Jak nauczyć się esperanta - języka międzynarodowego?

Często uczymy się języków obcych, ale nie osiągamy znaczących postępów, nie potrafimy się porozumieć z obcokrajowcami. Sama uczyłam się kilkanaście lat angielskiego i dalej wstydzę się odezwać przy rodowitym Angliku, bo wiem, że nie będę mówić tak dobrze w tym języku jak on. Rozwiązaniem tego problemu jest neutralny międzynarodowy język esperanto. Stworzył go urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof. Opanowanie tego języka zajęło mi 2 miesiące, później mogłam swobodnie rozmawiać z esperantystami z całego świata. Oczywiście dużo zależy od naszego zaangażowania, indywidualnych zdolności językowych i czasu jaki poświęcimy na naukę, ale myślę, że każdy jest w stanie bardzo szybko poznać podstawy esperanta.

 • http://pl.lernu.net/ - portal z kursami, słownikiem i forum dyskusyjnym
 • http://www.kurso.com.br/index.php?pl - strona, z której można pobrać Kurso de Esperanto
 • http://www.radionomy.com/en/radio/muzaikoinfo - całodobowe internetowe radio esperanckie
 • http://pej.pl/?lang=pl - strona Polskiej Młodzieży Esperanckiej
 • http://esperanto.pl/ - strona Polskiego Związku Esperantystów
1
Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Esperanto Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Esperanto

Od czego zacząć?
Poszukaj stacjonarnego kursu w swoim mieście. Często organizują je kluby esperanckie lub uniwersytety. Wiem, że esperanta można uczyć się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Białymstoku. Sprawdź, czy w Twojej miejscowości też oferowane są kursy. Nauka w grupie pod okiem nauczyciela ma wiele zalet: ćwiczy się wszystkie aspekty języka (czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie), można na bieżąco wykorzystywać nabyte umiejętności, wszystkie wątpliwości są od razu wyjaśniane przez osobę prowadzącą kurs, która poprawia również błędy kursantów.


2
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1908-kl-t-zamenhof.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:1908-kl-t-zamenhof.jpg

Inną metodą nauki jest samodzielne studiowanie podręcznika.
W księgarni raczej trudno dostać dobre, aktualne wydania. Lepiej poszukaj starych, sprawdzonych samouczków w bibliotece lub antykwariacie. Czasem można kupić taką książkę za grosze. Warto też popytać znajomych. Może gdzieś u dziadka na strychu kurzy się stary podręcznik? Ja osobiście korzystałam z nowego podręcznika "Esperanto metodą bezpośrednią". Autorem jest Stano Marček, doświadczony słowacki esperantysta. Książka jest dostępna w języku polskim, chociaż nauka opiera się głównie w oparciu o ilustracje.


3
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alfabeto_de_Esperanto_-_verdaj_minuskloj.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alfabeto_de_Esperanto_-_verdaj_minuskloj.jpg

Kursy internetowe.
Kolejnym sposobem na poznanie esperanta jest ukończenie kursu internetowego. Pierwsza możliwość, to ściągnięcie dostępnego w języku polskim programu Kurso de Esperanto ze strony: (http://www.kurso.com.br/index.php?pl). Drugi wariant to skorzystanie z kursów oferowanych na portalu Lernu.net (http://pl.lernu.net/). Oprócz kursów, możesz skorzystać tam także ze słownika oraz forum, na którym możesz porozmawiać z esperantystami z całego świata.


4
Ulica Zamenhofa w Warszawie Ulica Zamenhofa w Warszawie

Lubisz wyzwania?
Możesz skoczyć od razu na głęboką wodę i pojechać na spotkanie esperanckie z intensywnym kursem od podstaw. Uczysz się wtedy w międzynarodowej grupie, siedząc obok Hiszpana czy Francuzki. Polecam Letnie Studium Esperanta (SES), odbywające się co roku w lipcu na Słowacji (organizowane przez wspomniany już wcześniej portal Lernu.net). Oprócz języka, poznasz wtedy także bogatą kulturę esperancką. Tę metodę polecam tylko osobom otwartym i lubiącym przygodę, niektórzy wolą spokojne powtarzanie słówek w domu.


