Jak można interpretować tytuł powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego ?

"Przedwiośnie" to powieść Stefana Żeromskiego, która powstawała 3 lata - pisarz zmieniał jej fabułę. Ostatecznie jednak stała się powieścią polityczną. Na końcu utworu sam pisarz umieścił datę 21 września 1924 rok. Dziś to lektura młodzieży w szkole średniej. Dlaczego autor dał taki tytuł powieści - dowiesz się z tej porady - serdecznie zapraszam.

  • "Przedwiośnie" - powieść Stefana Żeromskiego
1

Cezary Baryka ( bohater "Przedwiośnia") zobaczył Polskę jak budziła się do życia po niewoli. Jakże to ważne zdarzenie dla naszego umęczonego kraju. Polska po niewoli zaczyna swoje przebudzenie. Chociaż kraj jest zrujnowany, zniszczony, ale ludzie są pełni wiary w lepsze jutro. Zaczynają mozolny trud, by obudzić swój umęczony kraj. Nareszcie można obudzić się i pracować w wolnym kraju. " To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarzniętą rolę i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła i motyki...Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej" - tak mówi Szymon Gajowiec w powieści.
Zatem można stwierdzić, iż takim tytułem chciał pisarz wskazać nadzieję, iż kraj budzi się by rozkwitnąć w pełnym blasku.


2

Inne znaczenie tytułu to jakby przenośnia, bo Żeromski pokazuje budzące się uczucie między Cezarym, a Laurą. Uczucia to też rodzaj przedwiośnia, bo dopiero zaczynają kiełkować w bohaterach.


3

Wreszcie przedwiośnie ukazane w przyrodzie. Przyroda budzi się do życia, ale jeszcze nie kwitnie bujnie, bo to stan zwiastujący prawdziwą wiosnę. Topnieją lody, śniegi, słoneczko grzeje mocniej, świat powoli, nieśmiało budzi się ze snu. Po tym stanie przyjdzie prawdziwa wiosna, która ukaże swój koloryt.Pisarz kilkakrotnie nawiązuje do tego etapu przed wiosną.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.03.2013

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-04-11 16:49:56

Ciekawe interpretacje, ale bardziej mnie przekonuje pierwsza.

Ostatnio zmieniony: 2013-03-25 23:43:23

dziękuję:-)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-17 19:21:50

pamiętam ,kiedy w liceum opracowywałam ten temat. Bardzo dobra interpretacja, pozdrawiam:)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-17 13:30:32