Jak zmniejszyć stres przed maturą?

Matura, inaczej zwana egzaminem dojrzałości jest bardzo stresującym przeżyciem dla każdego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy, kto jest absolwentem szkoły średniej wie jakim stresującym doznaniem jest matura. Są sprawdzone sposoby na obniżenie ogromnego stresu, które niewątpliwie pomogą każdemu maturzyście przejść przez egzaminy z opanowaniem i spokojem.

1

Jedz dużo warzyw i owoców.
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak warzywa i owoce dobroczynnie wpływają na obniżenie stresu. Wiele z nich zawiera cenne witaminy oraz minerały, które pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz obniżają ciśnienie tętnicze. Awokado, szpinak, owoce bogate w witaminę C, takie jak cytryna, pomarańcza, ananas, mandarynka, lub kiwi, pomagają zwalczyć stres. Warto też sięgnąć po orzechy i migdały, gdyż te zawierają duże ilości magnezu, błonnika czy potasu oraz są źródłem wielu witamin, a przede wszystkim pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Nie zapominajmy o rybach, zwłaszcza tych tłustych, np. makrela, łosoś, tuńczyk czy też sardynki. Ryby skutecznie utrzymują kortyzol, zwany hormonem stresu, na niskim poziomie. Na śniadanie koniecznie sięgnij po owsiankę. Na pewno nie każdy wie jak cennym posiłkiem jest to proste danie. Owsianka zawiera błonnik, który skutecznie syci organizm i dodaje energii na resztę dnia. Jeżeli chcesz odczuć chwilę spokoju przed maturą, sięgaj po owoce, warzywa oraz inne dania, które pomogą Ci uporać się ze stresem.


2
Źródło zdjęcia: www.sxc.hu/photo/1126740 Źródło zdjęcia: www.sxc.hu/photo/1126740

Myśl pozytywnie.
To właśnie pozytywne myślenie jest skutecznym panaceum na stres wywołany zbliżającą się maturą. Codziennie powtarzaj sobie kojące słowa, np. "Jestem najlepszy/a. Spędziłam dużo czasu na nauce, zatem stać mnie na wszystko. Napiszę maturę najlepiej, jak potrafię." Zdawać by się mogło, że takie słowa nic nie pomogą, jednak umysł ludzki jest na tyle elastyczny, iż każdy z nas wierzy w to, co chce. Ten przypadek niczym się nie różni i wbrew pozorom wiara w siebie czyni cuda i przenosi góry. Zatem ucz się pilnie i jako mantrę na koniec dnia powtarzaj sobie pozytywne słowa o samym sobie, a zdasz maturę na szóstkę.


3

Zrelaksuj się.
Należy Ci się wypoczynek pomiędzy nauką w domu i w szkole. Spraw sobie niespodziankę i wybierz się ze znajomymi lub osobą bliską do kina, na basen, idźcie na zakupy, wybierzcie się na dłuższy spacer, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli jednak nie planujesz wyjścia na zewnątrz, włącz sobie film, który lubisz lub posłuchaj relaksującej muzyki. Każda forma wypoczynku jest dobrym sposobem na rozluźnienie się i sprawienie sobie przyjemności.


4

Leki i zioła.
Jeżeli nic Ci nie pomaga, sięgnij po skuteczne leki obniżające stres lub pij herbatki ziołowe. Jeżeli chodzi o herbaty, poleca się napary z melisy, mięty lub rumianku pospolitego. Są to naturalne herbaty ziołowe, które zmniejszają długotrwały stres. Kiedy wolisz stosować leki, sięgnij po te ziołowe, które zawierają żeń-szeń, kozłek lekarski, dziurawiec zwyczajny, melisę, itp. Wszystko to znajdziesz bez problemu w aptece. Jeśli dany lek nadal nie redukuje stresu, zasięgnij porady lekarza, który zaleci stosowanie odpowiedniego farmaceutyku dla Twojego organizmu.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • stres, matura


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.01.2013

Komentarze


Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 19:13:12

I przede wszystkim nauka zmniejsza stres, ponieważ posiadając wiedzę, mamy większe szanse dobrze ją zdać ;) Co do leków obniżających stres, jeśli masz na myśli tabletki uspokajające to odradzam stosowanie ich przed maturą, ponieważ obniżają one pamięć. Z góry przepraszam za podwójny komentarz, ale edytując za pierwszym razem przypadkiem zamiast kliknąć "edytuj" nacisnęłam "dodaj komentarz".

Ostatnio zmieniony: 2013-01-16 19:15:44