5
Mural na kamienicy powstałej w miejscu narodzin Zamenhofa w Białymstoku Mural na kamienicy powstałej w miejscu narodzin Zamenhofa w Białymstoku

A teraz najważniejsze. Gdzie można używać esperanta?
To zależy tylko od Twojej inwencji. Najłatwiej, jeśli w Twojej miejscowości jest klub esperancki lub inni esperantyści. Jeśli nie, to masz też wiele innych możliwości. W internecie możesz nawiązać znajomości z esperantystami z całego świata. Ja rozmawiałam już m.in. z Litwinką, Turkiem, Węgrem i Francuzem. Jeśli wolisz kontakt w świecie rzeczywistym, wybierz jedną z wielu imprez esperanckich. Oprócz wspomnianego już SES na Słowacji, co roku organizowany jest esperancki Sylwester (na zmianę w Polsce i w Niemczech), są także spotkania w Ameryce i wielu innych miejscach.


6
Polsko-esperancki mural na warszawskim Muranowie, ul. Nowolipki 4 Polsko-esperancki mural na warszawskim Muranowie, ul. Nowolipki 4

Esperantem możesz posługiwać się także w podróży. Istnieje Pasporta Servo, spis adresów esperantystów z całego świata, którzy chętnie udzielą darmowej gościny innym esperantystom. Chciałbyś usłyszeć, jak brzmi ten język? Audycje po esperancku nadaje radio polskie, a także chińskie i watykańskie (posłuchaj też esperanckiej muzyki i wywiadów w internetowym radiu Muzaiko). Esperancka kultura to nie tylko muzyka. Wiele książek zostało napisanych od razu w esperanto albo przetłumaczonych na ten język. Esperantyści piszą też blogi na różne tematy, na bieżąco powstają w esperanto artykuły w Wikipedii. Pisząc ten tekst, używam przeglądarki w tym języku, niektóre portale społecznościowe np. Facebook również mają taką opcję. Wiele osób znalazło na esperanckim kongresie swoją drugą połówkę i używają esperanta w domu rodzinnym. Tylko od Ciebie zależy, jak i gdzie zechcesz używać tego języka. Możliwości są właściwie nieograniczone.


7

Uwagi i spostrzeżenia

 • Ludwik Zamenhof za stworzenie międzynarodowego języka był w 1913 roku nominowany do Nagrody Nobla

 • Gramatyka esperanta nie posiada żadnych wyjątków! To jeden z powodów, dla których język ten jest uważany za bardzo łatwy w nauce

 • Ze znajomości esperanta można zdawać egzamin na poziomach B1, B2 i C1. Nie ma poziomów A1 i A2, bo uznano, że egzamin byłby zbyt prosty!

 • Trudno podać konkretną liczbę użytkowników tego języka, ale szacuje się, że jest to od 2 do 20 mln ludzi.

 • Choć esperanto jest językiem planowym, stworzonym sztucznie, żyją ludzie mówiący w tym języku od urodzenia (rodzice pochodzili z różnych krajów i porozumiewają się w domu po esperancku)- Znajomość esperanta ułatwia naukę innych języków obcych, ponieważ zostało stworzone na ich podstawie. Działa to też od odwrotnie, jeśli znasz inne języki obce, łatwiej możesz nauczyć się esperanta


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 07.01.2013

Komentarze

Cieszę się, że dzięki tej poradzie ludzie dowiadują się więcej o esperancie i być może ktoś po przeczytaniu mojego artykułu zacznie naukę. Trzymam za wszystkich kciuki! Sukceson al vi!:) Ne hezitu kaj lernu Esperanton!:)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-13 16:49:12

ciekawe :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 14:24:47

Bardzo ciekawa porada :) Fajnie, że na nią trafiłam bo wcześniej nie za wiele słyszałam o języku esperanto.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 13:42:27

zachęciłaś mnie do nauki:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-19 01:02:12

Bardzo fajna i konkretnie napisana porada. Szkoda że tak naprawdę mało się słyszy o tym języku i ludziach którzy się nim posługują.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 08:50:22

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-09 10:16:57

Bardzo bogato opisana porada, dużo dowiedziałam się ciekawostek.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 22:36:50