Jak pomóc dziecku zaadoptować się w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu może być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. W przedszkolu nie ma rodziców, a są nieznajome panie i inne dzieci. Dziecko musi dostosować się tu do zasad, norm, zintegrować się z grupą. Bardzo często odczuwa strach, który pokazuje płacząc, krzycząc, tupiąc, trzymając się kurczowo rodzica. Przedstawię kilka rad dla rodziców, aby pomogli dziecku zaakceptować nowe miejsce.

1

Na początku rodzicie powinni odbyć z dzieckiem rozmowę. Malec bardzo wiele rozumie i sam na pewno zada wiele pytań, które go nękają, a dotyczą nowego miejsca. Trzeba cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie pytania, aby rozwiać wątpliwości dziecka. Nigdy (nawet w zdenerwowaniu, czy gniewie) nie należy straszyć przedszkolem.


2

Kolejny etap przezwyciężania lęku to wycieczka z rodzicem do nowego miejsca. Spacer po salach przedszkolnych, pokazanie i przedstawienie nauczycielki, cierpliwe wyjaśnianie pytań dotyczących nowego miejsca.


3

Można dać dziecku do przedszkola pierwszego dnia jego ulubioną zabawkę, aby czuł się bezpieczniej. Szybko w szatni się pożegnać, nie przedłużać pożegnań, bo to u dziecka też wzbudza wątpliwości (dziecko odczuwa niepokój rodzica).


4

Jeżeli dziecko pierwszego dnia wciąż czuło się zagrożone, to należy przyjść do przedszkola po niego nieco wcześniej. W żadnym wypadku jednak nie zostawać z nim w przedszkolu - jego adaptacja przez to się wydłuży.


5

Po pierwszym samodzielnym dniu w przedszkolu warto dziecko pochwalić na forum rodziny (jakie było dzielne) i zrobić w domu dla niego jego ulubiony pyszny deser, aby uczcić tak ważny dzień w jego życiu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Trzeba zawsze dotrzymywać umów zawartych z dzieckiem. Na przykład jak obiecujesz mu pizzę po przedszkolu to zrealizuj. Zawsze rozwiewaj wszelkie wątpliwości i odpowiadaj na pytania dotyczące przedszkola.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.01.2013

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-11 17:08:12

Myślę, że zastosowanie tych porad w praktyce umożliwi dziecku dobry start.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 13:45:12

super porady

Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 11:20:58