Jak rozpoznać złodzieja kieszonkowego i nie dać się okraść?
Zbliża się okres świąteczny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by nie paść ofiarą i zostać okradzionym przez złodziei kieszonkowych. Dla nich to dzień pracy i łowów. Złodziej kieszonkowy, to człowiek który w bardzo skryty i zwinny sposób dokonuje kradzieży pieniędzy oraz drobnych przedmiotów znajdujących się w kieszeniach, torebkach oraz na przykład na naszych częściach ciała, na przykład szyi czy ręce. Złodzieje kieszonkowi rzadko kiedy działają sami. Przeważnie są to są grupy 4-osobowe i każdy z nich ma przypisane odpowiednie zadanie oraz tytuł. W ich środowisku są to: “robotnik“, ten który bezpośrednio okrada, “tycer”, czyli ten co obserwuje ofiarę i wskazuje ją “robotnikowi” oraz robi sztuczny tłum. Jest jeszcze “świeca”, który przeprowadza kontrobserwacje oraz “konik”, który od “robotnika” odbiera skradzione rzeczy i natychmiast oddala się z miejsca przestępstwa. Bardzo często w takich grupach działają kobiety, są zazwyczaj zadbane i elegancko ubrane. Tłok wzmożony ruch to żywioł dla “kieszonkowców”, wśród ofiar najczęściej wybierają ludzi zmęczonych i zdenerwowanych, bardzo często kobiety, znajdujące się w niewygodnej dla siebie pozycji. Często są popychane i potrącane podczas kradzieży. Kieszonkowcy umieją wtopić się w tłum i na ogół nie budzą żadnych podejrzeń. Jak zatem rozpoznać działanie złodzieja kieszonkowego?
- • Zdrowy rozsądek i czujność.
Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę, gdy np. w autobusie czy tramwaju przygląda się nam, zaczyna przytulać się do nas. Bardzo często ma jakąś gazetę w ręku, aby mógł w razie kradzieży zamaskować swoje ruchy.
Bardzo często w środkach komunikacji miejskiej zwracają na siebie uwagę poprzez wszczęcie jakiejś bardzo głośnej kłótni, a wszystko po, to by jego wspólnik mógł nas okraść i ulotnić się.
Na przystankach zazwyczaj stoją gdzieś z boku z przewieszoną kurtką na ramieniu, albo w bramach, bo z tego miejsca mają świetny punkt obserwacyjny na potencjalną ofiarę.
Zimą, przed planowanym czynem mają na dłoni tylko jedną rękawiczkę. Wiadomo, że bez rękawiczki, gołą dłonią łatwiej okraść.
Gdy działają w grupie złodzieje kieszonkowi mają rozbiegany wzrok, bo porozumiewają się między sobą. Często stoją w grupie gdzieś w pobliżu przystanku. Gdy tylko podjeżdża autobus czy tramwaj, rozdzielają się i każdy wsiada przez inne drzwi. To jest bardzo typowe dla złodziei kieszonkowych.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-03-17 11:59:00
Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 19:48:37
Ostatnio zmieniony: 2012-12-05 20:57:48
Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 20:58:06
Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 12:36:06
Ostatnio zmieniony: 2012-11-19 21:07:45
Ostatnio zmieniony: 2012-11-16 14:29:15
Dodaj komentarz