Jak pisać?

Jeżeli nie masz duszy humanisty, pisanie jakichkolwiek tekstów (listów, wypracowań, streszczeń czy recenzji) może wydawać się istną męką. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość - pisanie wcale nie musi takie być. Nie rodzimy się doskonali, jednak mamy możliwość pracy nad sobą i udoskonalania własnych umiejętności.

  • Kartka papieru i długopis lub edytor tekstu
  • Budzik, stoper lub zwykły zegarek
1

Przygotuj swoje miejsce ćwiczeń.
Zadbaj o to, by wokół znajdowało się jak najmniej przedmiotów. Koniecznie wyeliminuj wszelkiego rodzaju rozpraszacze (telefon komórkowy, telewizor i inne przedmioty, które niepotrzebnie ściągają na siebie Twój wzrok) i posprzątaj wokół. Nie musisz wyłączać komputera. Równie dobrze, co z kartką papieru i długopisem czy piórem można ćwiczyć na komputerze. Należy jednak i tam zrobić porządek, tzn. wyłącz wszystkie inne programy poza edytorem tekstu. Również wyłączenie dostępu do internetu na te parę minut nie zaszkodzi, a jedynie może pomóc.


2

Jak ćwiczyć pisanie?
Mając już do dyspozycji odpowiednie środowisko pracy, zaopatrz się w przyrząd do mierzenia i kontroli czasu - czyli jakiś budzik, stoper czy cokolwiek czym tylko można odmierzać czas.
Ustal budzik na 10 minut. Tyle właśnie czasu wystarczy na jedno ćwiczenie. Następnie pisz. Pisz o czym tylko chcesz. Wybierz sobie jakiś temat, na którym się dobrze znasz i jesteś w stanie o nim pisać płynnie.
Pisać należy bez przerw i jak najszybciej potrafisz.


3

Czego unikać podczas pisania?
Pisząc nie myśl o tym, że to co piszesz jest bez sensu. Tu nie chodzi o rzeczowy tekst, ale wyćwiczenie w sobie umiejętności. W końcu nie musisz tego tekstu nikomu pokazywać, jest on tylko dla Ciebie.
Nie poprawiaj tekstu w trakcie pisania. To, że przytrafił się błąd, to nie powód by przestać pisać. Twoim celem jest teraz wyćwiczenie umiejętności sprawnego pisania a nie edycji tekstu, czyż nie?


4

Minęło 10 minut.
Gdy budzik zadzwoni, kończysz pisać. Możesz być w trakcie pisania zdania, ale i tak bezwzględnie musisz zakończyć pisanie.
Dalej zapisujesz plik z tekstem i zamykasz go (gdy pracujesz na komputerze) lub chowasz kartkę do szuflady i ją zamykasz (w przypadku tradycyjnego pisania).
W tym momencie możesz przestać myśleć o tym, o czym pisałeś(aś) i skupić się na swoich innych czynnościach lub zrobić przerwę i znów powrócić do ćwiczeń (jednak do opracowania należy wybrać inny temat).


5

Następnego dnia.
Poprawianie tekstu wraz z jego pisaniem nie jest dobrym pomysłem. Dlatego zrób sobię przerwę i dopiero następnego dnia wróć do tego, o czym pisałeś(aś). Teraz możesz przejrzeć swój tekst i nanieść odpowiednie poprawki lub go dokończyć. Ta jednodniowa przerwa pozwala spojrzeć, na to co stworzyłeś(aś) świeżym okiem. Pojawią się lepsze i bardziej przemyślane pomysły, co sprawi, że Twój tekst, po prawkach, będzie bardziej dopracowany.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeżeli chcesz się bardziej zmotywować, ogłoś znajomym co chcesz zmienić lub utwórz blog, gdzie będziesz mógł/mogła publikować swoje postępy.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.08.2010

Komentarze

Pewnie niejednemu ta porada się przyda:-) Ważne jeszcze by to co się napisze miało jakiś sens:-)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-25 00:22:24

Bardzo fajne ćwiczenie, w sumie, w tym siła. Trening czyni mistrza.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:08:23

Dodam jeszcze taki dowcip : Warto pamiętać o tym by pisać czytelnie ;-) Fajna porada. Sama piszę wiersze i wiem, że to wcale nie jest takie proste, kiedy stawia się na perfekcje i jak najwyższy poziom tekstu :-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-10 22:37:53