Jak przestać odwlekać naukę?

Z czym wiążę się odwlekanie? Zapewne nie raz i nie dwa razy zdarzyło się Tobie odwlekać naukę do sprawdzianu z czystej niechęci, bądź ciągłego oszukiwania siebie mówieniem: "jestem zmęczony", "zrobię to później" itp.; choć wiedziałeś że od tego zależy Twoja ocena semestralna. Mogłeś mieć również sytuację tzw. "zarwania nocki", ale czy wychodzi to Tobie na zdrowie i skupienie uwagi na sprawdzianie następnego dnia? Lubisz tak tracić wieczory zamiast w tym czasie odpoczywać? Skończ z tym! I zacznij już dziś! Wyobraź sobie jak przychodzisz ze szkoły i z uśmiechem na ustach wykonujesz obowiązki, a później masz czas na co Ci się tylko podoba. Nie, to nie jest daleka przyszłość...możesz tak działać już teraz. Musisz tylko zmienić parę ważnych kwestii w organizacji Twojego dnia. Zastanów się teraz, jakie konsekwencje miałeś wówczas, kiedy wolałeś sobie posiedzieć na Facebooku zamiast systematycznie uczyć matematyki? Być może Twoim wynagrodzeniem było usłyszenie słów od nauczyciela: "Kowalski, znowu jedyna!", ale czy to dobrze wróży Twojemu rozwojowi?

  • Zapał, Chęci, Książki i do roboty!
1

Pomyśl o korzyściach!
Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać w celu stania się lepszym uczniem jest wyobrażenie korzyści z tego płynących. Zadowolenie rodziny, nauczycieli...ale przede wszystkim ucz się dla siebie! Wiedza to Twój przyjaciel, a nie wróg i musisz przyswoić sobie owe hasło do swojej głowy.


2

Stwórz nawyk nauki.
Do swojego planu dnia wpleć czas, który poświęcisz nauce. Proponuje, aby były to godziny od razu po szkole, wtedy, obowiązki będziesz miał z głowy, a resztę dnia przeznaczysz na co tylko chcesz. Nauka musi Ci wejść w krew i stać się Twoją codziennością. Kiedy znowu Twoją głowę zaprzątną myśli typu "Zrobię to później, teraz mi się nie chce" zadaj sobie szczerze pytanie "Czy na prawdę mi się nie chce, co mi to da, jeśli zrobię to później, przez takie przekładanie stracę dużo czasu, a takie czynności jak czytanie powiadomień na portalach społecznościowych nic nie wniosą do mojego życia". Myśli to tylko myśli, nie pozwól aby Tobie przeszkadzały w obowiązkach, wykop je z głowy i skup się na zadaniu!


3

Ucz się z timerem!
Jeśli masz problem skupienia całej uwagi i poświęcenia min. godziny na zadaniu czytaj dalej. Ustaw sobie budzik na 10 minut i przez ów czas skup się całkowicie na zadaniu! Chyba to potrafisz, to tylko w końcu 10 minut? Po upływie tego czasu nastaw sobie 10 minut na przerwę podczas, której sprawdzisz e-mail, popiszesz na gg, bądź cokolwiek sobie zapragniesz. Po upływie tego czasu od razu zabierz się do roboty na kolejne 10 minut i zrób sobie min. 3 takie cykle praca-przerwa. Z tygodnia na tydzień dodawaj sobie po 5 minut pracy aż zobaczysz że godzinne skupienie się nad Twoim zadaniem bez żadnych przerw nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu :).


4

Bądź systematyczny.
To najważniejszy punkt tego poradnika. Systematyczność w dłuższym odcinku czasu procentuje, o czym możesz wiedzieć wykonując ćwiczenia fizyczne, które po jakimś czasie dają Tobie upragniony efekt. Nie szukaj wymówek, kiedy jednego dnia Ci się nie będzie chciało, nie możesz odpuścić, bo taki raz przyniesie kolejne 'razy', które zaowocują Twoją późniejszą niewiedzą. Po prostu musisz zakasać rękawy i wziąć się do roboty.


5

Praca to tylko praca.
A nauka to tylko nauka, wykonaj to co musisz i miej to z głowy. Szybciej zajmiesz się przyjemnościami.


6

Nagródź się.
Po porządnym tygodniu pracy możesz pozwolić sobie na nagrodę w postaci pójścia do kina, albo wypadzie na pizze ze znajomymi, niech to będzie rzecz, która się Tobie należy za ciężko wykonaną robotę przez cały tydzień! Tylko pamiętaj, jeśli się nie uczyłeś, bądź robiłeś to na "pół gwizdka", nie było pracy - nie ma nagrody.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie pozwól żeby myśli manipulowały Tobą. Kontroluj to, nastaw się pozytywnie i do roboty! Być może z pozyskanej wiedzy będziesz mógł zarobić udzielając korepetycji? Nie wiesz też jak potoczy się Twoje życie. Ucz się, a będzie Ci dane!


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.01.2013

Komentarze