Jak napisać pracę magisterską lub licencjacką?
Pisanie pracy magisterskiej zabiera cenne minuty z życia studenckiego, wie o tym każdy. Większość nie wie, jak się do tego w ogóle zabrać. Oto zestaw moich rad:
- • chęci, checi, chęci.
Wybór tematu.
- Wybierz temat popularny (ale bez przesady), nie próbuj zaimponować promotorowi niesamowitym tematem, którego nie będziesz mógł potem skończyć.
-Poszukaj tematu pracy na internecie, wybierz 5- 10, które najbardziej Cię interesują.
- Poszukaj bibliografii do tych tematów, w internecie krąży ich masa. Sięgnij także do wszystkich bibliotek w okolicy. Spisz wszystkie nowe pozycje książek i czasopism, z których będziesz mógł skorzystać.
Wybierz temat, który ma największy spis literatury. Pamiętaj, że hasła w książkach się powtarzają. Autorzy piszą w wielu przypadkach to samo lub cytują siebie nawzajem. Jeżeli promotor kazał mieć 50 źródeł do pracy Ty przygotuj sobie 60.
Poszukaj źródeł internetowych jeżeli możesz takowe zawrzeć w swojej pracy.
Jeżeli wybrałeś już temat stwórz konspekt. Pamiętaj, że w trakcie pisania możesz go zmienić i tak się pewnie stanie bo w trakcie pisania niektóre rzeczy mogą wydać Ci się mało ważne lub możesz zwrócić uwagę na coś całkiem innego.
Wypożycz wszystkie książki, dokładnie je przejrzyj i skseruj wszystko to, co przyda Ci się do pracy. Nie licz na to, że biblioteki będą Ci przedłużały książki przez cały rok:) Wszystkie kserówki pozszywaj i dokładnie podpisz (tytuł, rok wydania, autor, wydawnictwo).
Teraz zaczyna się jeden z ważniejszych etapów- pisanie pracy:)
Polecam przed każdym kolejnym rozdziałem, podrozdziałem czy podrozdziałem podrozdziału przeglądać wszystkie kserówki od nowa i najlepiej kolorowym markerem zakreślać potrzebne treści. Można to wszystko zaznaczać karteczkami. Raczę wszystko przeczytać lub przynajmniej przejrzeć aby sobie stworzyć koncepcję danego rozdziału.
Pisz wszystko, co wydaje Ci się istotne. Jeżeli będziesz miał za dużo materiału zawsze można go usunąć. Dopisać po napisaniu pracy nie jest tak łatwo.
Polecam dodawanie różnych tabel, wykresów i rysunków. Zajmują one wiele miejsca i sprawiają, że praca jest ciekawsza.
Staraj się pisać jak najczęściej. Osobiście uważam, że nie opłaca się siadać do napisania jednej strony, bo przy następnym razie wszystko trzeba czytać od nowa:) Mając wszystko z góry przygotowane i podzielone na etapy możesz sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek. To naprawdę ułatwia pisanie! Na końcu piszemy wstęp i zakończenie (o ironio to pisze się według mnie najgorzej), wykaz skrótów, bibliografię, spis tabel, rysunków itd. potem zostaje tylko formalność- obrona!:) Powodzenia!
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:32:02
Dodaj komentarz