Skuteczne metody na naukę języka obcego

Czy uczenie się języka obcego może sprawiać przyjemność? Jak to się dzieje, że ludzie uczą się latami języków obcych i nie potrafią się nim posługiwać? Jakie popełniamy błędy? Czy każdy z nas nie marzy o tym, aby na urlopie za granicą móc się porozumieć w języku obcym lub zamówić ulubione dane, czy też kieliszek wina? Co tak naprawdę sprawia nam trudność w uczeniu się języka obcego? Czy jest to brak praktyki, czy może nasz strach przed poniesieniem porażki? Przeczytaj, jak uczyć się języka obcego efektywnie, a przy tym czerpać z tego przyjemność. W poniższej poradzie postaram się przedstawić jeszcze inne metody, które mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem Twojej nauki.

1

Ucz się codziennie języka różnymi metodami

Ucz się codziennie języka różnymi metodami Języki obce poszerzają horyzonty myślowe.

Znajomość języków obcych otwiera nam wiele możliwości w karierze jak i w życiu prywatnym. Nie tylko stanowi kompetencję cenioną na rynku pracy, ale wzbogaca również Twoją osobowość. W tym celu powstało bardzo dużo szkół językowych, organizujących kursy językowe na różnych poziomach trudności. Oferowane są w sprzedaży rozmaite programy komputerowe oraz bardzo dużo podręczników z opisaną gramatyką, która w mowie potocznej, aż tak ważnej roli nie odgrywa. Materiał dostępny na rynku jest przesycony gramatyką. Jednak nie oto w tym chodzi.


2

Nie skupiaj się maksymalnie nad gramatyką

Patrząc się na małe dzieci, jak szybko potrafią się nauczyć się języka polskiego. Już w wieku 3 lat wyrażają swoje zdanie w trzech czasach: teraźniejszym, przeszłym i przyszłym. Pytane przez dorosłych udzielają odpowiedzi oraz same potrafią też budować pytania i zdania, nie znając w ogóle gramatyki. Dlatego warto się zastanowić, czy faktycznie zaczynając od gramatyki nie utrudniasz sobie nauki. Twoim celem jest nauczenie się języka obcego, chcesz się nim posługiwać swobodnie, a nie zastanawiać się nad tym, czy użyłeś dobrej formy gramatycznej. Znajdujesz tu pierwszą wskazówkę na przykładzie małych dzieci. One uczą się poprzez słuchanie, dużo śpiewają i piszą. Ważnym elementem nauki jest jeszcze nauka słówek, czytanie oraz komunikowanie się.


3

Nie przejmuj się, jeśli nie będziesz nic rozumiał

Nie przejmuj się, jeśli nie będziesz nic rozumiał Słuchaj języków obcych dużo audycji w radiu.

Słuchanie - to pierwsze kroki do tego, aby się nauczyć języka obcego. Przysłuchując się, nawet, kiedy nie rozumiesz znaczenia słów jesteś w stanie rozróżnić tonację głosu, czy ktoś z bohaterów jest wesoły, smutny lub też zły. Im więcej będziesz słuchać, tym masz większą szansę zrozumienia pojedynczych słówek, a z czasem pełnych zdań. To nie muszą być od razu bardzo ambitne audycje. Proponuję naukę od słuchania bajek, oglądania telewizji lub oglądanie ulubionego filmu, ale w wybranej wersji językowej.


4

Śpiewaj w języku obcym

Śpiewaj w języku obcym Śpiewaj i baw się językiem obcym.

Od razu zaprotestujesz i powiesz, jak to - ja mam śpiewać? A czemuż nie! Naturalnie, jak pomoże Tobie to się szybciej nauczyć to, dlaczego nie masz spróbować. Ja proponuję skorzystać z tekstów piosenek i uczenie się z nich występujących zwrotów. Masz gotowe zdania i mnóstwo nowych słówek. To pomoże budować Twoje własne, przyszłe zdania, a w rytm ulubionej muzyki na pewno będzie to dużo łatwiejsze zadanie. Polecam stronę, jak www.teksty.org, gdzie zamieszczone są różne teksty piosenek wraz z wyświetlanym tekstem i tłumaczeniem polskim.


