Jak uczyć się słówek języka obcego?

Jest wiele sposobów na to, aby skutecznie uczyć się słówek j.obcego. Warto pamiętać, że im więcej zmysłów zaangażujemy tym nauka będzie skuteczniejsza. Oto kilka propozycji.

  • lista słówek
  • internet
  • kolorowe karteczki
  • długopis/ flamastry
1

Karteczki dla wzrokowców.
Na małe (najlepiej samoprzylepne) karteczki zapisz słówka, które chcesz zapamiętać. Naklejaj karteczki ze słówkami w miejsca, które są dobrze widoczne - lodówka, lustro w łazience, szafa itd. W ten sposób będziesz miał z nimi mimowolnie styczność kilkanaście razy dziennie. Każde słówko możesz również zapisać na kartce innego koloru, aby zapobiec ich myleniu się. Jest to bardzo skuteczna metoda, szczególnie dla wzrokowców.


2

Kojarzenie słówek z dobrze znanymi Ci przedmiotami np. w mieszkaniu czy też znajdujących się na twojej drodze do szkoły. Jeżeli znasz znaczenie słówek, ale masz po prostu kłopot z ich zapamiętaniem, ta metoda jest właśnie dla ciebie. W drodze np. do szkoły mijasz wiele dobrze ci znanych przedmiotów/budynków/roślin itp. Z każdym z nich skojarz sobie dane słówko. Nie musi to być ich odpowiednik w języku obcym. Użyj trochę wyobraźni kojarząc ławkę z odpoczynkiem, psa ze śliną itd. Zatem określ dane przedmioty słówkami, jakich chcesz się nauczyć, a codzienna droga do szkoły będzie powtórką. W ten przyjemny, zabawowy sposób szybko przyswoisz słownictwo i zapamiętasz na trwałe.


3

Internet.
Dobrym sposobem jest również internet, jako że daje nam wiele możliwości przyswajania wiedzy. Możemy zaangażować zarówno wzrok jak i słuch. Większość z nas duża ilość czasu spędza przed komputerem- może zatem warto połączyć przyjemne z pożytecznym?
Jest wiele pomocnych stron. Godną polecenia jest na pewno quizlet.com. Strona prosta w obsłudze, dająca możliwość wyboru materiałów obszernego katalogu lub tworzenia własnych list słówek.
Na youtube.com jest wiele filmików: piosenek, wierszyków, dialogów, a nawet całych lekcji, które uczą danego słownictwa. Warto zatem poszukać czegoś dla siebie.
Jeżeli chcemy osłuchać się z językiem, a nie tylko nauczyć się wybranych słówek, to warto zajrzeć na profile youtube osób, które kręcą filmiki tematyczne. W ten sposób dowiemy się czegoś nowego o interesujących nas sprawach, a przy okazji poznamy zwroty/ słownictwo jakie używają native speakerzy na co dzień.


4

Grupowanie.
Bardzo ważne jest pogrupowanie słówek, tak aby uczyć się słówka z danej kategorii. Ułatwia to oraz znacznie przyspiesza proces uczenia się słówek. Jeżeli uporządkujemy słówka na kartce, będą one uporządkowane w naszej głowie. Łatwiej w ten sposób skojarzyć i przypomnieć sobie dane słówko. Stwórz zatem "nazwy" danej kategorii (owoce, zawody, uczucia pozytywne/negatywne, czynności wykonywane w domu/ w ogrodzie itd) i pogrupuj słownictwo, a szybką naukę masz gwarantowaną.


5

Częste powtarzanie.
Mówi się, że słówko można zapamiętać już po jego 7krotnym powtórzeniu (pod rząd). Zatem wymów dane słówko kilkakrotnie powoli i wyraźnie, zanim rzeczywiście zaczniesz uczyć się "na pamięć".
Jeżeli już nauczyłeś się danego słownictwa, szkoda byłoby je zapomnirć. Dlatego też powtórz je w odstępach 2 tygodni, miesiąca, 3 miesięcy, pół roku, rok. W ten sposób już nigdy ich nie zapomnisz :)


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.03.2013

Komentarze