośrednictwa pracy. Pracownicy agencji pośrednictwa pracy ukierunkują nasz rozwój zawodowy. Niestety poszukiwanie pracy w takiej agencji niesie za sobą niebezpieczeństwo tego, że zaczniemy pracować tylko jako pracownik tymczasowy, którym dysponować będzie taka agencja pracy.


7

Head hunterzy

Head hunterzy http://pl.freepik.com/darmowe-wektory/miasto-ludzi-sylwetki-wektor-opakowa%C5%84_682251.htm

Jeśli jesteśmy specjalistami w jakiejś dziedzinie, szybko znajdą nas tzw. head hunterzy, którzy poszukują pracowników dla swoich klientów. Trzeba mieć jednak wiele szczęścia, wysokie kwalifikacje i umiejętności, aby móc stać się obiektem zainteresowania head hunterów.


8

Przedsiębiorcy

Wiedząc, w jakim charakterze chcielibyśmy pracować, możemy wytypować firmy ze swojego regionu, jako potencjalnych pracodawców. Nawet jeśli na ich stronach internetowych czy w innych miejscach, nie ma mowy o rozpoczętej rekrutacji, można odwiedzić je osobiście i pozostawić swoje CV. Zwiększamy tym samym prawdopodobieństwo tego, że przy rozpoczęciu rekrutacji taki pracodawca weźmie naszą aplikację pod uwagę. Poza tym, może się okazać podczas takiej wizyty, że przedsiębiorca chce kogoś zatrudnić na pożądane przez nas stanowisko, ale jeszcze nie sformułował ogłoszenia o pracę i nie opublikował go.
Poszukując ofert pracy najlepiej stosować zmasowane działania, posiłkując się wszelkimi możliwymi źródłami informacji o rekrutacji na pożądane przez nas stanowiska. Największą efektywnością w poszukiwaniu pracy wykazują się źródła rodziny i znajomych czy osobiste wizyty w zakładach pracy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.10.2013

Komentarze