Jak przygotować się do nauki?

Zapewne wszyscy borykaliśmy się już z problemem zapamiętywania informacji. Jak wiadomo, nie jest to proste i wymaga dużego skupienia i naszej chęci (choćby nawet wymuszonej).

  • Yerba mate/energy drink/kakao
  • skoncentrowanie, motywacja, wyznaczony cel
  • śniadanie
1

Nigdy nie zaczynaj nauki, kiedy czujesz się niezdolny do niej.
Zaczynając, musisz być wyspany, wypoczęty, bez bólu głowy. Jeżeli z jakichś powodów masz te dolegliwości, poświęć godzinę na "dojście do siebie". Weź tabletkę przeciwbólową i połóż się na godzinę. Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, poświęć go na wypoczynek. Jest on bardzo ważny, gdyż przeciążony umysł nie przyjmie nowych informacji.
W przypadku, kiedy wiesz, że materiał jest obszerny i nudny, w celu utrzymania umysłu trzeźwego i nieśpiącego, wypij yerba mate, napój energetyzujący, kawę lub coś z znaczną zawartością kofeiny i tauryny. Należy uważać ze spożywaniem takowych napojów, gdyż co za dużo, to niezdrowo, a kofeina uzależnia. W przypadku częstej nauki, trzeba odrzucić wszystkie płyny "kupne" i w ich miejsce parzyć yerba mate. Przed nauką należy bezwzględnie unikać picia gorącego mleka, gdyż działa ono nasennie.


2

Pora nauki i pokarmy przed nią.
Na pewno w żadnym stopniu nie zmotywujemy się do nauki w piękną pogodę. Dlatego warto dostosować swój plan wkuwania do kalendarza astrologicznego. Deszcz, burza itd. odbierają chęci wyjścia z domu, więc zarządzając działem właśnie wtedy, nie poczujesz tego, że straciłeś dzień.
Pamiętaj także o odpowiednim żywieniu. Często, gospodarując godziny i dni na główkowanie, nie uwzględniamy miejsca na posiłek. Jednak jest to ważny punkt, bo wówczas po prostu jemy "na szybko", co jest niepoprawne. Fast foody otumaniają organizm i usypiają. Wskazane jest zjeść coś lekkiego przed nauką, żeby proces trawienia (właśnie dlatego w przedszkolu po obiedzie odbywało się leżakowanie ;) nie przemawiał, że potrzebujesz odpoczynku.
Nigdy nie zaczynaj nauki na czczo (tj. bez żadnego posiłku tego dnia, śniadanie to obowiązek).


3

Koncentracja, motywacja, wyznaczenie celów.
Chcąc się dobrze nauczyć, musisz odizolować się od wszelkich rozpraszaczy. Telewizor, komputer, a nawet małe światełka LED czy choćby dźwięk kapania wody - to wszystko może nas odciągać od nauki. Postaraj się odłączyć od świata w stopniu maksymalnym - rozłączone kable na czas wysiłku umysłowego to najskuteczniejsza metoda. Przed nauką musisz także wyrzucić wszystkie zbędne myśli z głowy, zapomnieć, a skupić się na materiale.
Dobrym "kopem" do nauki jest odpowiednia motywacja. Warto sobie założyć, że jeżeli ogarniesz jakiś materiał bądź jego część, włączysz telewizję na jakiś czas lub wykonasz czynność, która sprawia Ci frajdę. Jest to związane z wyznaczaniem celów i rozłożeniem nauki na etapy.
Mądrym posunięciem jest maksymalne zorganizowanie nauki i rozłożenie na dni (w przypadku mniejszych tematów - na godziny). Odpoczynek między częściami (dokładniej między skończonymi tematami; nigdy nie odchodź od nauki w środku danego wątku!) jest korzystnym zachowaniem. Co jakiś czas trzeba ulżyć łebkowi.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jak się uczyć przy pomocy wideo wykładów: http://www.zaradni.pl/porada/2594,jak_sie_uczyc_wideo_wyklady


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2010

Komentarze

Dobry artykuł. Okaże się na pewno przydatny.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-07 19:54:54