Jak zdać maturę ustną z języka polskiego jeszcze przed wejściem?
Rozpoczyna się 3 lub 4 rok szkoły średniej i obowiązkowa matura z języka polskiego, w tym część ustna. W wakacje starasz się o niej nie myśleć, ale cały czas męczy Cię pytanie jak ją zdać. Wystarczy zastosować się do kilku rad i w maju kiedy otworzysz drzwi sali egzaminacyjnej będziesz już wygranym.
- • Własna inwencja.
Przede wszystkim skup się na temacie, on jest na samym początku najważniejszy, dobry temat to 30% sukcesu. Wybierając temat zastanów się nad swoimi zaletami: jakie masz hobby, czym się interesujesz, na czym się po prostu znasz. Pamiętaj, że temat możesz wybrać sam, z przygotowanej listy, jeśli tego nie zrobisz narzuci ci go nauczyciel, co będzie ze stratą tylko i wyłącznie dla Ciebie. Tematów co rok jest ponad 200 więc wysil się i przeczytaj wszystkie w poszukiwaniu tego, który Ci odpowiada.
Wybierasz temat, który Cię interesuje, i popatrz, na samym początku, bez przeczytanej literatury, już coś możesz powiedzieć na jego temat... może od razu rzuci Ci się wizja realizacji tematu. Np. Interesujesz się architekturą wybierz temat: "Katedra gotycka jako przykład sztuki średniowiecznej. Omów zagadnienie w oparciu o zabytki architektury i utwory literackie." Nawet jeśli nie interesuje Cię średniowiecze, to wiesz jak nazwać poszczególne elementy "elewacji" itp.
Nie może być za łatwo. Musisz przygotować i opracować literaturę, zrób to najlepiej już w październiku-listopadzie i miej z głowy. Przygotowanie naukowe to w twoim wypadku 20% sukcesu.
Teraz najważniejsza część twojej "matury ustnej" - właśnie "maturę ustną" potraktuj jak nazwę, zaskocz egzaminatorów wkładem włożonym w prezentację. Nie rób jak wszyscy nudnego pokazu slajdów, składającego się z kilku wygoglowanych zdjęć. Użyj inwencji i wyobraźni!
Przykładem do tematu z kroku 2 może być zbudowanie miniatury średniowiecznej katedry... I później na tym modelu opowiadasz o katedrach w średniowieczu (nie zapomnij dodać, że sam zbudowałeś ten model na tą prezentację - 50% na maturze za samo to gwarantowane).
Innym przykładem może być to - wybierając temat o literaturze średniowiecznej możesz ubrać się w strój z epoki XV wieku! Nie bój się zaskakiwać. Kiedy wszedłem w stroju z XIII wieku widząc uśmiech na twarzach egzaminatorów wiedziałem, że przynajmniej ten egzamin mam już zaliczony.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 14:04:19
Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:16:48
Ostatnio zmieniony: 2011-02-13 13:14:06
Dodaj komentarz