Jak wyznaczyć objętość i gęstość ciała?

Z tej porady dowiesz się jak wyznaczyć objętość i gęstość ciała, WŁASNEGO ciała.

  • wanna
  • woda
  • wyskalowane naczynie
  • pomocnik
  • flamaster
  • waga
  • kalkulator
1
źródło: www.flickr.com autor: finemsequi źródło: www.flickr.com autor: finemsequi

Dokonaj pomiaru masy własnego ciała. W tym celu najlepiej skorzystaj z wagi, która zapewne znajduje się w twojej łazience. Po zważeniu się, zapisz masę swojego ciała w kilogramach.


2

Teraz napełnij wannę wodą. Bardzo ważne jest aby nalać do wanny tyle wody, abyś mógł/mogła się całkowicie w niej zanurzyć. Jednocześnie uważaj, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy po całkowitym zanurzeniu ciała w wodzie dojdzie do wylania się wody z wanny.


3

Do wykonania kolejnej czynności będziesz potrzebował pomocnika. Poproś kogoś z rodziny lub jakiegoś znajomego, którego masz akurat pod ręką, aby w momencie, gdy całkowicie zanurzysz się w wodzie zaznaczył flamastrem poziom wody w wannie w momencie całkowitego zanurzenia się w wodzie.


4

Teraz możesz już wyjść z wanny. Oczywiście poziom wody obniży się do stanu pierwotnego. Będziesz teraz potrzebował jakiegoś naczynia o znanej objętości. Można do tego celu użyć np. naczynia (dzbanka) do kawy/herbaty, które są często częścią składową ekspresu. Takie naczynie jest wyskalowane i dzięki temu będziesz mógł/mogła w miarę dokładnie określić objętość cieczy jaka się w nim znajduje. Oczywiście możesz użyć też innego naczynia ważne aby było można dzięki temu naczyniu w miarę dokładnie odmierzać objętość cieczy (wody). Teraz dolewaj wodę do wanny za pomocą wyskalowanego naczynia, zapisując kolejne "dawki" dolewanej wody. Wodę dolewaj do momentu, aż woda osiągnie poziom zaznaczony flamastrem. Gdy tak się stanie zsumuj wszystkie "dawki" dolewanej wody i określ jaka jest dokładnie ilość (objętość) wody dolanej.


5

Objętość wody dolanej to właśnie objętość twojego ciała. Warto pamiętać, przy ustalaniu objętości własnego ciała o odpowiednim przeliczaniu jednostek objętości:

1 litr = 1 dm sześcienny
1 dm sześcienny = 1000 centymetrów sześciennych
1 litr = 1000 centymetrów sześciennych
1 metr sześcienny = 1000 decymetrów sześciennych


6

Aby obliczyć gęstość twojego ciała musisz podzielić masę twojego ciała przez objętość twojego ciała. Najlepiej podzielić masę swojego ciała wyrażoną w kilogramach przez objętość swego ciała wyrażoną w metrach sześciennych. Gęstość twojego ciała będzie wtedy wyrażona w kg/m3. Możesz porównać gęstość twojego ciała z gęstością wody. Pamiętaj, że gęstość wody to 1000kg/m3.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.06.2011

Komentarze

Super, proste i pomocne!

Ostatnio zmieniony: 2011-09-20 21:59:22