Jak się motywować?

Jak się motywować - masz z tym problemy? Każdy z nas oprócz domowych obowiązków ma wiele planów, wiele marzeń. To czy sprostamy postawionym przed nami zadaniom, czy odniesiemy sukces, zależy od nas samych, ale bardzo często na drodze do ich realizacji staje nam brak motywacji do działania. Niestety w wielu przypadkach lenistwo wygrywa. Wtedy zastanawiamy się jak to zmienić, jak się motywować. Poniżej znajduje się kilka porad, których stosowanie pomoże nam osiągać wyznaczone cele.

1

Często się nagradzaj. Wypisz sobie kolejne etapy drogi prowadzącej do celu, a także nagrody, jakie będą Ci przysługiwały osiągnięcie każdego z nich. Ważne, aby wielkość pomiędzy poszczególnymi etapami nie stanowiła przepaści. Nawet drobny postęp zasługuje na docenienie, a duży wymaga specjalnego wyróżnienia.


2

Kiedy na realizację celu masz dużo czasu staraj się postępować z myśl zasady „nie odkładaj na jutro to, co możesz zrobić dziś”. Nie chodzi o to żeby pracować tyle aż ukończymy zadanie, ale żeby codziennie mały krokami zmierzać do jego realizacji. Ważne jest, aby nie robić sobie dłuższych przerw niż dwudniowe. W przeciwnym ciężko będzie nam powrócić do ustalonej wcześniej rutyny.


3

Umieść w miejscu widocznym, na przykład nad biurkiem swoją maksymę, lub zdjęcie, które będzie obrazować osiągnięty cel. Wtedy za każde spojrzenie w tamtą stronę pozwoli Ci się motywować do dalszego działania.


4

Musisz sobie uświadomić, co Cię demotywuje do działania. Czasami są to osoby, a czasami określone zdarzenia czy sytuację. Gdy dokładnie będzie wiedział, co Ci przeszkadza w pracy, będzie mógł skutecznie tego unikać.


5

Postaraj się, aby dążenie do celu stało się miłe. Nie jest to łatwe, ale połączanie przyjemnego z pożytecznym skróci drogę do mety. Na przykład podczas wykonywania obowiązków domowych słuchaj muzyki.


6

Zawsze myśl pozytywnie. Gdy tylko poczujesz zniechęcenie lub wątpliwości, powiedz stanowczo stop. Pozytywne nastawienie to część sukcesu.


7

Postaraj się znaleźć partnera w dążeniu do wyznaczonych celów. Łatwiej jest, gdy u boku mamy osobę, która ma podobne plany, wtedy każde nasze lenistwo spotka się z dezaprobatą drugiej osoby.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zdjęcie pochodzi z http://www.poradnik-praca.pl/wzory-i-pytania/rozmowa-kwalifikacyjna-pytania-i-odpowiedzi/motywacja-do-pracy


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.03.2011

Komentarze

Super porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 16:12:00

to prawda motywacja nr 1:)

Ostatnio zmieniony: 2012-06-05 13:07:16

Bardzo fajny pierwszy punkt. Kurde, jakoś nigdy o tym nie pomyślałem ale od teraz wezmę to pod uwagę :)

Ostatnio zmieniony: 2012-02-01 12:05:33

Daje 5. Motywacja to klucz do sukcesu.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 20:10:15

Porada bardzo trafiona, bo właśnie muszę zmotywować się do zrobienia zadania domowego z matematyki i nauczyć się na biologie. Najgorsze jest to, że zgubiłem podręcznik do biologii :F

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 14:35:52

Tak, pozytywne nastawienie to punkt wyjścia do działania i realizacji wyznaczonych celów. Dobrze jest stworzyć sobie taką wizualizację tego, co chcemy osiągnąć, a, wtedy staje się bardziej realne. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 19:51:53

Stosuję tą technikę od jakiegoś czasu. Polecam!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 08:57:28