Jak uczyć się efektywnie?

Czy zauważyłeś, że praktycznie każdy z nas narzeka na swoja pamięć? Niesłusznie. Zazwyczaj wcale nie mamy gorszej pamięci niż inni. Trzeba tylko trochę nad nią popracować.

  • Materiały do nauki
  • Chęci, wytrwałość
1

"Postaraj się zainteresować tym, co chcesz przyswoić."
Pomyśl jak łatwo zapamiętujesz rzeczy dotyczące spraw, które Cię naprawdę interesują. Wystarczy, że przeczytasz tylko raz jakiś tekst na interesujący Cię temat, a uda Ci się zapamiętać większość informacji.


2

"Koncentruj się na tym, czego się uczysz."
Łatwo powiedzieć:) Na wszystko są jednak sposoby. Po pierwsze: wyłącz wszystko co rozprasza twoja uwagę (TV, radio, magnetofon, komputer - jeżeli nie jest Ci potrzebny do nauki, itp.). Po drugie: rób notatki w trakcie czytania. Czynność ta sama wymaga na nas wzmożona koncentrację.


3

"Spróbuj zrozumieć - jak to działa."
Nie staraj się całej wiedzy "wkuć na pamięć". Staraj się znajdywać związki między kolejnymi przyswajanymi informacjami (oczywiście o ile mogą takie wystąpić). Jak poznasz podstawy działania, wtedy warto douczyć się teorii "na pamięć".


4

"Podziel materiał na części."
Dokładnie jak powyżej. Ucząc się np. do sprawdzianu czy egzaminu warto już kilka dni wcześniej podzielić sobie materiał na partie i starać się jedną taka część przyswoić w ciągu jednego dnia. Łatwiej będzie nam się uczyć gdy zobaczymy przed sobą 10 stron A4 do nauki na jeden dzień niż 50 stron.


5

"Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj..."
...i wykonuj to na różne sposoby. Gdy uczysz się np. jakiejś definicji to najpierw przeczytaj ją kilka razy. Następnie staraj się ja zapamiętać w myślach, później powtórz ja na głos a na koniec napisz ją. Rozwiniesz dzięki temu większą ilość połączeń neuronowych w swoim mózgu, które pomogą CI z czasem szybciej się uczuć.


6

"Wyobrażaj sobie."
Weź kartkę i narysuj wszystko co kojarzy Ci się z zapamiętywanym materiałem. Wizualizowanie pozwala zaangażować różne partie naszego mózgu dzięki czemu nasza nauka jest bardziej efektywna.


7

"Wracaj do tego co się już nauczyłeś"
Jednym z najlepszych sposobów na trwałe zapamiętywanie jest powtórzenie materiału "po jakimś czasie". Dobrym sposobem, jeżeli uczysz się kilka dni pod rząd, jest powtórzenie sobie rano tego, czego uczyło się dzień wcześniej.


8

Pamiętaj:

POWTARZANIE JEST MATKĄ WIEDZY


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.06.2010

Komentarze

Bardzo dobrze opracowane.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:35:03

przydatne, ale nieakceptowane przez najmłodszych, nie lubią powtarzać:(

Ostatnio zmieniony: 2013-01-24 15:16:03

Najczęściej jest tak, że więcej przyswoimy z materiału nas interesującego. Bez powtarzania daleko ze zdobytą wcześniej wiedzą nie dojedziemy...

Ostatnio zmieniony: 2012-10-31 14:29:18

zgadzam się z Nefra7 i dodam, że mi się przyda :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 19:20:25

Do słów jakie wypowiedziałaś, Aniu... Trzeba dojrzeć :) Ciężko wytłumaczyć dziecku, że ciągłe powtarzanie może być fajne. Zgadzam się jednak w stu procentach ze stwierdzeniem Twojej wykładowczyni :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-27 12:14:19

"repetitio est mater studiurum" jedna z moich wykładowczyń powtarzała to na każdych zajęciach po kilka razy. Zgadzam się:) Warto wypróbowywać nowe sposoby na naukę, każdy na pewno znajdzie cos dla siebie:) jest mnóstwo możliwości! Niestety wielu osobom brak chęci, a nauka to fajna zabawa.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-30 12:24:37

Bardzo celna porada. Takie kompendium uczenia się.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-29 20:40:23