Jak nauczyć się języka angielskiego w ciągu pół roku?

Język angielski jest językiem ojczystym dla 402 milionów ludzi, a zna go płynnie łącznie 2 miliardy ludzi na całym świecie - to aż 1/3 całej ludności świata! Więc dlaczego Ty jeszcze się do nich nie zaliczasz? W wielu przypadkach język angielski bardziej potrzebny, niż język polski. Jednak nie musisz od razu rozpaczać nad swoją niewystarczającą znajomością angielskiego - można się go nauczyć bardzo szybko, nawet w czasie tytułowego pół roku. Tak, można! Sprawdź, jak!

  • Przede wszystkim chęci, systematyczność i motywacja.
1
Zanurz się! Zanurz się!

Podstawowa zasada - zanurz się w angielskim.

Nie wystarczy, że będziesz poświęcać pół godziny raz na jakiś czas na naukę języka angielskiego. W ten sposób będziesz uczyć się kilka lat i dalej nie będziesz w stanie dogadać się z "native speakerami". Ucz się znacznie więcej i znacznie częściej. Nie zrzucaj również pełnej odpowiedzialności za Twój angielski na żadne kursy, ani szkoły i tym podobne. Nawet jeśli do jakiejś/jakiegoś uczęszczasz, ucz się również samemu w domu. No dobrze, więc jak się "zanurzyć"? Przestań używać tak często polskiego i zamiast tego staraj się otaczać angielskim! Zamiast oglądać polskojęzyczne stacje informacyjne, zacznij oglądać CNN lub BBC! Jeśli nie masz tych kanałów, oglądaj je online. Staraj się jak najwięcej zrozumieć. Słówka lub całe zdania, których nie rozumiesz, notuj. Będziesz je później sprawdzać w słowniku. Oprócz oglądania telewizji anglojęzycznej, śpiewaj angielskie piosenki, czytaj artykuły/książki w j. angielskim i słuchaj podcastów. Myśl po angielsku! Może być na początku ciężko się przestawić, ale mimo to staraj się tworzyć w myślach proste konstrukcje zdaniowe.


2
Słówka Słówka

Nauka słówek.

Słówka, które wyłapujesz podczas oglądania telewizji, sprawdzaj później w słowniku. Zapisuj je na kartkach, z których trafią później do programu Anki. Do nauki utrwalania słówek wykorzystuj fiszki - najlepszym sposobem na to jest wspomniany już program Anki. Jest to świetne narzędzie do nauki słówek, o którym napisałem poradę: http://www.zaradni.pl/porada/4165,jak_uczyc_sie_dowolnego_jezyka_korzystajac_z_programu_anki.
Stwórz w nim własną listę słówek i dodawaj do niej słówka z kartek. Ustaw sobie, aby program wyświetlał Ci 40 nowych słówek dziennie. Dasz radę się ich nauczyć, jeśli będziesz włączać program 2 razy dziennie - najlepiej rano i wieczorem.


3
Gramatyka Gramatyka

Nauka gramatyki.

Znajdź porządną książkę o gramatyce angielskiej. Ważne jest, aby zawierała ćwiczenia. Mam nadzieję, że nie zostanę posądzony o reklamę, jeśli napiszę, że najlepsze (moim zdaniem) są podręczniki wydawane przez Longman. Na każde zagadnienie, którego będziesz się uczyć z podręcznika, poświęcaj wystarczająco dużo czasu, aby bardzo dobrze się go nauczyć. To nie wyścigi. Tu nie liczy się, jak szybko się uczysz, tylko jak skutecznie! Ważne jest także, że nie musisz się uczyć po kolei. Ucz się akurat tego zagadnienia, które w danym momencie jest Ci potrzebne (do wyjątku należą czasy, których jednak powinno się uczyć po kolei). Ćwicz zagadnienia w praktyce. I tutaj przechodzimy do Kroku nr 4.


4
Mów! Mów!

Druga podstawowa zasada - posługiwanie się angielskim.

