Jak się uczyć?

Kiedyś zadano mi pytanie; czego ważnego nie uczy nas szkoła? Wiedziałem, że uczymy się wielu bardzo przydatnych nam w przyszłości rzeczy jednak nigdy nie zastanawiałem się czego nas nie uczy. Przy tym pytaniu spędziłem trochę czasu i w końcu doszedłem do tego - szkoła nie uczy nas jak się uczyć. Postanowiłem poszukać o tym trochę informacji i dziś mogę zaprezentować wam kilka technik dzięki, którym nauka nie będzie tak trudna.

1

Miejsce nauki:
Nigdy naprawdę nie zwracałem na to uwagi, jednak okazuje się że jest to bardzo ważne by miejsce w którym się znajdujecie było odpowiednie do nauki.
1) Ustaw swoje krzesło na odpowiedniej wysokości by siedzenie na nim nie powodowało u ciebie dyskomfortu, który może nawet niezauważalnie wybijać z koncentracji.
2) W pokoju nigdy nie może być za jasno by nie oślepiało ani za ciemno byśmy nie mieli problemów z odczytaniem.
3) Na twoim stole lub biurku nigdy nie powinno być innych rzeczy prócz tych do nauki, ponieważ przedmioty te mogą odwracać naszą uwagę.
4) Ciche otoczenie - każdy hałas może nas wytrącić z nauki


2

Przed rozpoczęciem nauki:
1) Zawsze stawiaj sobie cel np. nauczę się całego Oświecenia, czyli postaci, wydarzeń i dat. Nigdy nie stawiaj sobie nie pełnego celu np. nauczę się całego Oświecenia (tzn. co? nauczysz się tego wymawiać). Gdy już sobie taki cel wyznaczysz zapisz go na kartce.
2) Przed nauką napij się, zjedz coś (nigdy nie za dużo np. nie przejedz się by organizm nie skupiał się na trawieniu tylko na przyswajaniu wiadomości) itp. by nie rozpraszały cię podczas nauki.
3) Gdy już bierzesz się do nauki skoncentruj się, zamknij oczy i wyobraź sobie co masz zrobić. Wizualizacja zawsze pomaga w realizacji celu.
4) Wyznacz sobie czas nauki. Nie ma nic gorszego niż nauka, która się rozwleka. Dodatkowo jeśli odczujesz presję czasu może ona zwiększyć twoją skuteczność.
5) Poproś współlokatorów/rodzinę by na okres twojej nauki byli cicho i nie hałasowali.


3

Nauka:
1) Każda szara komórka twojego mózgu musi skupić się na nauce i wiedzieć jaki masz cel.
2) Przeczytaj rozdział kilka razy.
3) Najważniejsze/najtrudniejsze informacje wypisz sobie na kartce.
4) Gdy już myślisz, że potrafisz przepytaj sam siebie/bądź poproś inną osobę by cię przepytała.


4

Dodatkowo:
Na niektórych bardzo pozytywnie wpływa muzyka podczas nauki. Warto wcześniej sprawdzić czy z tobą jest tak samo i jeśli to działa, wybrać odpowiedni rodzaj muzyki.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.03.2011

Komentarze

Interesujące wskazówki:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 16:02:42

Ciekawe informacje jednak powiedziałbym że presja czasu może działać paraliżujaco a nie zwiększać skuteczność.

Ostatnio zmieniony: 2012-01-29 20:43:00

Bardzo cenne wskazówki. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-03 19:40:38

Sama prawda

Ostatnio zmieniony: 2011-07-02 17:22:09