Metoda małych kroczków, czyli jak uczyć się skutecznie języka obcego?

Języki obce zawsze były i są w modzie. Szkoły i kursy zapraszają i kuszą swoimi ofertami. Czy korzystanie z nich jest skuteczne? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ to indywidualna sprawa i kwestia podejścia do nauki języków obcych. Istnieje bardzo dużo sposobów, aby nauczyć się mówić i pisać w wybranym języku. Nie trzeba ponosić ogromnych kosztów i wyrzeczeń. Wystarczy trochę inwencji twórczej a język obcy nie dość, że będzie przyjemny to jeszcze przyniesie korzyści.

  • systematyczność w nauce, nie pomogą żadne i drogie kursy, zajęcia, szkoły i korepetycje, kiedy nic nie damy z siebie. Minimum wysiłku trzeba włożyć w tą naukę.
1

Trzy razy ZZZ, czyli zapisz, zapamiętaj i zastosuj.

Trzy razy ZZZ, czyli zapisz, zapamiętaj i zastosuj. Pisz na kolorowo, dużymi literami słówka w języku obcym

Metoda ta kojarzy się od razu ze szkołą, gdzie uczyliśmy się dużo materiału w krótkim czasie, ale nieefektywnie, ponieważ tylko z myślą o zaliczeniu egzaminu lub sprawdzianu. Już po wszystkim na drugi dzień nic nie pamiętaliśmy. Metoda nauki języka obcego (każdego rodzaju) polega na zapisaniu trudnych słów, które nie możemy, czy też sprawiają nam największą trudność w ich zapamiętaniu. Piszemy na kartce, w telefonie – można nagrać jako przypomnienie komunikat. Codziennie kilka razy powtarzamy trudne słowa. Po pewnym czasie same utrwalają się i już nie sprawiają nam zawodu. Metodą eliminacji odkładaj kartki z nauczonymi słowami.


2

Dopisuj i twórz ze słowami trudnymi zdania opisujące je.

Dopisuj i twórz ze słowami trudnymi zdania opisujące je. Codziennie inny zakres tematyczny z powtórką dnia poprzedniego.

W ten sposób obudowujesz i dokładasz nowe słowa, które nie są trudne a zaczynają wzbogacać Twoje słownictwo. W przykładzie te trudne słowo w języku obcym dużo razy użyte zaczyna funkcjonować w Twojej mowie. Komponuj tematycznie słowa, jeżeli masz na przykład słowo w języku obcym róża – to tematycznie mogą to być rodzaje kwiatów, kolory kwiatów, czynności związane z różą, czyli dostać, otrzymać, wręczyć, kupić…W jednym temacie znajduje się następne nowe słownictwo.


3

Zacznij od najprostszych słów

Nie sięgaj do skomplikowanych słów w języku obcym, bo na to będziesz mieć jeszcze czas. Chodzi o utrzymanie systematyczności i wraz z postępem w języku obcym zwiększać sobie poziom zaawansowania. Materiały ze słówkami w języku obcym można zaczynać od słówek w bajkach dla najmłodszych dzieci. Bajki są tak pisane, aby dzieci nie miały problemu z ich zrozumieniem. „Rozbierz” na części pierwsze każde słowo w zdaniu, zobacz, ile możesz się dowiedzieć o jednym słowie i wielu jego znaczeniach w języku obcym.


4

Muzyka i słowa piosenki tłumacz na język polski.

Muzyka i słowa piosenki tłumacz na język polski. Muzyka też pomaga w nauce języka obcego.

Piosenki i teksty ćwiczą dobrze pamięć, ponieważ musisz słuchać tekstu, znając znaczenie słów jesteś w stanie zrozumieć bardzo dużo w języku obcym. Dodatkowo uczysz się jak takie słowo poprawnie napisać, a z czasem całe zdania. Piosenki też pozwalają na wolne tłumaczenie tekstu, czyli nie tak dosłownie, gdyby tłumaczyć ze słownikiem słowo po słowie. Ucz się piosenek, które w języku obcym się rymują. To pozwoli na szybkie zapamiętywanie całych wersów. Nauka języka obcego ma sprawiać Tobie przyjemność a nie obowiązek, masz czerpać z tego radość. To czemu nie korzystać z tak prostych i darmowych metod nauki. Tym bardziej, że sposobów jest bardzo wiele.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.03.2016

Komentarze

Bardzo uniwersalne metody nauki. Mogę dodać że program Super Memo ułatwia utrzymanie rzeczonych porcji wiedzy w pamięci na długo.