Jak przygotować się do matury ustnej z języka polskiego ?

Matura ustna z polskiego to przygotowanie prezentacji na opracowany wcześniej temat. Przypominam, że członkowie komisji oraz zdający mają przed sobą szczegółowy plan wypowiedzi wraz ze spisem literatury podmiotu i przedmiotu. Ale co jeszcze można zrobić ?

1

Oto moje rady:
1.Dobrze przyjrzyj się pozycjom z listy literatury podmiotu i sprawdź do jakiego rodzaju literackiego należą ( liryka, epika, dramat) i jakie to gatunki literackie, np. liryk, dramat romantyczny, pieśń, poemat itd. Naucz się cech gatunkowych z pomcą Słownika terminów literackich.
2.Naucz się wszystkiego o cechach charakterystycznych epok literackich, z jakich pochodzą wybrane utwory: hasła , idee, preferowane gatunki, kierunki filozoficzne.
3.Pomyśl, jak można stworzyć tło dla prezentacji a więc jakie pomoce wizualne można zastosować i tak np:
- jeżeli w prezentacji masz fim to postaraj się o plakaty, fotosy czy slajdy,
- jeżeli tematem jest wieś to postaw gliniany wazon z kwiatami,drewnianą misę z owocami albo zawieś zdjęcia pejzaży wiejskich, ubierz się odpowiednio, możesz nawet w ręce trzymać jakieś narzędzie
- jeżeli w temacie jest mowa o sztuce i omawiasz obrazy, to reprodukcje muszą się znaleźć także w prezentacji,
- przy omawianiu języka reklam nie może zabraknąć plakatów reklamowych i ulotek
- jeżeli mówisz o muzyce w utworach, to musisz przygotować i odtworzyć fragmenty utworów muzycznych.


2

Panuje tu zasada, że im oryginalniej i bardziej pomyslowo, tym lepiej. W jednej ze szkół uczennica mówiąca o wsi w literaturze przyszła przebrana w piekny ludowy strój. Otrzymała najwyższą punktację. A już super pomysłem był maturzysta, który miał temat o powstaniu styczniowym. Poszedł bowiem do teatru i wypozyczył mundur powstańca. Zdawał przebrany w tym mundurze a komisja była zachwycona.

Rada co do pomocy :
1.Reprodukcje, fotosy i plakaty powinny być dobrze widoczne dla komisji i nie odbijać światła, bo inaczej niczego nie będzie widać. Najlepiej przypiąć je do sztalug albo tablicy. Nie mogą być mniejsze niż format A3.
2.Muzyka może stanowić tło, nawe w czasie całej prezentacji, ale nie zagłuszać wypowiedzi. Proszę też wcześniej przetestować sprzęt muzyczny, żeby nie było przykrych niespodzianek.
3.Dobrze będzie zadbać o oprawę plastyczną: wazon, kwiaty,jakiś miły element, książki na stole w ładnych okładkach na stole przykrytym aksamitem.


3

Wypowiedź : jeżeli masz tremę, to posadź przed sobą cała rodzinę i znajomych i przed nimi powiedz tak, jakbyś mówił na maturze. To nic, że ich to nie interesuje, chodzi o to, że to ty masz zrobić sobie próbę. Potem na maturze pójdzie Ci lepiej.
W czasie egzaminu nie spiesz się, mów wyraźnie i zdecydowanie. Komisja ma wiedzieć, że jesteś dobrze przygotowany.

Artykuł autoryzowany
Jolanta Skowrońska


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.04.2011

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 14:05:15