Wyobrażasz sobie naukę angielskiego, podczas której w ogóle się nim nie posługujesz? Bardzo możliwe że tak, gdyż ten sposób nauczania jest przyjęty w szkołach, jednak jest on nieskuteczny, czego rezultatem jest niski odsetek osób znających angielski po ukończeniu edukacji. Zrozum, musisz posługiwać się angielskim! Po to w końcu on powstał, aby się nim posługiwać! Tylko jak, mieszkając w nieanglojęzycznym kraju? Wykorzystaj do tego internet. Rozmawiaj na czacie na stronie opisanej przeze mnie w poradzie: http://www.zaradni.pl/porada/4264,jak_uczyc_sie_jezykow_obcych_ze_strona_livemocha_com. Możesz na niej również poszukać osób, z którymi będziesz rozmawiać za pomocą Skype. Jeśli jesteś osobą niezależną od miejsca zamieszkania, czyli możesz mieszkać w dowolnym zakątku na Ziemi, przeprowadź się do Anglii lub Stanów Zjednoczonych. Tam nie będziesz mieć wyjścia i zaczniesz się posługiwać angielskim :-) Ćwicz także pisanie po angielsku. Pomoże Ci w tym strona o której napisałem inną poradę: http://www.zaradni.pl/porada/4175,jak_szybciej_uczyc_sie_dowolnego_jezyka_korzystajac_ze_strony_lang8.


5
Podsumowanie Podsumowanie

Podsumowanie:
- ucz się regularnie i dużo
- jak najczęściej używaj języka angielskiego
- otocz się językiem angielskim
- nie ucz się "aby jak najszybciej", bo nic Ci to nie da
- ucz się słówek z programem Anki
- ucz się gramatyki z dobrego podręcznika


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Warto polecić tą stronę z podcastami, dzięki którymi poprawisz swój angielski: http://www.eslpod.com/


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.01.2011

Komentarze

bardzo dobre wskazówki, ale mam jedno pytanie: mój angielski stoi na tym poziomie, że jestem w stanie zrozumieć, kto coś do mnie mówi, lub zrozumieć to, co czytam po angielsku oglądając m.in koreańskie programy. jednak mam problem z mówieniem. nagle nie znam słówek ani żadnej gramatyki. ma ktoś może jakąś radę dla mnie? :)
Teraz mam przyjemność z rosyjskim, to przerabiam ten cykl na nowo. Angielskiego nauczyli mnie dopiero w speak up, zresztą ktoś już o nim wyżej wspomniał. Dobre miejsce, ale to nie kwestia metoid, tylko takiego właśnie zanużenia na początek. Jak ktoś Ci potrafi coś takiego zafundować, to chwytasz język od razu :)

Ostatnio zmieniony: 2012-07-19 23:02:02

Ja za to proponuję nie wydawać cennych pieniędzy na kursy językowe, a zamiast tego uczyć się języka samemu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-20 11:47:50

uskuteczniam ostatnio metodę ze szkoły Speak Up. Wiem że są ludzie którzy zapisali się tam na kurs 3miesięczny. Bardzo intensywny. Co ciekawe gwarantują zwrot pieniędzy jeśli nie będzie efektów.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-19 12:37:36

@gliwicka: Powiem więcej, to głównie od swojej własnej pracy i systematyczności zależy, czy będą jakiekolwiek rezultaty! :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 21:31:19

Bardzo ważne wskazówki. Dużo zależy jednak od swojej własnej pracy i systematyczności.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 20:07:32

Bardzo ciekawa porada. Moim zdaniem, na początek dobrze jest iść na intensywny kurs językowy - gdzie dobrze nauczymy się podstaw języka. Później dobrze jest faktycznie wyjechać za granicę czy znaleźć kogoś z kim od razu będziemy mogli stawiać pierwsze kroki w komunikacji w tym języku. Z tego co się orientują, to właśnie na interakcję dość duży nacisk jest kładziony między innymi w Axonie. Tam też na zajęciach jest dużo pożytecznej zabaway z różnymi sprzętami multimedialnymi.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 10:22:02