Jak nauczyć się esperanta - języka międzynarodowego?
Często uczymy się języków obcych, ale nie osiągamy znaczących postępów, nie potrafimy się porozumieć z obcokrajowcami. Sama uczyłam się kilkanaście lat angielskiego i dalej wstydzę się odezwać przy rodowitym Angliku, bo wiem, że nie będę mówić tak dobrze w tym języku jak on. Rozwiązaniem tego problemu jest neutralny międzynarodowy język esperanto. Stworzył go urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof. Opanowanie tego języka zajęło mi 2 miesiące, później mogłam swobodnie rozmawiać z esperantystami z całego świata. Oczywiście dużo zależy od naszego zaangażowania, indywidualnych zdolności językowych i czasu jaki poświęcimy na naukę, ale myślę, że każdy jest w stanie bardzo szybko poznać podstawy esperanta.
- • http://pl.lernu.net/ - portal z kursami, słownikiem i forum dyskusyjnym
- • http://www.kurso.com.br/index.php?pl - strona, z której można pobrać Kurso de Esperanto
- • http://www.radionomy.com/en/radio/muzaikoinfo - całodobowe internetowe radio esperanckie
- • http://pej.pl/?lang=pl - strona Polskiej Młodzieży Esperanckiej
- • http://esperanto.pl/ - strona Polskiego Związku Esperantystów

Od czego zacząć?
Poszukaj stacjonarnego kursu w swoim mieście. Często organizują je kluby esperanckie lub uniwersytety. Wiem, że esperanta można uczyć się m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Białymstoku. Sprawdź, czy w Twojej miejscowości też oferowane są kursy. Nauka w grupie pod okiem nauczyciela ma wiele zalet: ćwiczy się wszystkie aspekty języka (czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie), można na bieżąco wykorzystywać nabyte umiejętności, wszystkie wątpliwości są od razu wyjaśniane przez osobę prowadzącą kurs, która poprawia również błędy kursantów.

Inną metodą nauki jest samodzielne studiowanie podręcznika.
W księgarni raczej trudno dostać dobre, aktualne wydania. Lepiej poszukaj starych, sprawdzonych samouczków w bibliotece lub antykwariacie. Czasem można kupić taką książkę za grosze. Warto też popytać znajomych. Może gdzieś u dziadka na strychu kurzy się stary podręcznik? Ja osobiście korzystałam z nowego podręcznika "Esperanto metodą bezpośrednią". Autorem jest Stano Marček, doświadczony słowacki esperantysta. Książka jest dostępna w języku polskim, chociaż nauka opiera się głównie w oparciu o ilustracje.

Kursy internetowe.
Kolejnym sposobem na poznanie esperanta jest ukończenie kursu internetowego. Pierwsza możliwość, to ściągnięcie dostępnego w języku polskim programu Kurso de Esperanto ze strony: (http://www.kurso.com.br/index.php?pl). Drugi wariant to skorzystanie z kursów oferowanych na portalu Lernu.net (http://pl.lernu.net/). Oprócz kursów, możesz skorzystać tam także ze słownika oraz forum, na którym możesz porozmawiać z esperantystami z całego świata.

Lubisz wyzwania?
Możesz skoczyć od razu na głęboką wodę i pojechać na spotkanie esperanckie z intensywnym kursem od podstaw. Uczysz się wtedy w międzynarodowej grupie, siedząc obok Hiszpana czy Francuzki. Polecam Letnie Studium Esperanta (SES), odbywające się co roku w lipcu na Słowacji (organizowane przez wspomniany już wcześniej portal Lernu.net). Oprócz języka, poznasz wtedy także bogatą kulturę esperancką. Tę metodę polecam tylko osobom otwartym i lubiącym przygodę, niektórzy wolą spokojne powtarzanie słówek w domu.

A teraz najważniejsze. Gdzie można używać esperanta?
To zależy tylko od Twojej inwencji. Najłatwiej, jeśli w Twojej miejscowości jest klub esperancki lub inni esperantyści. Jeśli nie, to masz też wiele innych możliwości. W internecie możesz nawiązać znajomości z esperantystami z całego świata. Ja rozmawiałam już m.in. z Litwinką, Turkiem, Węgrem i Francuzem. Jeśli wolisz kontakt w świecie rzeczywistym, wybierz jedną z wielu imprez esperanckich. Oprócz wspomnianego już SES na Słowacji, co roku organizowany jest esperancki Sylwester (na zmianę w Polsce i w Niemczech), są także spotkania w Ameryce i wielu innych miejscach.

Esperantem możesz posługiwać się także w podróży. Istnieje Pasporta Servo, spis adresów esperantystów z całego świata, którzy chętnie udzielą darmowej gościny innym esperantystom. Chciałbyś usłyszeć, jak brzmi ten język? Audycje po esperancku nadaje radio polskie, a także chińskie i watykańskie (posłuchaj też esperanckiej muzyki i wywiadów w internetowym radiu Muzaiko). Esperancka kultura to nie tylko muzyka. Wiele książek zostało napisanych od razu w esperanto albo przetłumaczonych na ten język. Esperantyści piszą też blogi na różne tematy, na bieżąco powstają w esperanto artykuły w Wikipedii. Pisząc ten tekst, używam przeglądarki w tym języku, niektóre portale społecznościowe np. Facebook również mają taką opcję. Wiele osób znalazło na esperanckim kongresie swoją drugą połówkę i używają esperanta w domu rodzinnym. Tylko od Ciebie zależy, jak i gdzie zechcesz używać tego języka. Możliwości są właściwie nieograniczone.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Ludwik Zamenhof za stworzenie międzynarodowego języka był w 1913 roku nominowany do Nagrody Nobla
- •Gramatyka esperanta nie posiada żadnych wyjątków! To jeden z powodów, dla których język ten jest uważany za bardzo łatwy w nauce
- •Ze znajomości esperanta można zdawać egzamin na poziomach B1, B2 i C1. Nie ma poziomów A1 i A2, bo uznano, że egzamin byłby zbyt prosty!
- •Trudno podać konkretną liczbę użytkowników tego języka, ale szacuje się, że jest to od 2 do 20 mln ludzi.
- •Choć esperanto jest językiem planowym, stworzonym sztucznie, żyją ludzie mówiący w tym języku od urodzenia (rodzice pochodzili z różnych krajów i porozumiewają się w domu po esperancku)
- Znajomość esperanta ułatwia naukę innych języków obcych, ponieważ zostało stworzone na ich podstawie. Działa to też od odwrotnie, jeśli znasz inne języki obce, łatwiej możesz nauczyć się esperanta
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-03-13 16:49:12
Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 14:24:47
Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 13:42:27
Ostatnio zmieniony: 2013-01-19 01:02:12
Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 08:50:22
Ostatnio zmieniony: 2013-01-09 10:16:57
Ostatnio zmieniony: 2013-01-08 22:36:50
Dodaj komentarz