Jak uzyskać kwalifikacje do nauczania drugiego języka obcego?

Wiele osób kończy studia filologiczne, zyskując przy tym prawo do nauczania języka obcego. Często okazuje się jednak, że znajomość jednego języka obcego jest niewystarczająca. Duża część absolwentów, która podjęła pracę w swoim zawodzie zaczyna się zastanawiać nad rozpoczęciem kolejnego fakultetu językowego (niekiedy w celu "wypełnienia" godzin lekcyjnych w szkole). Jednak, aby zdobyć prawo do nauczania drugiego języka obcego nie trzeba wcale kończyć dodatkowych studiów.

1

Kiedy podjęliśmy już decyzję o kontynuowaniu edukacji, w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji językowych, powinniśmy przeanalizować naszą dotychczasową wiedzę z zakresu drugiego języka obcego.
Z
doświadczeniem metodycznym nabytym podczas studiów na pewno będziemy w stanie określić ile musimy się jeszcze nauczyć.


2

W przypadku luk w naszej znajomości drugiego języka podejmujemy wszelkie działania w celu dokształcania się (korepetycje, kursy językowe, własna intencja). W dzisiejszych czasach dostęp do materiałów jest praktycznie nieograniczony, także nie powinno nam sprawić kłopotów pozyskanie odpowiednich pomocy naukowych.


3

Świadomi swoich umiejętności podchodzimy do egzaminu państwowego w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego nasze kwalifikacje. Takim certyfikatem (w tym przypadku z języka angielskiego) jest CAE (Certificate in Advanced English) uznawany przez MEN. Po zdaniu egzaminu zyskujemy prawo do nauczania w polskich szkołach. Pamiętajmy jednak, że musimy mieć ukończone studia wyższe (w tym zawodowe), a także musimy posiadać przygotowanie pedagogiczne! Odpowiedniki certyfikatu CAE w innych językach jest łatwo znaleźć (przykład :język niemiecki - ZMP (Zentrale Mittelstufenprüfung) ).


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.07.2009

Komentarze

Mam pytanie, czy coś się w tej kwestii zmieniło? Moja żona jest mgr filologii angielskiej, ale biegle zna rosyjski. Czy musi iść na studia podyplomowe czy wystarczy certyfikat. A co z metodyką nauczania języka? Czy nie są przypadkiem osobne dla każdego języka? Chodzi mi o uprawnienia, bo wiadomo, że można nauczać ang. i ros., to nie problem.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-24 08:57:18

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 00:10:21

według mnie żeby mieć uprawnienia by uczyć języka, należy jednak skonczyć min. studia podyplomowe pt druga specjalizacja nauczycielska. Nie jestem jednak tego pewna.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-13 23:00:24