5

Pisz i jeszcze raz pisz w języku obcym

 Pisz i jeszcze raz pisz w języku obcym Pisz i nie przejmuj się błędami w języku obcym.

Poprzez pisanie wyrażasz w ten sposób siebie samego. Naturalnie na początku nie będzie to literatura piękna i język fachowy, ale należy próbować pisać na forach w formie drobnych wypowiedzi, platformach dyskusyjnych, starać się pisać na luźne tematy. Na przykład, co dziś zrobiłeś, jakie masz plany na wakacje, urlop, czy też, jakie są Twoje marzenia. Każda, kolejna Twoja wypowiedź będzie lepsza, bardziej logiczna i satysfakcjonująca dla Ciebie.


6

Ucz się systematycznie codziennie słówek

Ucz się systematycznie codziennie słówek Dialog w języku obcym ćwicz często.

Najbardziej sprawdzoną metodą do nauki języka obcego jest codziennie uczyć się po 10 słówek. Czy 10 lub więcej słówek to dużo na dzień? Uważam, że nie, ponieważ w skali roku okazuje się, że nauczysz się ponad 3000 słów. Taki zasób słów już pozwala na porozumiewanie się w prostych i życiowych sytuacjach. Jeszcze jeden sposób na naukę języka – możesz z wybranymi słówkami tworzyć swoje zdania. Zapisz je na kartce lub w zeszycie. Taką metodą możesz budować dialogi konkretnych sytuacji, które potem posłużą Tobie w porozumiewaniu się z innymi.


7

Czytaj bajki, proste tytuły w gazecie

Czytaj bajki, proste tytuły w gazecie Czytaj w języku obcym w każdej chwili wolnej.

Czytaj, jak najwięcej w tym języku, w którym się uczysz. Najlepiej na głos i naturalnie ze zrozumieniem. Proponuję zacząć od prostych bajek, ponieważ są one łatwiejsze i przyjemniejsze w szybkim przyswajaniu nowych zdań i słówek. Oczywiście i tu pojawi się nieznane słownictwo, nie martw się tylko przetłumacz sobie tekst (za pomocą www.translate.google.pl można spróbować zrobić tzw. „wolne tłumaczenie” bajki). Do profesjonalnej nauki na dłuższą metę nie polecam google, jako tłumacza, ponieważ istnieją dużo lepsze słowniki. Mamy w Internecie dostępne darmowe słowniki jak: http://pl.bab.la/slownik/, czy też http://pl.pons.com/tlumaczenie . Poszukaj również czasopism w dwóch językach. Najlepiej, aby jeden artykuł był napisany w języku polskim, a drugi w języku, którego się uczysz. To pozwoli Tobie na równoległe śledzenie tekstu, zarówno polskiego jak i obcego. Na bieżąco możesz wrócić do tego, co jest dla Ciebie niezrozumiałe.


8

Nie milcz tylko odezwij się do ludzi

Nie milcz tylko odezwij się do ludzi Rozmawiaj przez komputer w języku obcym.

Mów cały czas. Nie przejmuj się błędami. Poszukaj sobie partnera do rozmowy, najlepiej przez portale, które oferują rozmowy uwzględniając stopień znajomości języka. Duże możliwości daje skype, możesz rozmawiać w różnych językach. Przez skypa możesz też mieć lekcje indywidualne z lektorem lub możesz wybrać obcokrajowca. Wyjedź na urlop do kraju, w którym posługujesz się właśnie tym językiem. Odważ się i spróbuj zapytać kogoś o drogę, spróbuj dowiedzieć się czegoś interesującego na temat tego miejsca. Wierz mi jedno, każdy doceni to, że się starasz. Nikt nie będzie Ciebie źle oceniał i się śmiał, że wymówiłeś coś nieprawidłowo. Krótko mówiąc, motywacja to połowa sukcesu, narzucona dyscyplina i zaangażowanie w naukę języka obcego. Jeśli masz zarys i plan tego, co chcesz osiągnąć, to sukces gwarantowany.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.07.2014

Komentarze