Jak napisać prezentację maturalną z języka polskiego?

Matura ustna z języka polskiego polega obecnie na zaprezentowaniu w możliwie atrakcyjny i poprawny pod względem merytoryczny sposób konkretnego wybranego w okolicach początku roku szkolnego tematu. Prezentacja maturalna z języka polskiego jest dla wielu maturzystów sprawa spędzająca im sen z powiek, lecz nie ma się czym aż tak bardzo przejmować. Wystarczy podejść do tego problemu w rozsądny, racjonalny sposób.

1

Pierwszy krok to wybór tematu. Nie pozostawiajmy tego przypadkowi i sami zdecydujmy się na konkretny temat prezentacji, na który nawet bez przygotowania jesteśmy w stanie powiedzieć kilka słów. W ten sposób unikniemy stresu, gdy podczas egzaminu maturalnego zapomnimy, co konkretnie mamy powiedzieć w danym momencie.


2

Przed przystąpieniem do samego pisania należy poszukać dodatkowych informacji w Internecie, książkach, czasopismach i gazetach. Duża wiedza ogólna jest atutem na każdym egzaminie, zresztą na pewno będziemy czuć się pewniej, wiedząc, że w danym temacie jesteśmy ekspertami.


3

Wybieramy lektury, które będziemy omawiać. Wypożyczamy odpowiednie książki i zaczynamy je czytać. Przy wyborze lektur warto pomyśleć o przynajmniej jednej pozycji spoza kanonu lektur szkolnych, która będzie świadczyć o naszej erudycji.


4

Tworzymy zarys ramowego planu wypowiedzi, który później wraz z nabywaniem szerszej wiedzy na dany temat będzie modyfikowany tak, aby był dla nas możliwie najlepsza pomocą w trakcie egzaminu maturalnego.


5

Zaczynamy pisać, wstęp nie powinien być zbyt długi w porównaniu do reszty pracy. Po kolei omawiamy lektury, uwzględniając oczywiście tylko to, co istotne dla tematu naszej prezentacji, przechodzimy do wniosków, które warto dokładnie opracować.


6

Ważna sprawa jest użycie odpowiedniego języka. Niedopuszczalne jest użycie zwrotów potocznych czy kolokwializmów. Pamiętajmy, że za język są dodatkowe punkty. Co do cytatów, warto ich użyć, lecz oczywiście nie w nadmiarze.


7

Po napisaniu pracy powinniśmy ja przeczytać na głos w tempie, w jakim zazwyczaj mówimy. Sprawdzimy w ten sposób, ile czasu zajmie nam wygłoszenie naszej prezentacji - dobrze, jeśli będzie to około 12-15 minut.


8

Prosimy kogoś o przeczytanie naszej prezentacji, najlepiej, jeśli będzie to nauczyciel języka polskiego. Obiektywna ocena drugiej osoby pozwoli na wprowadzenie ostatnich poprawek.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.08.2010

Komentarze

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 00:15:08