Jak wybrać właściwą szkołę?

wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, jest to czas wielkich wyborów dla gimnazjalistów kończących szkołę. Jest to bardzo ważny wybór dla każdego nastolatka który powinien wybrać mądrze. Ale jak wybrać nową szkołę? czym się sugerować dokonując wyboru? Postaram się wam wszystko opisać na podstawie swoich doświadczeń.

1

W pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze ilość zdobytych punktów na teście gimnazjalnym, oraz punkty wyliczone z wybranych ocen. to one w głównym stopniu zaważą o wyborze szkoły. wiele szkól ustala barierę punktów,jednak nie zawsze jej przestrzegają i przyjmują do szkoły osoby nie mające minimalnej liczby punktów.Nie powinniśmy 'składać papierów' do takiej szkoły, gdyż zazwyczaj już w pierwszym tygodniu szkoły odpada z niej wiele uczniów. Moim zdaniem optymalna najniższa ilość punktów to taka jaką wybrała szkoła + 10. Tzn jeżeli szkoła przyjmuje uczniów od 70p to przystępujemy do tej szkoły jeżeli mamy minimum 80. Unikniemy w ten sposób kłopotów z nauką.


2

Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa czy Liceum
Moim zdaniem najlepszym wyborem jest technikum, gdyż nie zamyka nam ono drogi do pisania matury i spokojnie możemy iść po takiej szkole na studia chociażby humanistyczne mając jednocześnie dyplom technika i możliwość pracowania, możemy w ten sposób uleżeć rodzicom samemu się utrzymując podczas studiów. Ponadto kończąc studia mamy większe szanse znalezienia pracy, gdyż pracodawcy szukają ludzi z wykształceniem. Liceum jest dobrym rozwiązaniem dla uczniów zdolnych, którzy są pewni że pójdą na studia a ich rodzice będą w stanie ich utrzymywać przez długi czas. Nie polecam zawodówek, gdyż zazwyczaj ciężko znaleźć pracę po takiej szkole. Dosyć dobrym rozwiązaniem dla słabszych uczniów jest najpierw skończyć zawodówkę a następnie technikum uzupełniające, niestety trwa to dłużej niż edukacja w samym technikum, ale na pewno jest o wiele lżej.


3

Ważne jest żeby wybierać profil zgodny z naszymi zainteresowaniami, mamy po prostu czuć się dobrze w nowej szkole, a przerabiany materiał musi nas interesować, ponadto nie możemy zapomnieć aby obrany kierunek stawiał przed nami perspektywy dobrej pracy.


4

Mniej ważnymi czynnikami jest oczywiście dojazd do szkoły jak i to czy będziemy mieli znajomych w szkole, jednak warto myśleć także o tym. Jeżeli wybrana przez nas szkoła znajduje się daleko od miejsca zamieszkania nie polecam dojeżdżać. jest to bardzo męczące i większość czasu musimy spędzać w autobusie lub pociągu. Mieszkanie w internacie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Sam mieszkam w internacie i mogę powiedzieć że w internacie robi się wszystko, tylko nie uczy. Mieszkając w internacie musimy mieć bardzo silną wolę i duży zapęd do nauki. Ciężko jest zaczynać szkołę nie mając w niej żadnych znajomych, więc dobrze jest (oczywiście jeżeli sytuacja na to pozwala) wybierać szkolę do której chodzą nasi znajomi.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.06.2011

Komentarze