Jak uczyć się szybciej metodą skojarzeń?

Znowu nudne zakuwanie... Tak wielu uczniów i studentów wyobraża sobie naukę, która przecież może być weselsza a przy tym bardzo efektywna. Żmudne wkuwanie słówek nie jest zbyt efektywną metodą, gdyż 'zakuwany' materiał (nawet kiedy uda nam się go zapamiętać) i tak już po kilku dniach całkowicie wyleci nam z głowy, a więc co zrobić aby nauka była efektywniejsza? Tak naprawdę metoda jest banalna i ma wielu zwolenników, a więc do roboty!

1

Po pierwsze musisz zmienić swoje nastawienie do nauki. Jeżeli już przed rozpoczęciem nauki uparcie wmawiasz sobie, że to nie ma sensu, że nie dasz rady się tego nauczyć a zapamiętany materiał i tak szybko wyleci ci z głowy, to z góry jesteś na przegranej pozycji. Twój umysł po prostu odczyta twoje myśli jak komendy, które musi wykonać. Podsumowując: zabierając się do nauki musisz pamiętać o tym, że: Uczysz się dla siebie a nauka na pewno kiedyś zaowocuje, nie jest dla ciebie niczym trudnym zapamiętanie całego materiału, nie masz problemów z nauką. Pamiętaj o tym że to ty rządzisz swoim umysłem a nie on tobą!


2

Kiedy już to opanujesz możemy zabrać się do właściwej metody. Abyś lepiej zrozumiał cały mechanizm tej metody posłużę się przykładem. Wyobraź sobie las. Otaczają cię drzewa, które są do siebie bardzo podobne, w żadnym z drzew nie ma nic specjalnego. Drzewo, jak drzewo. Ponadto każde drzewo zostało oznaczone jakąś cyfrą. Czy po kilku godzinach był byś w stanie przypomnieć sobie, jakie to były cyfry? A teraz wyobraź sobie las, ale taki nie typowy las. Każde drzewo jest dziwaczne, jedno jest fioletowe, inne żółte każde ma inny kształt. Czy w takim lesie nie łatwiej by ci było zapamiętać cyfry, które widziałeś na drzewach? Oczywiście że tak.


3

Teraz pokaże to na konkretnym przykładzie. Załóżmy że musisz nauczyć cię kilkunastu słówek z języka angielskiego. Niech w śród nich znajdą się następujące słówka:
pillow - poduszka
kredens - dresser
hand - ręka


Te trzy słówka w zupełności wystarczą aby przybliżyć ci działanie metody. Jak ty uczył byś się tych słówek? Pewnie po prostu usiadł byś z kartką w ręku i zaczął byś je powtarzał... O nie, nie tym razem! Teraz będziesz musiał nieco bardziej po gimnastykować swój umysł. bierzemy pierwsze słówko. Pillow - co oznacza: 'poduszka'. Teraz twoim zadaniem jest znalezienie sobie jakiegoś skojarzenia związanego z tym słówkiem. Moje pierwsze skojarzenie to pilot. Teraz stwórz w swoim umyśle jak najbardziej dziwaczny i śmieszny obraz pilota leżącego na poduszce. Ale niech to nie będzie zwykły pilot i zwykła poduszka. Niech pilot będzie fioletowy, a z poduszki niech wycieka mleko, które zalewa cały pilot. I co, zadziałało na twój umysł? Sądzę, że tak. Pamiętaj że twój umysł nie lubi monotonii i szarości. Niech obrazy wywoływane w twoim umyśle będą żywe, kolorowe, dziwaczne i śmieszne. W ten sposób najlepiej przyswoisz swoją wiedzę. Drugie słówko to dresser - 'kredens'. I tu postępujemy tak samo. Dresser możemy skojarzyć z dresem. Teraz wyobraź sobie że jesteś u babci na wsi, otwierasz kredens w jej kuchni a tam pełno starego, porwanego dresu, przez który przedzierają się niebieskie szczury. Czy i w tym przypadku zadziałało? Z ostatnim słówkiem pobaw się sam. Wymyślanie skojarzeń i dziwnych obrazów nie powinno sprawiać ci wielkich problemów. Na początku będziesz musiał poświęcić około 30 sekund na każde słówko, jednak po jakimś czasie zacznie ci to wychodzić o wiele szybciej.


4

Podsumowując: Pamiętaj że twój umysł, tak jak i ty nie lubicie nudy. Baw się przyswajanym materiałem, szukaj skojarzeń, wymyślaj śmieszne historyjki. Twojemu umysłowi na pewno łatwiej będzie przyswajać ciekawe obrazy, niż nudne informacje. Miłej nauki!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.11.2012

Komentarze