Jak zmotywować się do nauki języka obcego?

Wielu z nas chciałoby biegle władać conajmniej jednym językiem obcym. Często jednak nasz zapal znika gdzieś w otchłani domowych obowiązków, zmęczenia czy nawet zniechęcania. Jak więc skutecznie zmotywować się do nauki?

1

Przede wszystkim należy zastanowić się jaki język wybrać za przedmiot swojego zainteresowania. W wyborze pomóc nam mogą pytania: czy podoba mi się brzmienie owego języka?, gdzie i w jakich okolicznościach wiedza ta może okazać się przydatna?, czy interesuje mnie kultura/historia kraju, w którym owego języka się używa?, itp.


2

Wybraliśmy język. I co dalej? Teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy się go uczyć? Chcielibyśmy porozmawiać wreszcie z przyjaznym sąsiadem obcokrajowcem? Marzymy o lepszej pracy? A może chcielibyśmy poczuć się pewniej i swobodniej podczas zagranicznych wojaży? Określmy swój cel i miejmy go w pamięci przez cały czas. W ten sposób będzie nam łatwiej go osiągnąć. Pomocnym może okazać się np. wycinek z gazety przedstawiający dumnego szefa za mahoniowym biurkiem czy tez kolorowy folder z ofertami zagranicznych wycieczek. Pozwólmy sobie na odrobinę fantazji – w końcu nikt nie zna naszego celu lepiej niż my sami!


3

Zacznijmy naukę już dzisiaj! Nie jutro, nie od poniedziałku. Dzisiaj! Jeżeli będziemy odkładać to na potem – najpewniej nie zaczniemy nigdy!


4

W pewnym momencie nauki może przyjść chwila zwątpienia – czy to w nasze możliwości czy tez w sens nauki w ogóle. Aby temu zapobiec, wskazane jest zapisywanie swoich postępów. Sporządźmy tabelkę lub listę, z których skreślać będziemy wykonane już punkty programu. Z pewnością poczujemy się lepiej gdy będziemy mieli ‘namacalny dowód’ naszej pracy.


5

Pamiętajmy by nie forsować zbytnio naszego umysłu. Ustalmy jak długo ma trwać nasza nauka – może to być 15 minut czy też godzina dziennie. Ważne jest by nie przekraczać wyznaczonego sobie terminu i zachować siły i chęci do nauki następnego dnia!


6

Istotnym elementem w nauce jest obecność kogoś, kto będzie nas wspierał i dodawał otuchy. Może to być siostra, przyjaciel, rodzice czy kolega z pracy.


7

I jeszcze jedna rzecz – nauka ma być przyjemnością, nie karą czy przykrym obowiązkiem, wiec pozwólmy sobie od czasu do czasu (np. po opanowaniu jednego działu) na małą nagrodę – pyszne ciastko w cukierni, kawę z przyjaciółmi czy upatrzony od dawna w sklepie drobiazg.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.03.2010

Komentarze

Motywacja do nauki nie tylko języka obcego,lecz zwykła codzienność jaką widzimy u naszych dzieci czyli są to przedmioty w szkole, w jakiś sposób zależy od nastawienia dziecka, od podejścia nauczyciela do uczniów itp. Myślę, że na wszystko przyjdzie pora a motywacja sama się znajdzie jeśli będziemy w dorosłym życiu szukać pracy za granicą, czy chęć poznania interesujących osób, chęć zabłyśnięcia w towarzystwie. Uważam, że nic na siłę
Zgadzam się, że jeśli coś zamierzamy zrobić to trzeba to zrobić od razu i nie odkładać na inny czas bo to się nigdy nie sprawdza. Według mnie najlepiej jest zapisać się na intensywny kurs językowy gdzie będziemy sprawdzani z tego co robimy. Teraz istnieje wiele dobrych szkół językowych jak np Axon, które w interesujący sposób potrafią zmotywować do nauki i zarazić pasją do pogłębiania wiedzy.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 10:16:57